Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera podsłuchowa w rządzie. Będzie wniosek o wotum nieufności

0
Podziel się:

Kto będzie miał większy problem - nagrani czy nagrywający?

Afera podsłuchowa w rządzie. Będzie wniosek o wotum nieufności
(Piotr Drabik/Flickr)

_ - Nie mamy wystarczającej wiedzy o tym, kto wykonał te nagrania. Możemy się jedynie domyślać złych intencji - zauważył prezydent. - Mamy do czynienia z kryzysem politycznym _ - stwierdził wcześniej Donald Tusk na dzisiejszej konferencji prasowej. - _ Celem działalności grupy przestępczej, która za to odpowiada, jest destabilizacja państwa _. Do prokuratury wpłynęło już łącznie pięć zawiadomień. Dziś dwa kolejne - Radosława Sikorskiego i Jacka Rostowskiego. Pojutrze premier zajmie stanowisko w tej sprawie w Sejmie. Prezes PiS zapowiedział tymczasem, że złoży wniosek o wotum nieufności dla rządu Donalda Tuska.

[Aktualizacja: godzina 21:05]

Do Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga trafiło już łącznie pięć zawiadomień ws. podsłuchów rozmów, upublicznionych przez _ Wprost _. Dziś zawiadomienia do prokuratury skierowali: szef MSZ Radosław Sikorski oraz były minister finansów Jacek Rostowski.

Rzeczniczka praskiej prokuratury poinformowała PAP, że wcześniej zawiadomienie w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa w związku z nielegalnym nagrywaniem i upublicznieniem rozmowy złożył także prezes NBP Marek Belka.

Śledztwo ws. możliwości popełnienia przestępstwa w związku z podsłuchiwaniem polityków i prezesa NBP praska prokuratura prowadzi od wtorku 17 czerwca. Zawiadomienia w tej sprawie złożyli jeszcze w zeszłym tygodniu minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz i Dariusz Zawadka, członek zarządu spółki PERN, b. dowódca jednostki GROM. Śledztwo prowadzi prokurator Anna Hopfer.

Wcześniej - 16 czerwca - praska prokuratura, na polecenie Prokuratury Apelacyjnej w Warszawie, wszczęła śledztwo w sprawie treści nielegalnie nagranej rozmowy b. wiceministra finansów Andrzeja Parafianowicza i Sławomira Nowaka o rozpoczętej u żony Nowaka kontroli skarbowej. Prowadzi je prok. Zbigniew Smoliński. Śledztwo wszczęto w sprawie przekroczenia uprawnień przez b. wiceministra finansów poprzez podjęcie niezgodnych z prawem działań w celu udaremnienia kontroli skarbowej.

Będzie wniosek o wotum nieufności

Solidarna Polska i Rolska Razem, po rozmowach z PiS, zadeklarowały poparcie dla wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zapowiada, że jego ugrupowanie zgłosi ten wniosek, nawet jeśli nie uda się uzgodnić wspólnego kandydata na premiera.

W Sejmie odbyło się spotkanie szefa klubu PiS Mariusza Błaszczaka z liderami SP i PR w sprawie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu. Nie zapadły ustalenia dot. kandydata na premiera. Pomimo zaproszenia, w konsultacjach nie uczestniczyli posłowie SLD i koalicyjnego PSL; do rozmowy nie został zaproszony klub Twojego Ruchu.

Zdaniem prezesa PiS, który spotkał się w poniedziałek z dziennikarzami, trwanie obecnego rządu jest skandalem. _ Choć będziemy jeszcze ciągle próbować uzgadniać kandydata, to jeśli te usiłowania nie przyniosą rezultatu, to i tak zgłosimy wniosek o wotum nieufności, bo uważamy, że jest to nasz obowiązek wobec Polski, obowiązek moralny, obowiązek polityczny. Trwanie tego rządu jest skandalem i w związku z tym każdy, kto ma poczucie jakiegokolwiek zobowiązania wobec własnej ojczyzny, jakiejkolwiek dbałości o dobro wspólne, musi dążyć do tego, aby ten rząd odszedł _ - powiedział Kaczyński.

Dodał, że jeśli wniosek PiS o wotum nieufności nie zostanie poparty, to ci _ którzy go nie poprą, będą brali na siebie odpowiedzialność za ten rząd, za to wszystko, co wyszło na jaw _.

Błaszczak powiedział z kolei dziennikarzom, że rozmowy z liderem PR Jarosławem Gowinem oraz wiceprezes SP Beatą Kempą dotyczyły także kryteriów wyboru kandydata na premiera technicznego. Jak podkreślił, PiS oczekuje, że nie będzie to polityk oraz że osoba wyznaczona na technicznego premiera nie będzie kandydowała w przyszłych wyborach parlamentarnych. Przyszły premier miałby przygotować _ Raport o stanie państwa _ oraz - jak mówił Błaszczak - zagwarantować, że przedterminowe wybory parlamentarne będą uczciwe.

Błaszczak, Gowin i Kempa nie chcieli mówić o kandydaturach na premiera technicznego, które pojawiały się podczas spotkania. Poinformowali, że w najbliższych dniach rozmowy będą kontynuowane.

_ Różne nazwiska się w tej rozmowie pojawiały, ale była to bardzo luźna giełda. Nie ma żadnych ustaleń w tej sprawie _ - powiedział lider PR.

Kempa zaznaczyła, że trudno mówić publicznie o nazwiskach, zanim osoby, które partie widziałyby w roli premiera technicznego, zostaną poproszone o zgodę na kandydowanie.

Liderzy PiS, SP i PR nadal nie wykluczają rozmów także z innymi ugrupowaniami.

_ Moim zdaniem należy rozmawiać ze wszystkimi: z SLD, Twoim Ruchem (...) a może nawet w pierwszej kolejności z posłami PSL i Platformy Obywatelskiej. Myślę, że wielu z tych posłów ma dość żyrowania takich zachowań, o jakich Polacy dowiedzieli się z taśm _ - powiedział Gowin. _ Moim zdaniem mamy kryzys państwa, tak głęboki, że podjęcie rozmów nt. konstruktywnego wotum nieufności jest kwestią odpowiedzialności za Polskę _ - ocenił.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/133/m280965.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/msw;potwierdza;latkowski;chcial;sie;spotkac;z;sienkiewiczem,231,0,1568999.html) Latkowski chciał się spotkać z Sienkiewiczem
Błaszczak odniósł się do stanowiska PSL, które nie chce rozmawiać z PiS, dopóki to ugrupowanie nie przeprosi ludowców za nieprawdziwe informacje podane w spotach wyborczych. To pretekst - uważa szef klubu PiS. _ Gdyby PSL zależało na Polsce to by nie zważali na spory i przyszliby na spotkanie i poparli zmianę przecież arcynieudolnego premiera Donalda Tuska _ - zaznaczył.

Dopytywany o udział w rozmowach Twojego Ruchu, Błaszczak powiedział: _ Twój Ruch powiedział wprost, że nie jest zainteresowany odwołaniem Tuska. Ale PiS da szansę również TR, da szansę wszystkim tym, którzy nazywają siebie opozycją, by (...) zagłosowali za odwołaniem Tuska. Jeśli nie zagłosują, to będzie oznaczało, że są elementem układu władzy _ - powiedział.

_ - Jeśli zostanie złożony wniosek o dowołanie Tuska, to (Janusz) Palikot pokaże, czy jest opozycją, czy po raz kolejny będzie pomagał Donaldowi Tuskowi. Raz już pomógł przy podniesieniu wieku emerytalnego do 67. roku życia. Kluczowy jest PSL. Piechociński da świadectwo, czy trwa w tej sitwie, która opanowała Polskę, czy skorzysta z szansy, by się z niej wyrwać - _ powiedział Błaszczak.

Piechociński poczeka do końca wakacji

Jeżeli po wakacjach sprawa nielegalnego nagrywania polityków nie będzie całkowicie wyjaśniona, powinien powstać nowy rząd - mówił po spotkaniu z prezydentem lider PSL Janusz Piechociński. Dodał, że być może dojdzie też _ do bardzo głębokiej korekty składu _ obecnego rządu.

- _ Jeśli nie wyjaśnimy sobie tego, co jest do wyjaśnienia i nie odsłonimy tego scenariusza, kto, po co i dlaczego w tym momencie uruchomił ten scenariusz przekazywania materiałów do mediów, to trzeba stworzyć warunki, że po decyzji obywatelskiej, nowy rząd będzie miał moralny mandat do domknięcia wyjaśnienia tej sprawy - _ powiedział Piechociński.

Rozwinął w ten sposób swoje wcześniejsze słowa o tym, że jeśli po wakacjach sprawa nie będzie wyjaśniona, _ t __ rzeba w świecie polityki przygotować ten scenariusz, który pozwala przywrócić elementarne zaufanie do całej klasy politycznej _. Nie wyjaśnił jednak, czy chodzi mu o nowy rząd, który powstanie po przedterminowych wyborach, czy nowy rząd w ramach obecnego parlamentu.

Dziennikarze pytali też lidera ludowców, czy powinno dojść do szybkich zmian w składzie rządu Donalda Tuska. _ - Nie jest tajemnicą, że nie tylko w sprawach dotyczących personaliów czeka nas otwarta i poważna odpowiedź, bo polityka nie może gnić, polityka musi być transparentnie czysta, a ludzie wobec których stawiane są poważne uwagi, albo kreowane złe opinie, powinni wyciągać w wymiarze osobistym wnioski, tak jak powiedział pan prezydent _- odpowiadał wicepremier Piechociński.

- _ Tak, że kto wie, czy nie dojdzie do bardzo głębokiej korekty składu personalnego rządu _ - dodał.

W Sejmie może być gorąco

Posłowie wysłuchają w środę informacji premiera Donalda Tuska nt. ujawnionych przez _ Wprost _ nagrań podsłuchanych rozmów polityków - zdecydowało w poniedziałek Prezydium Sejmu. Poinformował o tym PAP wicemarszałek Sejmu Cezary Grabarczyk (PO).

Informację zaplanowano w porządku obrad o godz. 15. Wniosek o nią klub SLD złożył w zeszłym tygodniu, po ujawnieniu pierwszych dwóch rozmów

Prezydent będzie działał jako czynnik stabilizujący

_ - Informuję, że Konstytucja nie przewiduje, żebym to ja powołał nowy rząd _ - stwierdził dziś Bronisław Komorowski. - _ Moje uprawnienia reguluje ten dokument. Wynika z niego, że prezydent powinien działać jako czynnik stabilizujący, a nie destabilizujący. Prezydent nie inicjuje zmiany rządu. Może jedynie uczestniczyć w tym procesie _.

_ _ - Prawo i Sprawiedliwość może zgłosić wniosek o wotum nieufności i zrobi to. Ci, którzy tego nie poprą, wezmą na siebie odpowiedzialność za ten rząd - stwierdził Jarosław Kaczyński. Skrytykował ponadto język, jakim posługiwali się nagrani posłowie: To język lumpenproletariatu. * _ _ _ *Tymczasem Lider Twojego Ruchu Janusz Palikot zastrzegł, że nie poprze wniosku PiS o konstruktywne wotum nieufności. Ja, Janusz Palikot nigdy nie stworzę żadnego rządu z Jarosławem Kaczyńskim, ani technicznego, ani jakiegokolwiek innego. Brzydziłbym się samego siebie - zadeklarował polityk. Dodał jednak, że wzywa prezydenta Bronisława Komorowskiego, by wskazał własnego kandydata na premiera technicznego, do czasu rozpisania przedterminowych wyborów. - Nie mamy wystarczającej wiedzy o tym, kto wykonał te nagrania. Możemy się jedynie domyślać złych intencji. Widzimy jednak dziś, że efektem jest zagrożenie realną destabilizacją _- dodał
prezydent nadmieniając, że jest głęboko poruszony całą sytuacją.

Jego zdaniem należy minimalizować straty wynikającej z afery taśmowej. Do ustabilizowania państwa, jego zdaniem, przyczyni się ustalenie, kto odpowiada za podsłuchiwanie polityków. Prezydent powiedział, że podjął kroki zmierzające do tego, by ustalić czy jest wola dalszego trwania tej koalicji.

Komorowski dodał ponadto, że nie widzi dotąd, by nagrani politycy złamali prawo. Odnosząc się do wypowiedzi ministra Sikorskiego stwierdził, że _ nie ma w zwyczaju komentowania _ prywatnych _rozmów ministrów. A tym bardziej tych, które zostały nagrane w sposób nielegalny _. Stwierdził także, że relacje polsko - amerykańskie nie zmieniają się. - _ Jesteśmy zwolennikami zacieśnienia tej współpracy _ - powiedział polityk.

_ - Podsłuchiwanie polityków jest zawsze robione ze złymi intencjami w stosunku do państwa polskieg _o - dodał. Odniósł się również do języka wypowiedzi nagranych polityków: _ Nie wyobrażam sobie podobnego sposobu przeprowadzania rozmów w wykonaniu na przykład Tadeusza Mazowieckiego lub Leszka Balcerowicza _.

_ - Dziś kluczowe jest zidentyfikowanie zagrożeń oraz grupy, która, zakonspirowana, działa, aby zdestabilizować państwo polskie _ - stwierdził tymczasem premier na wcześniejszej konferencji prasowej. Jednym z zagrożeń, wynikających z afery, byłoby utrzymanie taśm w tajemnicy. Tusk stwierdził, że będzie podejmował działania zmierzające do tego, by wszystkie nagrania zostały opublikowane. Jak dodał, mamy do czynienia ze _ zorganizowaną akcją _.

_ Nie będę wyciągał konsekwencji wobec tych polityków, których grzechem jest używanie niecenzuralnych sformułowań podczas wypowiedzi _ - dodał polityk. _ Nie ulega jednak wątpliwości, że bulwersujący zapis wywoła efekty w przyszłości. _

Nowe taśmy: Sikorski krytykuje sojusz z USA. W ostrych słowach_ _

O planie wyjścia z kryzysu politycznego po publikacjach Wprost mają rozmawiać dzisiaj szefowie koalicji, prezydent oraz opozycja. Tygodnik opublikował wczoraj zapiski z rozmowy Radosława Sikorskiego z Jackiem Rostowskim na temat sojuszu z USA oraz Pawła Grasia z Jackiem Krawcem, prezesem Orlenu, o finansowaniu obchodów 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce. Rząd zajmie stanowisko w tej sprawie dopiero po publikacji całych nagrań. Jacek Rostowski stwierdził dzisiaj, że nie będzie komentował nielegalnego i pochodzącego z przestępstwa nagrania. Eksperci już teraz sugerują premierowi dymisję Bartłomieja Sienkiewicza.

Szef dyplomacji bardzo krytycznie miał się wypowiedzieć na temat współpracy Polski i USA. _ - Wiesz, że polsko-amerykański sojusz to jest nic niewarty. Jest wręcz szkodliwy, bo stwarza Polsce fałszywe poczucie bezpieczeństwa - _ miał stwierdzić Sikorski._ - Bullshit kompletny. Skonfliktujemy się z Niemcami, z Rosją, i będziemy uważali, że wszystko jest super, bo zrobiliśmy laskę Amerykanom. Frajerzy. Kompletni frajerzy. _

Z kolei Paweł Graś miał rozmawiać z prezesem Orlenu Jackiem Krawcem między innymi o wyborach do europarlamentu i obchodach 25 rocznicy wolnych wyborów w Polsce. W rozmowie pojawia się też wątek Jerzego Owsiaka.

_ - Owsiak chce ściągnąć kasę od spółek (...), 30 baniek - _ mówił prezes Orlenu Jacek Krawiec. _ - Ta, bo 4 czerwca to obsadza rozumiem Bronek, te wszystkie obchody, jakichś tam koncert Rolling Stonesów chce według najnowszych moich informacji. Tylko kasy szukają oczywiście. To Owsiak organizuje, chce ściągnąć kasę od spółek (...), 30 baniek, nie? - _mówił prezes Orlenu.

Szef WOŚP już odciął się od całej sprawy. _ Zdecydowanie podkreślam, że niedopuszczalne jest sugerowanie, iż w jakikolwiek sposób mam związek z toczącą się aferą taśmową, czy też że chciałem ściągnąć kasę od spółek _- czytamy w oficjalnym oświadczeniu. Jerzy Owsiak tłumaczy w nim, że to osoby z Kancelarii Prezydenta zaproponowali, by sponsorów imprezy szukać wśród spółek Skarbu Państwa.

O wyjściu z kryzysu politycznego wywołanego publikacją nagrań z podsłuchów polityków będą dziś rozmawiać prezydent, przedstawiciele koalicji a także opozycja. Zdaniem ekspertów, najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest dymisja szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza.

_ Ujawnienie tej rozmowy nie służy żadnemu celowi publicznemu _

_ - Nie będę komentował nielegalnego, wynikającego z przestępstwa nagrania _ - podkreślił Rostowski w radiu TOK FM. W jego opinii rozpowszechnienie nagrania _ prawdopodobnie także jest przestępstwem _. Były minister finansów deklaruje, że nie chce komentować _ częściowego stenogramu z rozmowy prywatnej między dwiema osobami, które przyjaźnią się od ponad 30 lat _.

Rostowski nie wykluczył złożenia skargi do prokuratury w związku z nagraniem i rozpowszechnieniem rozmowy. - _ Skarga do prokuratury musi mieć miejsce, by prokuratura mogła się zająć tym przestępczym nagraniem _ - zaznaczył.

Były minister powołał się na art. 267 kodeksu karnego, zgodnie z którym _ kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2 _. Tej samej karze podlega ten, kto taką informację ujawnia innej osobie.

_ - Jak się czyta ten artykuł, wygląda na to, że nie tylko podsłuch i nagrywanie prywatnych rozmów jest przestępstwem, ale także przekazywanie informacji z takich nagrań innym osobom _ - uważa Rostowski.

Były minister wrócił uwagę, że w stenogramie z rozmowy _ nie słyszy się ironii w głosie, a niektóre rzeczy były powiedziane tonem ironicznym i nie widać gestów, np. gestu, że coś chce się powiedzieć _ w cudzysłowie _ . _ Taka jest natura stenogramu i nagrania, że te rzeczy mogą się nie znaleźć _ - powiedział. - Ujawnienie tej rozmowy nie służy żadnemu celowi publicznemu _ - ocenił Rostowski.

Rostowski w TOK FM odniósł się także do upublicznionej wcześniej przez _ Wprost _ rozmowy ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki. Sienkiewicz i Belka rozmawiali o hipotetycznym wsparciu przez bank centralny budżetu państwa kilka miesięcy przed wyborami, które może wygrać PiS. Belka w zamian za wsparcie stawia warunek dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP.

_ - Osobiście podjąłem decyzję, że chcę odejść. Mniej więcej w czasie, gdy ta rozmowa miała miejsce, poinformowałem premiera o tym, że chcę odejść _ - powiedział w TOK FM Rostowski.

Jak podkreślił, polska konstytucja i projekt nowej ustaw o NBP, a także kontrola ze strony instytucji unijnych oznacza, że _ scenariusz, o którym mówił minister Sienkiewicz, byłby nie do zrealizowania _.

_ - Nawet po zmianie ustawy o NBP hipotetyczne działanie ze strony banku centralnego w finansowaniu deficytu, który nie byłby możliwy do sfinansowania byłoby dalej niemożliwe, sprzeczne z konstytucją, a także ze znowelizowaną ustawą o NBP i traktatami, które są monitorowane przez Komisję Europejską i Europejski Bank Centralny _ - tłumaczył Rostowski.

Jak wyjaśnił, celem zmian w ustawie o NBP jest wyposażenie banku centralnego w _ dodatkowy instrument _ w sytuacji, gdy _ inflacja robi się zbyt niska, znacznie poniżej celu, a nawet mogłaby nastąpić deflacja, a obniżenie stóp procentowych jest niedostępne, gdyż one już są bardzo niskie _. - _ Ten instrument mógłby także być używany, gdyby nastąpił kryzys systemu finansowego _ - powiedział Rostowski.

Na drugiej stronie o tym, jak politycy komentują kolejne ujawnione nagrania

_ Dali się złapać jak dzieci _

Po wczorajszym ujawnieniu zapisków z rozmowy cała opozycja domaga się dymisji rządu Donalda Tuska. _ - Politycy dali się złapać jak dzieci. W tej chwili widać, że menedżer restauracji albo kelner jest w stanie rozmontować państwo. Trudno się dziwić dziennikarzom, że to pokazują. To dobrze, że to pokazują. Pokazują jakość tego państwa - _grzmiał Zbigniew Ziobro.

Również w opinii ekspertów premier Tusk powinien podjąć zdecydowane kroki. W innym wypadku może mieć problem z utrzymaniem władzy. Premier jest bowiem coraz bardziej osamotniony. _ - Poprzednie afery premier skutecznie dotąd rozwiązywał. Można powiedzieć więcej - się umacniał, koncentrował władzę. Czy z tą będzie podobnie? Są poważne znaki zapytania. Dzisiejszy premier to nie ten sam premier, co rok temu, czy kilka lat wcześniej. Dziś jest dużo bardziej osamotniony. On przede wszystkim ma problem skompletowaniem sojuszników, którzy by zaangażowali się do rozładowywania tego konfliktu _- powiedział doktor Jerzy Głuszyński z Instytutu Badawczego ProPublicum.

Podobnego zdania jest politolog profesor Wawrzyniec Konarski. Przypomniał jednak o roli prezydenta. _ - Jeżeli Tusk chce uratować tę _ masę upadłościową _, to musi się porozumieć z prezydentem Komorowskim. Komorowski, jako osoba mająca olbrzymie poparcie jak na polską skalę, jest ważną postacią i nie ma właściwie innego wyboru - będzie musiała wkroczyć do akcji - _ uważa profesor Wawrzyniec Konarski.

Wypowiedzi Sikorskiego odnotowały też amerykańskie media. Co ciekawe, część z nich była bardziej wyrozumiała od polityków i ekspertów w kraju. Steven Hayward z konserwatywnego bloga Power Line, komentując słowa Sikorskiego, przypomina definicję gafy, jaką zaproponował jeden z bardziej znanych amerykańskich dziennikarzy Michael Kinsley: _ Gafa w Waszyngtonie jest wtedy, gdy ktoś bez ogródek mówi prawdę. _

Specjalna grupa do spraw nielegalnych nagrań polityków

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Komenda Główna Policji powołały specjalną grupę, która wyjaśnia sprawę nielegalnych nagrań polityków i szefa NBP - poinformował PAP rzecznik ABW Maciej Karczyński.

_ - Z polecenia szefa ABW i w uzgodnieniu z komendantem głównym policji została powołana specjalna grupa, która od kilku dni intensywnie pracuje nad tą sprawą. W skład grupy wchodzą funkcjonariusze ABW i CBŚ, którzy pracują nad różnymi wątkami i zbierają wszelkie informacje - _ powiedział Karczyński. ABW nie ujawnia szczegółów swoich działań i nie komentuje doniesień medialnych.

Według RMF FM, ABW, która specjalizuje się w ochronie kontrwywiadowczej, bada m.in. wątki udziału obcych służb w procederze podsłuchiwania, a CBŚ skupia się na sprawdzaniu, czy za podsłuchami mogą stać zorganizowane grupy przestępcze.

_ Czytaj więcej w Money.pl _

_ 1. [ ( http://static1.money.pl/i/h/241/m18673.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosyjskie;media;sikorski;krytycznie;o;sojuszu;polski;z;usa,81,0,1568337.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Słowami Sikorskiego już interesuje się Rosja 2. [ ( http://static1.money.pl/i/h/111/m153967.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nalecz;reakcja;prezydenta;w;odpowiednim;czasie,42,0,1568298.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Czy Komorowski pomoże Tuskowi? 3. [ ( http://static1.money.pl/i/h/201/m285641.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/przesluchanie;snowdena;jeszcze;nie;teraz,42,0,1568042.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Niemiecka komisja nie przesłucha Snowdena 4. _ _ N _ajgorszy szef banku centralnego w Europie _ _

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)