Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Marcin P. pozostanie w areszcie

0
Podziel się:

Sąd odrzucił zażalenie na areszt prezesa Amber Gold Marcina P., złożone przez jego obronę.

Afera Amber Gold. Marcin P. pozostanie w areszcie
(Wojciech Strozyk/REPORTER)
bEENjsYB

Sąd Apelacyjny w Łodzi odrzucił dziś zażalenie na areszt prezesa Amber Gold Marcina P. (na zdjęciu), złożone przez jego obronę - poinformował sąd. Tym samym mężczyzna, który przebywa w areszcie od sierpnia ubiegłego roku, pozostanie w nim co najmniej do 28 listopada.

Marcinowi P., który wraz ze swoją żoną podejrzany jest między innymi o oszustwa znacznej wartości, grozi kara do 15 lat więzienia.

W ostatnich dniach małżonkowie P. zostali po raz kolejny przesłuchani przez łódzką prokuraturę okręgową, która prowadzi śledztwo w tej sprawie. Oboje usłyszeli uzupełnione zarzuty. Według prokuratury przestępstwo oszustwa popełnione zostało na szkodę 10 077 osób. Sprecyzowano też dane osobowe kolejnych pokrzywdzonych. Obecnie w zarzutach określonych zostało już 5460 osób, ze wskazaniem wysokości doznanych przez nich strat. Śledczy zapewniają, że dane te mają być sukcesywnie uzupełniane.

bEENjsYD

Według łódzkiej prokuratury Marcin P., działając wspólnie i w porozumieniu z żoną, w ramach tzw. piramidy finansowej doprowadził ponad 10 tys. klientów Amber Gold do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości ok. 668 mln zł. Przyjęto, że oboje działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.

Marcin P. jest podejrzany o 17 przestępstw, a jego żonie zarzucono popełnienie 12 przestępstw. Prokuratura - obok oszustwa znacznej wartości - zarzuca im m.in. prowadzenie bez zezwolenia działalności bankowej, poświadczenie nieprawdy w oświadczeniach o podwyższeniu kapitału zakładowego kilku spółek grupy Amber Gold, naruszenie ustawy o rachunkowości oraz kodeksu spółek handlowych.

Prokuratura zleciła przygotowanie kompleksowej analizy finansowo-ekonomicznej dotyczącej spółek grupy Amber Gold. Do końca tego roku opinię mają opracować eksperci z zespołu zarządzania ryzykiem nadużyć spółki Ernst&Young Audit.

Amber Gold to firma, która miała inwestować w złoto i inne kruszce, działała od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych. 13 sierpnia ubiegłego roku firma ogłosiła likwidację, tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

bEENjsYJ
Czytaj więcej w Money.pl
Śledztwo w sprawie Amber Gold umorzone Według prokuratury nie ma podstaw do przyjęcia, że działanie organów podatkowych doprowadziło do wystąpienia jakiekolwiek szkody.
Przedłużenie aresztu dla prezesa Amber Gold? Obecnie okres aresztowania Marcina P. mija 28 sierpnia. Prokuratura chce przedłużenia aresztu o kolejne trzy miesiące (do 28 listopada).
Nakaz aresztowania byłego ministra energetyki Władze Algierii powiadomiły o wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania byłego ministra energetyki i górnictwa Szakiba Chelila. Nakaz jest związany ze skandalem korupcyjnym.
bEENjsZe
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)