Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera alkoholowa w Czechach. Minister broni polskiej wódki.

0
Podziel się:

Rosja wprowadziła w piątek zakaz sprowadzania z Republiki Czeskiej wysokoprocentowego alkoholu w związku z licznymi przypadkami zatruć alkoholem metylowym.

Afera alkoholowa w Czechach. Minister broni polskiej wódki.
(zubrowka.pl)

Minister rolnictwa Stanisław Kalemba ocenił, że polska wódka ma cały czas dobrą renomę i jej eksport rośnie. Odnosząc się do rozważań Rosjan w sprawie embarga na import wódki z Polski, przypomniał, że Rosję obowiązują teraz zasady WTO.

Rosja wprowadziła w piątek zakaz sprowadzania z Republiki Czeskiej wysokoprocentowego alkoholu w związku z licznymi przypadkami zatruć alkoholem metylowym. Szef rosyjskiej służby sanitarno-epidemiologicznej Giennadij Oniszczenko oświadczył, że na razie zakaz dotyczy tylko Czech, lecz resort rozważa też podobny w stosunku do alkoholu z Polski i Słowacji.

Kalemba, który w Brukseli brał udział w spotkaniu ministrów rolnictwa _ 27 _, podkreślił, że jego resort nie otrzymał _ oficjalnych informacji _ ws. ewentualnego rosyjskiego embarga na import polskiej wódki. _ Uważam, że Rosjanie też czekają na wykrycie tej sprawy w samych Czechach (źródła trującego alkoholu), dlatego w interesie głównie Czech jest wyjaśnić tę sprawę do końca _ - powiedział minister.

Zwrócił uwagę, że Rosja wstąpiła niedawno do Światowej Organizacji Handlu (WTO) i obowiązują ją standardy tej organizacji. _ Uważam, że (nasza) sytuacja jest lepsza niż przed wstąpieniem (Rosji) do WTO _ - ocenił Kalemba.

Minister zapewnił też, że ze strony Czech nie było sygnału, że źródło trującego alkoholu znajduje się w Polsce. - _ Co nie oznacza, że nie powinniśmy być też czujni, bo ten alkohol krąży w różny sposób _ - zastrzegł Kalemba.

Zdaniem polskiego ministra afera z czeskim alkoholem nie zaszkodzi polskiemu alkoholowi. _ - Polska wódka ma cały czas dobrą renomę i wiem, że eksport tych wódek rośnie w tym roku. (...) Tu się nie obawiamy, a jak się uda przykrócić nielegalny, czy niekontrolowany handel, to w sumie my jesteśmy tym zainteresowani _ - podkreślił.

W poniedziałek podczas spotkania ministrów rolnictwa krajów UE czeska delegacja poinformowała o rozwoju sytuacji z zatrutym alkoholem.

W związku z licznymi zatruciami metanolem w Czechach (23 zgony), Główny Inspektor Sanitarny wydał 17 września decyzję o wstrzymaniu na terenie całej Polski sprzedaży pochodzących z Czech wszystkich alkoholi z wyjątkiem piwa i wina. Inspektorzy sanitarni w całym kraju prowadzą kontrolę w punktach sprzedaży alkoholu, do badań pobierane są próbki trunków pochodzących z Czech.

W Polsce zmarły dotąd dwie osoby po wypiciu alkoholu metylowego, który mógł pochodzić z tego kraju.

Czeskie władze śledcze poinformowały w poniedziałek o zatrzymaniu w ubiegłym tygodniu dwóch głównych podejrzanych w sprawie przestępczego wprowadzenia do obrotu alkoholu metylowego, który spowodował dotąd śmierć 25 osób. Jak powiedział na konferencji prasowej nadzorujący śledztwo prokurator Roman Kafka, sprawcy świadomie sporządzili trującą mieszaninę i za pośrednictwem dystrybutora alkoholu ze Zlina wprowadzili ją na rynek. Obaj pracowali w firmach używających alkoholu metylowego do wyrobu płynów do spryskiwania szyb.

Czytaj więcej w Money.pl
Już 140 tys. butelek feralnego alkoholu z Czech Inspektorzy sanitarni skontrolowali 23,5 tys. punktów, w których sprzedawano alkohol.
Czesi pokazali etykiety skażonych alkoholi Wśród wskazanych jako niebezpieczne dla konsumentów są trzy gatunki rumu i sześć gatunków wódki - m.in. smakowe.
Całkowicie zakazali sprzedaży alkoholu W rezultacie spożycia alkoholu metylowego, wprowadzonego do obrotu w formie podrabianych firmowych napojów wyskokowych, zmarło w Republice Czeskiej w ciągu ubiegłych dwóch tygodni 19 osób.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)