Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Afera Amber Gold. Szefowa prokuratury rejonowej będzie odwołana

0
Podziel się:

Wniosek Andrzeja Seremeta został poparty, bo nastąpiło całkowite zaniechanie realizowania nadzoru służbowego przez panią prokurator.

Afera Amber Gold. Szefowa prokuratury rejonowej będzie odwołana
(prezydent.pl/GFDL)

Prokurator generalny Andrzej Seremet czeka tylko na pisemną uchwałę Krajowej Rady Prokuratury, która musi wyrazić zgodę na taki krok. Szefowej prokuratury rejonowej w Gdańsku-Wrzeszczu Marzannie Majstrowicz zarzuca się zły nadzór nad śledztwem w sprawie Amber Gold.

Rzecznik Seremeta Mateusz Martyniuk powiedział, że gdy uchwała wpłynie, prokurator generalny bez zbędnej zwłoki odwoła Majstrowicz ze stanowiska. Dodał, że od tej decyzji, która będzie jej dostarczona, nie ma trybu odwoławczego do sądu.

Wczoraj wieczorem Rada w tajnym głosowaniu poparła wniosek Seremeta o odwołanie Majstrowicz. _ - Mamy do czynienia z całkowitym zaniechaniem realizowania nadzoru służbowego przez panią prokurator _ - uzasadniał szef KRP, prok. Edward Zalewski. Dodał, że wprawdzie decyzje o odmowie, a potem o umorzeniu śledztwa ws. Amber Gold zapadały, gdy Majstrowicz nie była jeszcze szefową tej prokuratury.

Jak podkreślił -_ z analizy wynika jednak można było uniknąć błędów, które potem popełniono _. Tymczasem - przekonywał - Majstrowicz w sposób niepełny zapoznawała się z aktami sprawy. Zabrakło też analizy zachowania prokuratora prowadzącego postępowanie ws. Amber Gold.

W sierpniu Seremet, przedstawiając działania prokuratury w sprawie Amber Gold zapowiedział, że zwróci się do Rady o wyrażenie zgody na odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk-Wrzeszcz _ z powodu nienależytego wypełniania obowiązków służbowych _. Decyzje prokuratury w sprawie Amber Gold w latach 2009-11 Seremet uznał za _ nietrafne merytorycznie _.

Jak mówił, wiele faktów świadczy o _ niedoskonałości _ pracy prokuratury w Gdańsku-Wrzeszczu. Najpierw odmówiła ona śledztwa, po uchyleniu tej decyzji przez sąd postępowanie umorzyła (to także zostało uchylone), a następnie zawieszono dochodzenie i zwlekano z jego odwieszeniem. Ostatecznie śledztwo w lipcu przejęła Prokuratura Okręgowa w Gdańsku.

Szef prokuratury rejonowej odpowiada za nadzór nad pracami wszystkich prokuratorów z tej jednostki i za prawidłowość ich działań. Bez zgody KRP nie można odwołać prokuratora z funkcji przed upływem kadencji - wniosek Seremeta był precedensowy: kadencyjny prokurator nie był jeszcze nigdy odwoływany z pełnionej funkcji.

Czytaj więcej w Money.pl
"Sędzia musi odejść". Gowin ostro o aferze - _ Nie może być zgody na ludzi przyjmujących zlecenia polityczne _ - powiedział Minister Sprawiedliwości.
Ich głowy spadną za aferę z Amber Gold? Ważą się losy osób kierujących gdańskim sądem i prokuraturą. Jarosław Gowin i Andrzej Seremet domagają się ich odwołania.
Czego PiS chce od ministra sprawiedliwości? Politycy PiS zaapelowali do ministra sprawiedliwości o odwołanie prezesa Sądu Okręgowego w Gdańsku. Domagają się również wszczęcia postępowania dyscyplinarnego wobec sędziego.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)