Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Jacek Bereźnicki
|

Bodnar interweniuje w sprawie Kwaśniaka. Żąda wyjaśnień od CBA i prokuratury

38
Podziel się:

Rzecznik praw obywatelskich żąda od CBA, Prokuratury Regionalnej w Szczecinie i Prokuratury Krajowej szczegółowych wyjaśnień na temat zatrzymania i przesłuchania Wojciecha Kwaśniaka, byłego wiceszefa KNF.

Zatrzymania zostały przeprowadzone o szóstej rano w czwartek, a byłych wysokich urzędników KNF przewieziono do Szczecina z zachowaniem procedur typowych dla zatrzymania groźnych przestępców.
Zatrzymania zostały przeprowadzone o szóstej rano w czwartek, a byłych wysokich urzędników KNF przewieziono do Szczecina z zachowaniem procedur typowych dla zatrzymania groźnych przestępców. (PAP/Marcin Bielecki)

O podjęciu przez Adama Bodnara interwencji w tej sprawie dowiedział się reporter radia RMF FM. RPO żąda wyjaśnień od szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego od kierownictwa Prokuratury Krajowej, a także Prokuratury Regionalnej w Szczecinie.

Zatrzymania zostały przeprowadzone o szóstej rano w czwartek, a byłych wysokich urzędników KNF przewieziono do Szczecina z zachowaniem procedur typowych dla zatrzymania groźnych przestępców.

Jednym z tak potraktowanych był były wiceprzewodniczący KNF, Wojciech Kwaśniak, który w 2014 roku został brutalnie pobity na terenie swojej posesji. Zarzuty w tej sprawie usłyszały osoby związane ze SKOK Wołomin.

Zgodnie z opublikowanym w poniedziałek komunikatem rzecznik wystąpi o "informacje dotyczące podstaw prawnych oraz przesłanek zatrzymania i okoliczności jego realizacji".

Zobacz także: Wideo: czy premier mógł zareagować wcześniej w aferze KNF?

Będzie się chciał dowiedzieć m.in., czy podczas zatrzymania i przewożenia zatrzymanego do Prokuratury Regionalnej w Szczecinie były stosowane środki przymusu bezpośredniego i ewentualnie jakie. Zwróci się także o informacje, czy Wojciech Kwaśniak złożył zażalenie na zatrzymanie.

Ponadto Rzecznik spyta Prokuraturę Regionalna w Szczecinie, czy wcześniej podejmowano działania mające na celu wezwanie Wojciecha Kwaśniaka do prokuratury oraz o to, jakie ewentualnie okoliczności przemawiały za obawą, że nie stawi się lub że może w inny sposób utrudniać postępowanie.

W związku z tym, że przy okazji zatrzymania media nagłośniły sprawę ciężkiego pobicia Wojciecha Kwaśniaka w 2014 r., Rzecznik wystąpi do Prokuratury Krajowej o informacje, jaki jest obecny stan postępowania w tej sprawie – kiedy zostanie zakończone i czy wobec podejrzanych o udział w pobiciu stosowane są obecnie lub były stosowane w przeszłości środki zapobiegawcze.

Wojciech Kwaśniak, któremu - tak jak pozostałym zatrzymanym - prokuratura postawiła zarzut niedopełnienia obowiązków w sprawie dotyczącej SKOK Wołomin, wystosował w sobotę wieczorem dosadne oświadczenie.

"W kwietniu 2014 roku padłem ofiarą zamachu na moje życie. Zamach był następstwem mojej pracy w Komisji Nadzoru Finansowego. Efektem tej pracy było m.in. zdemaskowanie grupy przestępczej, która wyprowadziła ze SKOK-u Wołomin ponad 1 mld zł. Bezpośredni sprawcy zamachu zostali bardzo szybko zidentyfikowani przez policję. Jednak do chwili obecnej nie zostali osądzeni ani ukarani" - napisał Kwaśniak.

"W moim odczuciu postawiony mi absurdalny zarzut dyktują wyłącznie bieżące potrzeby polityczne i propagandowe. Potrzeby te zaspokojono w ten sposób, że zostałem zatrzymany o godzinie 6 rano, pozbawiony wolności, zakuty w kajdanki, a następnie poddany wielogodzinnym przesłuchaniom w Prokuraturze Regionalnej w Szczecinie" - czytamy w oświadczeniu.

W sobotę wieczorem w Wiadomościach TVP na temat zatrzymania i wcześniejszego pobicia Kwaśniaka wypowiedział się minister sprawiedliwości i prokurator generalny Zbigniew Ziobro. Ocenił, że został zaatakowany, bo KNF "rozzuchwalała przestępców"swoją rzekomą bezczynnością wobec SKOK Wołomin.

Jeszcze przed zwolnieniem ze szczecińskiej prokuratury wszystkich zatrzymanych urzędników KNF, w piątek w ich obronie stanęło troje byłych szefów Narodowego Banku Polskiego: Hanna Gronkiewicz-Waltz, Leszek Balcerowicz i Marek Belka. Uznali działania CBA i prokuratury za rażące naruszenie elementarnej sprawiedliwości.

Oburzenie zatrzymaniem byłych urzędników KNF w piątek wyraził także Związek Banków Polskich, który jednocześnie zadeklarował gotowość poręczenia za zatrzymanych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(38)
Joz
5 lata temu
I jak coŝ pierdutnie w. Tej elektrowni to na co te 500+teraz jak nikt nie przežyje w tak małym kraju jak Polska
Wojtek
5 lata temu
Nie jestem fanem p. Bodnara głównie za jego lewackie wypowiedzi i działania ale tutaj ma rację. To nie czasy bolszewii i wszechwładny CH służb specjalnych jeszcze nie ....
Rom
5 lata temu
To nie są bolszewicy, to coś znacznie gorszego. To jest skrzyżowanie inkwizycji z faszystowską zaliczką na prawdziwą dyktaturę, podlane narodowo-katokickim sosem. Wszystko co w Polakach najgorsze - właśnie wypełzło z zatęchłej nory i udaje że rząd
Niezadowolony...
5 lata temu
Pan Bodnar nie powinien być rzecznikiem praw obywatelskich ponieważ jest w swoich działaniach ukierunkowany politycznie. To liberał.
Zbyszek
5 lata temu
Miśka Antkowi oddajcie. To jest temat dla rzecznika. Prawem obywatelskim Antoniego jest posiadanie Miśka.
...
Następna strona