Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Afera taśmowa w PSL. Będzie kontrola Brukseli?

0
Podziel się

Po dymisji Marka Sawickiego, Agencja Rynku Rolnego będzie pod szczególnym nadzorem.

Afera taśmowa w PSL. Będzie kontrola Brukseli?
(PAP/Tomasz Gzell)
bDzIdrbF

Komisja Europejska zainteresowała się sytuacją w Polsce po dymisji ministra rolnictwa Marka Sawickiego (na zdjęciu) - powiedział senator PiS Jerzy Chróścikowski, czyli przewodniczący senackiej Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Jego zdaniem Unia skontroluje Agencje Rynku Rolnego.

- _ Afera która wyszła wzburzyła komisję i tutaj kontrole na pewno będą i oby nie było tylko reperkusji względem personalnym, które podważają ewentualnie niekompetencje urzędników. Mam nadzieję, że te sprawy, które w aferze były, nie dotyczą zadań w zakresie bezpośrednich płatności przez ARR i że ta sprawa zostanie rozwiązana _ - podkreśla Jerzy Chróścikowski.

Senacka Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi zorganizowała konferencję, na której omówiła propozycje reform Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Zdaniem Chróścikowskiego, obecność na konferencji przedstawicieli rządu jest dowodem na to, że ministerstwo pracuje normalnie:

bDzIdrbH

- _ Mimo że nie ma ministra bezpośrednio, a jest minister Krzyżanowska, która doskonale zna problemy. Natomiast jeśli pan premier zostanie ministrem rolnictwa, to ja się cieszę, bo wtedy może nareszcie zajmie się rolnictwem _ - podkreślił senator PiS.

Dwa dni temu premier przyjął dymisję ministra rolnictwa Marka Sawickiego i zapowiedział, że sam pokieruje resortem. Decyzja premiera miała związek z z nagraniem prywatnej rozmowy byłego szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika i szefa kółek rolniczych Władysława Serafina, którzy mówią o wyprowadzaniu funduszy z agencji, traktowaniu jej jak prywatny folwark przez polityków oraz o różnych układach towarzyskich.

Czytaj więcej [ ( http://static1.money.pl/i/h/112/124016.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/komentarze/artykul/afera;psl;to;wierzcholek;gory;sprawdz;kto;jeszcze;powinnien;sie;wstydzic,65,0,1126977.html) *Afera PSL to wierzchołek góry. Sprawdź, kto jeszcze powinnien się wstydzić * O obłudzie polityków pisze Maciej Miskiewicz.

Na reakcję opozycji nie trzeba było długo czekać. Prezes PiS Jarosław Kaczyński zarzucił wczoraj premierowi Donaldowi Tuskowi, że znał sytuację w Agencji Rynku Rolnego i ją tolerował. Rzecznik rządu Paweł Graś odpowiedział, że rząd eliminuje naganne zjawiska w spółkach Skarbu Państwa.

bDzIdrbN

_ - Rząd konsekwentnie eliminuje i będzie eliminował naganne zjawiska w spółkach Skarbu Państwa. To jeden z priorytetów działalności CBA. Ci, którzy mają nieczyste sumienia, raczej nie mogą spać spokojnie _ - powiedział Graś.

Szef PiS mówił na konferencji prasowej, że Tusk rządzi już pięć lat i wobec tego ma obowiązek wiedzieć, co się dzieje w sferze spółek Skarbu Państwa._ - Skoro wie, powinien reagować, skoro nie reaguje, dopuszcza się nadużycia nie tylko w kategoriach politycznych, ale i kategoriach prawnych _ - ocenił. _ Po co jest premierem? To samo przez się jest powodem, aby ustąpił _ - dodał Kaczyński.

Politycy PiS zapowiedzieli także złożenie do prokuratury zawiadomienia o możliwości popełnienia przestępstwa polegającego na działaniu na szkodę zależnej od ARR firmy Elewarr m.in. przez jej dyrektora generalnego Andrzeja Śmietankę.

_ - Jeśli chodzi o byłego szefa Agencji Rynku Rolnego Władysława Łukasika, który stał się swego rodzaju bohaterem, to pan premier otrzymał dokumenty z CBA, razem z aktem oskarżenia w 2009 roku, nie kiwnął palcem, cały czas to tolerował _ - powiedział Kaczyński.

bDzIdrbO

Były szef CBA Mariusz Kamiński (PiS) w wywiadzie dla _ Super Expressu _ w tym tygodniu mówił, że w 2009 roku zgłosiło się do Biura kilku pracowników ARR, którzy opowiedzieli o przypadkach łamania prawa, nepotyzmu i ustawiania konkursów w Agencji. - _ Przedstawiłem premierowi Tuskowi bardzo szczegółową informację na ten temat. Zupełnie w tej sprawie nie zareagował, choć liczyłem, iż podejmie zdecydowane działania, aby uzdrowić sytuację _ - relacjonował Kamiński.

_ - Mamy kryzys, dokładnie ujawnienie kryzysu, który trwa, całego systemu nadużyć, systemu, którego sworzniem jest pan, który próbuje się od tego odciąć, czyli pan Donald Tusk _ - oświadczył prezes PiS.

bDzIdrbP

Ministerstwo Skarbu Państwa nie nadzoruje Agencji Rynku Rolnego i spółek jej podległych, natomiast wynagrodzenia zarządów spółek nadzorowanych przez MSP podlegają ustawie kominowej - poinformował resort skarbu.

MSP poinformowało, że wynagrodzenia członków rad nadzorczych i zarządów spółek z większościowym udziałem Skarbu Państwa, w których prawa z akcji wykonuje minister Skarbu Państwa, podlegają ustawie o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi, czyli ustawie kominowej.

Wskazano, że przy powoływaniu tych osób uwzględnia się m.in.: Kodeks spółek handlowych, statuty i umowy spółek, rozporządzenia Rady Ministrów i zarządzenia ministra Skarbu Państwa.

_ - W odniesieniu do tzw. spółek kluczowych istotne jest Zarządzenie Nr 5 Ministra Skarbu Państwa (...) w sprawie trybu doboru kandydatów na członków organów niektórych spółek o kluczowym znaczeniu dla SP. W tych spółkach odbywają się konkursy z udziałem doradców - podmiotów zajmujących się profesjonalnie identyfikacją i rekrutacją specjalistów - tzw. headhunterów. Konkurs nie ma zastosowania do pracowników MSP oraz pracowników innych urzędów _ - wyjaśniono.

bDzIdrbQ

Dodano, że Minister Skarbu Państwa określił w zarządzeniu zasady nadzoru właścicielskiego, które opublikowano na stronie internetowej resortu. Podkreślono, że 6 grudnia 2007 r. po raz pierwszy w historii MSP wprowadziło otwarte konkursy do rad nadzorczych, na jasnych i przejrzystych zasadach.

_ - Ponadto, kierując się najlepszymi wzorcami regulacji wypracowanych m.in. przez uczestników gry rynkowej, opracowano "Dobre praktyki", które wyznaczają oczekiwane standardy w zakresie doboru kandydatów na stanowiska menedżerskie i nadzorcze 19 spółek o kluczowym znaczeniu dla Skarbu Państwa _ - wskazano.

_ - Przy doborze nowych członków rad nadzorczych SP kieruje się profesjonalizacją kadr w celu zapewnienia optymalnego nadzoru. Ważna jest przede wszystkim merytoryka, doświadczenie i umiejętności potencjalnych kandydatów _ - dodano.

MSP poinformowało, że w spółkach z większościowym udziałem Skarbu Państwa pozostających pod nadzorem MSP prezesi oraz członkowie zarządu spółek nie otrzymują dodatkowego wynagrodzenia, w tym udziałów w zysku, poza wynagrodzeniami wynikającymi z ustawy kominowej.

Czytaj więcej w Money.pl
PSL chce nas wziąć na przeczekanie? Ludowcy liczą, że do jesieni uda się na tyle wyjaśnić sprawę taśm, że partia będzie mogła złapać wreszcie oddech.
Polityk PO: Oni nie stracą na aferze taśmowej Resort pracuje i zabiega o unijne pieniądze, mimo że premier na razie nie powołał nowego ministra, zapewnia posłanka.
"Palikot ma fachowców tylko od konopii" Ruch Palikota ma wymaganej liczby posłów niezbędnej do złożenia wniosku o wotum nieufności wobec rządu.
bDzIdrci
wiadomości
wiadmomości
KOMENTARZE
(0)