Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Abp Budzik: Powstanie zespół do spraw finansowania Kościoła

5
Podziel się:

Według biskupa najlepsze rozwiązanie istnieje we Włoszech, gdzie osoba wierząca sama może decydować o odpisie jakiegoś promila podatku na rzecz danego Kościoła.

Abp Budzik: Powstanie zespół do spraw finansowania Kościoła
(Reporter)

W połowie marca podczas posiedzenia Komisji Wspólnej Episkopatu Polski i Rządu zostanie powołany zespół, który opracuje nowy system finansowania Kościoła katolickiego w Polsce - poinformował podczas spotkania z dziennikarzami abp Stanisław Budzik.

Jak podkreślił hierarcha, _ Kościół jest instytucją społecznie pożyteczną i buduje jedność wśród społeczeństwa _. _ Stąd też Kościoły w Europie otrzymują wsparcie ze strony państwa _ - zaznaczył abp Budzik. Dodał, że przy przekształceniu Funduszu Kościelnego strona kościelna będzie starała się skorzystać z dobrych wzorców europejskich.

Według niego najlepsze jest rozwiązanie, jakie istnieje we Włoszech, gdzie osoba wierząca sama może decydować o odpisie jakiegoś promila podatku na rzecz danego Kościoła. Na pytanie, czy brane jest pod uwagę rozwiązanie polegające na dodatkowym opodatkowaniu członków Kościoła katolickiego, jak jest w Niemczech, abp Budzik odpowiedział, że Episkopat jest stanowczo przeciwny takiemu rozwiązaniu. Dodał, że Kościół w Niemczech zmaga się z tym problemem, włącznie z wystąpieniami wiernych z Kościoła, motywowane chęcią niepłacenia tego podatku.

Dodał, że przy przekształceniu Funduszu Kościelnego nie należy się śpieszyć. - _ Kościół otwarty jest również na inne rozwiązania, jakie zaproponuje strona rządowa _ - podkreślił abp Budzik.

_ - Pracujemy, analizujemy różne warianty _ - tak na pytania, czy strona rządowa ma już przygotowane jakieś propozycje dla strony kościelnej odnośnie nowej formy finansowania Kościoła, odpowiadał Jan Różański, dyrektor Wydziału ds. Wyznań w Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Według eksperta do spraw przekształceń własnościowych z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Dariusza Walencika, do czasu wypracowania nowej formy finansowania Kościoła należy usprawnić Fundusz Kościelny poprzez dofinansowanie składek zdrowotnych dla duchownych i alumnów oraz poprzez przekazanie aktualnych danych liczby duchownych.

O tym, że potrzebna jest dyskusja nad emerytalnym zabezpieczeniem duchownych, powiedział w swoim expose Donald Tusk. Jak mówił, duchowni powinni być objęci powszechnym systemem ubezpieczeń społecznych. Dodał, że chodzi o świadczenia, obecnie finansowane przez państwo za pomocą Funduszu Kościelnego. - _ Ustały przesłanki dla tego dzisiejszego rozwiązania i duchowni powinni uczestniczyć w powszechnym systemie ubezpieczeń społecznych _ - mówił premier.

Fundusz Kościelny powstał w 1950 r. jako rekompensata za przejęcie przez państwo dóbr kościelnych na rzecz Skarbu Państwa, które po 1999 r. uznano za bezprawne. Z funduszu, finansowanego z budżetu państwa, pokrywane są ubezpieczenia duchownych, którzy nie mają umów o pracę, m.in. misjonarzy i zakonników zakonów kontemplacyjnych.

Czytaj więcej o zmianach w Funduszu Kościelnym
Episkopat nie chce podatku kościelnego. Woli odpisy Są pierwsze reakcje kościelnych hierarchów na expose premiera. Deklarują współpracę w sprawie zmian w systemie emerytalnym.
Oleksy cieszy się z propozycji Kościoła Jan Dziedziczak i Józef Oleksy uważają, że warto rozważyć propozycję zastąpienia Funduszu Kościelnego odpisem jednego procenta.
Likwidacja Funduszu Kościelnego bezprawna? Riposta premiera na wypowiedź sekretarza generalnego Episkopatu Polski.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
12 nie
3 lata temu
Transparentny system finansowania kościoła wydaje się nierealny w naszym społeczeństwie .Wszak mamy przy parafiach ciało społeczne -kontrolne i CO? i nic !!!
Hal
3 lata temu
Powinien rozliczać się przed wiernymi co do grosza. Finanse powinny być jawne, bez kreatywnej księgowości.
Hal
3 lata temu
KOŚCIÓŁ powinien być instytucją non profit
Charzyński D
3 lata temu
Wyznawców obłożyć dodatkowym podatkiem i będzie spokój.
Charzyński D
3 lata temu
Kościół nielegalnie wyłudził miliardy majątku od Polski i Polaków. Niech go wyprzedaje i się z tego utrzymuje.