Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Afera taśmowa wywiera presję na polską walutę

0
Podziel się:

Oprócz pogorszenia globalnego apetytu na ryzyko, zamieszanie wokół NBP, wywiera presję na osłabienie złotego.

Afera taśmowa wywiera presję na polską walutę
(Stanisław Kowalczuk/East News)

Giełda już reaguje na nagranie z rozmów szefa NBP i ministra spraw wewnętrznych między innymi na temat finansowania przez bank centralny deficytu budżetowego.

Od rana (przed godz. 10.00) tracą akcje i złoty. WIG20 jest ponad 1,5 procent na minusie. Z kolei, euro zdrożało o blisko 0,4 procent. Za europejską walutę trzeba płacić 4,14 złotego. Jeszcze mocniej złoty traci wobec dolara, który zyskał 0,42 procent i kosztuje 3,06 złotego.

Analitycy zwracają uwagę, że opublikowane rozmowy prezesa NBP Marka Belki i ministra spraw wewnętrznych Bartłomieja Sienkiewicza uderzają w autorytet szefa banku centralnego. Dodatkowo oprócz pogorszenia globalnego apetytu na ryzyko, zamieszanie wokół NBP, wywiera presję na osłabienie złotego.

_ Wprost _ ujawnił nagranie z rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza z prezesem NBP Markiem Belką o tym, by NBP pomógł w finansowaniu deficytu budżetowego i tym samym pomógł Platformie w trudnych wyborczych latach; Belka miał w zamian żądać dymisji ówczesnego ministra finansów Jacka Rostowskiego oraz nowelizacji ustawy o banku centralnym. Tygodnik twierdzi, że do rozmowy doszło w lipcu 2013 roku. W listopadzie Rostowski został zdymisjonowany; pod koniec maja 2014 roku do Rady Ministrów wpłynął projekt założeń nowelizacji ustawy o NBP. Rząd ma się nim zająć na posiedzeniu w najbliższy wtorek.

Prezes NBP Marek Belka odrzuca oskarżenia o przekroczenie uprawnień w rozmowach z ministrem spraw wewnętrznych Bartłomiejem Sienkiewiczem.

Premier Donald Tusk w poniedziałek o godz. 15 odniesie się do sprawy. Prokuratura zapowiedziała swoją reakcję po zapoznaniu się z całością publikacji. Niektórzy politycy opozycji mówią o komisji śledczej.

_ Opublikowany fragment nagrań robi (...) wrażenie spójnej całości, w ramach której prezes NBP bierze poważnie pod uwagę możliwość +wsparcia rządu+ poprzez jego finansowanie (co stanowiłoby bezpośrednie naruszenie art. 220 konstytucji), i w ramach tego scenariusza stawia warunki, które z czasem zostały spełnione. Trudno wyobrazić sobie mocniejsze uderzenie w wiarygodność prezesa banku centralnego _ - uważają analitycy Banku Pekao.

Zwracają jednak uwagę, że zakazany w polskiej konstytucji skup obligacji rządowych przez bank centralny jest działaniem stosowanym przez główne banki centralne świata dla stabilizowania rynków w czasie zawirowań i zapewne było częścią proponowanych zmian umożliwiających NBP analogiczne działania na wypadek nawrotu kryzysu.

_ - Pozostaje mieć nadzieję, iż opublikowana zostanie całość rozmowy, co pozwoliłoby stwierdzić czy - jak twierdzi NBP - była to manipulacja, czy też prezes NBP istotnie gotów jest +drukować+ na potrzeby partii rządzącej _ - napisali.

ZAMIESZANIE WOKÓŁ NBP OSŁABIA PLN

Analitycy z Banku Millennium wskazują na rynkowe ryzyka dla polskiej waluty w kontekście przyszłości Belki.

_ - Czynnikiem lokalnym zwiększającym skalę osłabienia złotego są obawy dotyczące przyszłości prezesa banku centralnego, po tym jak zarzuca się mu przekroczenie uprawnień w rozmowach z szefem MSW _ - napisali.

W ocenie Banku Pekao widoczna na początku poniedziałkowej sesji presja na osłabienie złotego wynika właśnie po części z ujawnionych w weekend nagrań.

_ - Presja płynie również po publikacjach medialnych dotyczących Prezesa NBP i ministra spraw wewnętrznych _ - napisali w poniedziałkowym raporcie.

_ - Podtrzymujemy prognozę, iż przedział 4,06-4,1260 będzie najprawdopodobniej dominował na wykresie EUR/PLN w najbliższych miesiącach, choć w krótkim okresie nie można wykluczyć nieco słabszych notowań złotego _ - dodali.

Konrad Ryczko z DM BOŚ, uważa, że prowadzone przez prezesa NBP rozmowy stawiają pod znakiem zapytania niezależność banku centralnego.

_ - W chwili obecnej poznaliśmy jednak zbyt mało wiarygodnych informacji i komentarzy ze strony poszczególnych stron, aby móc podjąć się analizy tego wydarzenia. Nie zmienia to jednak faktu, iż w zagranicznych komentarzach pojawiają się pytania o niezależność Banku Centralnego, a sama sytuacja stanowi czynnik podażowy dla PLN z uwagi na jej potencjalne zagrożenie dla destabilizacji polityki monetarnej w Polsce _ - napisał analityk w porannej nocie.

_ - W ostatnich miesiącach polityka NBP oraz RPP oceniane były względnie pozytywne przez rynki (co najłatwiej zaobserwować na wycenie PLN oraz długu), stąd zagrożenie zmianami kadrowymi traktować należy jako czynnik ryzyka _ - dodał.

RPP PO UJAWNIONYM SKANDALU MOŻE BYĆ MNIEJ SKŁONNA DO CIĘCIA STÓP PROC.

Analitycy BZ WBK zwracają uwagę, że ujawnione informacje mogę mieć wpływ na politykę pieniężną i obniżyć skłonność RPP do obniżek stóp procentowych.

_ - Jeżeli nawet nie dojdzie do zmiany na stanowisku prezesa NBP, ujawnienie nagrań może mieć naszym zdaniem pewien wpływ na perspektywy polityki pieniężnej w Polsce. Ujawnione wypowiedzi Marka Belki, krytykujące RPP i jej członków, mogą utrudnić mu współpracę z Radą _ - napisali.

_ - Co więcej, w kontekście ujawnionych rozmów RPP może być mniej skłonna do obniżenia stóp, aby uniknąć zarzutów o wspieranie polityki rządu _ - dodali.\

Nie pierwszy raz nagrano. Największe afery taśmowe

  • fot: PAP/Paweł Kula
  • fot: Reporter
  • fot: PAP/Tomasz Wojtasik [ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://manager.money.pl/galerie/nie-pierwszy-raz-nagrano-najwieksze-afery-tasmowe-g720972.html)
Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/148/m287892.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/prezydent;czeka;na;wyjasnienia;premiera;prezesa;nbp;i;ministra;spraw;wewnetrznych,155,0,1564571.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydent czeka na wyjaśnienia premiera Prezydent ocenia sytuację jako poważny kryzys instytucji państwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/33/m210977.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/za;te;ustawe;belka;zazadal;glowy;rostowskiego;czy;to;zgodne;z;prawem,88,0,1564504.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Za tę ustawę Belka zażądał głowy Rostowskiego. Czy to zgodne z prawem? Poza zmianami dotyczącymi Rady Polityki Pieniężnej w grę wchodzi także skup i sprzedaż obligacji.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/109/m214637.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/zmiany;w;ustawie;o;nbp;co;ma;zmienic;sie;w;rpp,123,0,1564283.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Co ma zmienić się w działaniu Rady Polityki Pieniężnej? Wątek nowelizacji ustawy o NBP pojawił się w nagraniu rozmowy szefa MSW Bartłomieja Sienkiewicza i prezesa NBP Marka Belki.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)