Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agencja S&P ostrzega: Polska może stracić wiarygodność

0
Podziel się:

Grozi nam obniżenie ratingów za brak reformy finansów publicznych.

Agencja S&P ostrzega: Polska może stracić wiarygodność

Agencja ratingowa Standard & Poor's podtrzymała ratingi Polski, w tym długoterminowy dla walut obcych A-, oraz ich stabilną perspektywę w opublikowanym w piątek raporcie. Ostrzegła jednak, że możliwa jest obniżka ocen wiarygodności kredytowej kraju, jeśli do 2012 roku nie pojawią się realne perspektywy reformy finansów publicznych.

_ - Pozytywne zmiany ratingów są możliwe w przypadku podjęcia dalszych starań, mających na celu poprawę konkurencyjności Polski poprzez reformy strukturalne, wspierające wzrost wydajności, oraz poprzez inicjatywy mające na celu poprawę zatrudnienia, przy jednoczesnym powstrzymaniu i ostatecznym wyeliminowaniu tendencji wzrostowej w zakresie długu sektora rządowego i samorządowego _ - powiedział analityk kredytowy S&P Trevor Cullinan, cytowany w komunikacie.

Obecne ratingi Polski to A-/A-2 (długo- i krótkoterminowy) dla zadłużenia w walutach obcych oraz A/A-1 (długo- i krótkoterminowy) dla zadłużenia w walucie lokalnej.
_ - Jednakże ratingi mogą zostać obniżone, jeśli finansowe publiczne nie zostaną ustabilizowane, z perspektywą poprawy co najmniej w 2012 roku. Podobnie też powrót do warunków boomu kredytowego sprzed 2009 roku i powiązany z nimi wzrost nierównowagi zewnętrznej może stanowić presję na obniżenie ratingów _ - dodał analityk.

S&P zwraca uwagę, że ze względu na wybory parlamentarne, planowane na 2011 rok, nie należy oczekiwać, że rząd będzie proponował zasadnicze ograniczenia fiskalne przez 2012 rokiem.

_ - W rezultacie, prognozujemy, że dług sektora rządowego I samorządowego osiągnie 55 procent PKB w 2010 roku i wzrośnie w kierunku 60 procent w średnim okresie _ - czytamy w komunikacie.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)