Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ABW wszczyna postępowanie wobec Amber Gold

0
Podziel się:

Prezes Amber Gold, Marcin Plichta, oskarża KNF i ABW o zmowę w celu zniszczenia jego firmy.

ABW wszczyna postępowanie wobec Amber Gold
(Reporter Poland)

Gdański oddział ABW wszczyna postępowanie wobec funduszu inwestycyjnego Amber Gold, właściciela upadłych linii lotniczych OLT Express. Szef AG, Marcin Plichta przekonuje, że fundusz padł ofiarą zmowy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komisji Nadzoru finansowego.

Z zawiadomieniami o możliwości popełnienia przestępstwa do gdańskiej prokuratury ruszyli oburzeni klienci funduszu. Ponadto dotychczas prokuratura badała zawiadomienia złożone przez Komisję Nadzoru Finansowego, które dotyczyły prowadzenia przez AG działalności bankowej bez wymaganego prawem zezwolenia.

Własne śledztwo zapowiedziało dziś ABW. Zdaniem Marcina Plichty, prezesa i właściciela gdańskiego parabanku, ABW prowadziło akcję operacyjną przeciwko AG już od jakiegoś czasu - doniósł dziś Puls Biznesu. Jego zdaniem bankructwo OLT Express i kłopoty jego spółki to efekt _ zaplanowanego działania Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, za którą stoi KNF i Ministerstwo Skarbu Państwa _.

Jego zdaniem w ten sposób instytucje te chciały zablokować działanie OLT jako głównej konkurencji LOT-u. - _ Po pierwsze moja firma spowodowała, że LOT nie został sprywatyzowany i sprzedany Turkich Airlines, a po drugie Komisja Nadzoru Finansowego wydaje wyroki, a nie sądy, przekracza swoje uprawnienia, co dziś zostanie zgłoszone do sądu _- mówił Plichta na antenie TVP Info.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARCINA PLICHTY:

ABW stanowczo dementuje te rewelacje, i zapowiada zawiadomienie prokuratury w sprawie sfałszowania dokumentów - donosi Puls Biznesu.

Prezes spółki Amber Gold powiedział także w TVP Info, że firma nie ma _ technicznej możliwości wypłaty pieniędzy z depozytów swoich klientów _. Marcin Plichta dodał, że Amber Gold nie ma żadnego rachunku bankowego, z którego mogłaby wypłacać środki. Zapewnił jednocześnie, że spółka posiada wystarczające środki, żeby wypłacić wszystkim klientom ich pieniądze.

Robert Gwiazdowski z Centrum imienia Adama Smitha podkreśla, że teoretycznie wyjaśnienia prezesa spółki Amber Gold mogą nie być sprzeczne, gdybyśmy wierzyli, że spółce odcięto możliwość dostępu do rachunków bankowych. Zdaniem eksperta, sprawa Amber Gold ujawnia skalę ludzkiej naiwności.

- _ Prawda jest taka, że w systemie pieniądza opartego na zaufaniu, to zaufanie jest najważniejsze jest zaufanie, bo nie ma co ukrywać, że jakbyśmy wszyscy poszli do banku i chcieli wypłacić swoje pieniądze, to byśmy ich nie dostali, bo ich tam aż tyle nie ma. Problem Amber Gold polega na tym, że udawali, że inwestują w złoto, a sprzedawali klientom papier, na którym było napisane, że to złoto i to wyszło na jaw _ - mówi Gwiazdowski.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI ROBERTA GWIAZDOWSKIEGO:

Klienci firmy Amber Gold przygotowują przeciwko spółce pozew zbiorowy. - _ Pozostaje pytanie, czy sprawiedliwość przekłada się na pieniądze, bo ja sądzę, że ci ludzie woleli pieniądze niż sprawiedliwość, a z tym może być ciężko _, powiedział Robert Gwiazdowski.

Czytaj więcej w Money.pl
Amber Gold wycofuje się z inwestycji w OLT Express Dyrektor zarządzający tanich linii Jarosław Frankowski poinformował, że firma złoży wniosek o upadłość.
Koniec OLT Express. Co czeka Amber Gold? Klienci Amber Gold - właściciela linii OLT Express - mogli powierzyć firmie nawet miliard złotych. Czy ich pieniądze są bezpieczne?
Zobacz, kto chce zarobić na upadłości OLT Polskie Linie Lotnicze na najpopularniejszych kierunkach z Warszawy będą podstawiać samoloty z większa liczbą miejsc.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)