Notowania

wojna w afganistanie
25.04.2011 10:06

Afganistan: 500 więźniów uciekło przez tunel

Około 100 z nich to talibscy dowódcy, a większość pozostałych - bojownicy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(isafmedia/CC/Flickr)

*fot: PAP/EPA_ _fot: PAP/EPA_ _[ ( http://static1.money.pl/i/glass.gif ) ] zobacz całą galerię(http://galerie.money.pl/ucieczka;talibow;z;wiezienia;w;kandaharze,galeria,5300,0.html)Ponad 500 więźniów, w większości talibów, uciekło w nocy z niedzieli na poniedziałek z głównego więzienia w Kandaharze na południu Afganistanu przez tunel, który przekopali do nich rebelianci - poinformowały miejscowe władze.*

_ - Mamy informacje, że z więzienia udało się uciec setkom talibów _ - potwierdza rzecznik miejscowego gubernatora Zalmaj Ajubi. Informacji nie potwierdziły na razie siły NATO. Jak podaje Reuters powołując się na przedstawicieli talibów, przed tunel, którego wykopanie zajęło kilka miesięcy, z więzienia uciekło 541 ludzi.

_ - Mudżahedini zaczęli kopać 320-metrowy tunel do więzienia od strony południowej. Ukończono go po pięciu miesiącach omijając wrogie punkty kontrolne i główną autostradę Kandahar-Kabul prowadzącą bezpośrednio do więzienia _ - napisali rebelianci w oświadczeniu.

Dodają oni, że dokładnie zaplanowany tunel był gotowy w niedzielę w nocy a wszyscy uciekinierzy w ciągu czterech i pół godziny zostali wyprowadzeni przez trzech więźniów, którzy znali plan. Jak pisze Associated Press około 100 z nich to talibscy dowódcy, a większość pozostałych to bojownicy.

Jak podkreśla Reuters do wielkiej ucieczki doszło na kilka miesięcy przed rozpoczęciem przekazywania przez siły międzynarodowe odpowiedzialności za bezpieczeństwo w Afganistanie miejscowemu wojsku i policji, co ostatecznie miałoby doprowadzić do wycofania się zagranicznych żołnierzy z kraju.

Zgodnie z planem siły afgańskie miałyby zacząć od przejmowania obowiązków w kilku regionach, jednak do 2014 roku kontrolowałyby już cały kraj. W 2008 roku pod osłona ciemności afgańscy rebelianci wysadzili bramę więzienia w Kandaharze pozwalając na ucieczkę około 1000 więźniów w tym setek talibów.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t89994.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/atak;talibow;na;baze;nato;dwie;ofiary,190,0,805054.html) Atak talibów na bazę NATO. Dwie ofiary Siły NATO poinformowały, że udało im się odeprzeć atak na jedną z baz Sojuszu na przedmieściach stolicy Afganistanu, Kabulu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/3/t113667.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/68-tonowe;czolgi;przeciw;talibom;usa;chca;ich;zmiazdzyc,128,0,713856.html) 68-tonowe czołgi przeciw talibom. USA chcą ich zmiażdżyć Tak ciężki sprzęt po raz pierwszy będzie użyty w Afganistanie.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t99662.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/szef;rady;pokoju;zapewnia;ze;talibowie;chca;negocjacji,159,0,692639.html) Szef Rady Pokoju zapewnia, że talibowie chcą negocjacji Wstępne rozmowy z talibami już się toczą.
Tagi: wojna w afganistanie, afganistan, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz