Notowania

chiny
06.05.2014 07:46

Afryka coraz bliżej Chin? Dostaną pożyczkę

Przebywający z wizytą w Etiopii szef chińskiego rządu Li Keqiang zapowiedział, że Chiny udzielą państwom afrykańskim kredytów na łączną sumę 12 miliardów dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Friends of Europe/CC/Wikipedia)

Przebywający z wizytą w Etiopii szef chińskiego rządu Li Keqiang (na zdjęciu) zapowiedział, że Chiny udzielą państwom afrykańskim kredytów na łączną sumę 12 miliardów dolarów.

Specjalna linia kredytowa powiększy się aż o 10 miliardów dolarów. Kolejne dwa zostaną wpompowane w Chińsko-Afrykański Fundusz Rozwoju, który tym samym powiększy się do 5 miliardów dolarów.

O planach tych premier Li Keqiang poinformował podczas spotkania w Addis Abebie w siedzibie Unii Afrykańskiej. Chiny mają wspomagać też państwa afrykańskie swoimi technologiami. Szef chińskiego rządu zapowiedział m.in. wsparcie rozwoju w Afryce sieci kolei dużych prędkości, w których specjalizują się właśnie Chiny. 100 milionów dolarów Państwo Środka przekazać ma zaś na ochronę gatunków zagrożonych wyginięciem. Chiny prowadzą bowiem na niechlubnej liście państw, do których z Afryki przemycana jest m.in. kość słoniowa.

To pierwsza wizyta Li w Afryce od czasu objęcia przez niego urzędu premiera. Dla Chin współpraca z państwami afrykańskimi ma strategiczne znaczenie. Jej krytycy uważają, że Państwo Środka stara się gospodarczo uzależnić Afrykę.

Czytaj więcej w Money.pl
Chiński biznes szuka kontraktów w Polsce _ Zapraszając przyjaciół z Qingdao mieliśmy na względzie przede wszystkim komplementarność gospodarki tego miasta i zainteresowań polskich przedsiębiorców _.
Działacze ujęli się za chińskimi prostytutkami Kobiety aresztowane za prostytucję przetrzymywane są nawet do dwóch lat w więzieniu, bez procesu.
Ćwiczenia wojskowe u wybrzeży Chin W manewrach bierze udział blisko 5,5 tys. żołnierzy.
Tagi: chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz