Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Kurator poświadczył nieprawdę?

0
Podziel się:

Jarosław Gowin złożył zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracownika podległych mu slużb.

Afera Amber Gold. Kurator poświadczył nieprawdę?
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin złożył do gdańskiej prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez kuratora sądowego. Miał on dopilnować, czy Marcin Plichta wypłacił zadośćuczynienie poszkodowanym w jednej z byłych spraw.

Zadośćuczynienie nie zostało wypłacone, a kurator wystawił dokument, w którym stwierdza, że zostało - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.

Jarosław Gowin zlecił także przeprowadzenie lustracji poprzednich czterech spraw karnych, które toczyły się przeciwko obecnemu prezesowi Amber Gold w latach 2005-2010, głównie pod kątem terminowości kolejnych działań. Na wyniki tych analiz czeka do końca sierpnia.

Jak informuje Patrycja Loose, rzecznik prasowa ministerstwa w oświadczeniu, już teraz pojawia się wątpliwość dotycząca ewentualnej przewlekłości na etapie jednego z prowadzonych postępowań wykonawczych, polegającej na braku działań sądu i kuratorskiej służby sądowej.

Zastrzeżenia budzi również prawidłowość i rzetelność dozoru sprawowanego przez kuratorską służbę sądową np. w zakresie weryfikacji wykonania przez skazanego obowiązku naprawienia szkody orzeczonego w dwóch wyrokach skazujących.

Z dotychczasowych ustaleń Ministerstwa Sprawiedliwości wynika, że mogło dojść do popełnienia przestępstwa przez jednego z kuratorów sądowych, polegającego na podaniu niezgodnych z prawdą informacji na temat wykonania przez skazanego obowiązku naprawienia szkody, co stanowi poświadczenie przez funkcjonariusza publicznego nieprawdy. W związku z tym Minister Sprawiedliwości podjął decyzję o złożeniu w tej sprawie zawiadomienia do prokuratury.

Minister Sprawiedliwości zwrócił się także do Prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku z prośbą o informacje w sprawie ewentualnych uchybień w zakresie postępowań rejestrowych oraz uchylania się przez spółkę Amber Gold od składania sprawozdania finansowego.

Czytaj więcej w Money.pl
Klienci kolejnej firmy szturmują prokuraturę Czekali na termin odebrania pieniędzy, ale okazało się, że kasa parabanku jest pusta.
Likwidacja Amber Gold. Co z pieniędzmi klientów? Sfrustrowani klienci szykują pozew przeciwko spółce. Sprawdź, co firma napisała na swojej stronie internetowej.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)