Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Agresja z Białorusi? Ważne słowa Łukaszenki

0
Podziel się:

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał dzisiaj za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od prezydenta Alaksandra Łukaszenki.

Alaksandr Łukaszenka
Alaksandr Łukaszenka (RIA Novosti/EAST NEWS)
bETAzHiZ

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał dzisiaj za bardzo istotne zapewnienie, jakie otrzymał tego dnia od prezydenta Alaksandra Łukaszenki, że nie dojdzie do ataku na Ukrainę z terytorium Białorusi.

_ Bardzo ważne jest dla nas stanowisko prezydenta Białorusi i samej Republiki Białoruś, że z białoruskiego terytorium nigdy nie dojdzie do agresji przeciwko Ukrainie, w tym ze strony państwa trzeciego _ - oświadczył Turczynow po spotkaniu z białoruskim przywódcą.

Łukaszenka powiedział podczas sobotniego spotkania, do którego doszło w Laskowiczach w obwodzie homelskim na Białorusi, że wokół jego kraju został stworzony pas dobrego sąsiedztwa, który sięga około 100 km w głąb Ukrainy. Jak pisze białoruska agencja BiełTA, jego sens polega na tym, że Białoruś w miarę możliwości udziela sąsiednim regionom Ukrainy pomocy w pracach polowych.

bETAzHjb

_ Rzeczywiście przez długie lata tworzyliśmy ten pas dobrego sąsiedztwa i nie jesteśmy gotowi dzisiaj go niszczyć _ - oznajmił Łukaszenka.

_ Dlatego powinniście wiedzieć, że nasza granica nie jest granicą podziału, tylko przyjaźni. Nigdy nie oczekujcie tu ze strony Białorusinów jakichś niedobrych dążeń. (...) Zawsze będziemy was traktować jak najbliższe i przyjacielskie państwo i budować nasze stosunki wychodząc z tego założenia _ - zapewnił.

Wcześniej Łukaszenka zadeklarował, że jest gotów być pośrednikiem w rozwiązywaniu kryzysu w stosunkach między Ukrainą a Rosją. _ Jeśli mi powiedzą, że to ważne dla mojej Ukrainy i mojej Rosji, to jestem gotów być pośrednikiem _ - oznajmił w piątek w ukraińskim programie telewizyjnym Szuster Live.

Białoruski prezydent kategorycznie odrzucił też możliwość wtargnięcia militarnego na Ukrainę ze strony Białorusi. _ W ogóle sobie nie wyobrażam, żeby wjechać czołgami do Kijowa _ - oznajmił.

bETAzHjh

Według oficjalnych komunikatów przywódcy Ukrainy i Białorusi rozmawiali w sobotę o zacieśnieniu dwustronnej współpracy w sferze gospodarki, m.in. w dziedzinie transportu i energetyki. _ Dla nas to bardzo ważne, by zacieśniać więzy między naszymi narodami, rozwiązywać w gospodarce problemy, które istniały w ciągu ostatnich dwóch lat, i zwiększyć wymianę handlową _ - oświadczył Turczynow.

W poniedziałek Ukraina wezwała na konsultacje swojego ambasadora na Białorusi Mychajłę Jeżela w reakcji na niedzielne uwagi Łukaszenki, który powiedział m.in., że w razie konieczności wyboru Białoruś zawsze będzie po stronie Rosji. Łukaszenka oznajmił też, że Krym jest dziś częścią Rosji, i to, czy się ten fakt uznaje, czy też nie, niczego nie zmieni. Wyraził również przekonanie, że Ukraina powinna pozostać niepodzielnym państwem.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/0/m277248.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/ukraina;rosyjski;socjotechnik;polityczny;zmuszony;do;wyjazdu,23,0,1505559.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Rosjanin zmuszony do wyjazdu z Ukrainy
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/70/m302150.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/wybory;prezydenckie;na;ukrainie;w;sondazach;prowadzi;krol;czekolady,180,0,1503668.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Prezydentem Ukrainy zostanie "król czekolady"?
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/74/m190794.jpg ) ] (http://zmieniacunie.money.pl/radoslaw;sikorski;na;ukrainie;wiemy;ze;jest;wam;ciezko;ale;polska;trzyma;za;was;kciuki,64,0,1503552.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Wiemy, że wam ciężko, ale trzymamy kciuki"
  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/63/m259135.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/potepiaja;rosyjska;interwencje;militarna;na;krymie,186,0,1500090.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Opozycja Białorusi za integralnością Ukrainy
bETAzHjC
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)