Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Akcyza na węgiel i gaz ziemny w Polsce nie będzie niższa

0
Podziel się:

Przegląd obciążeń fiskalnych dotyczących polskiego węgla zapowiadał wcześniej premier.

Akcyza na węgiel i gaz ziemny w Polsce nie będzie niższa
(mf.gov.pl)

Obniżenie stawki akcyzy na węgiel czy gaz ziemny nie jest możliwe ze względu na unijne regulacje - powiedział wiceminister finansów Janusz Cichoń. Z kolei, jak mówił, stawka na energię elektryczną nie była podwyższana od 2002 roku.

Dwa tygodnie temu, po spotkaniu z górnikami w Katowicach, premier Donald Tusk zapowiedział przegląd obciążeń fiskalnych dotyczących polskiego węgla. - _ Jest przekonanie, że polski węgiel jest obciążony rozmaitymi podatkami, daninami, bardziej niż węgiel z nim konkurujący. Zobaczymy, być może znajdziemy tutaj jakieś ciekawe rozwiązania z punktu widzenia górnictwa _ - zaznaczył premier.

O potrzebie obniżenia opodatkowania źródeł energii, w tym węgla, mówili przedstawiciele branży wydobywczej i przemysłu podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego, który odbył się na początku maja w Katowicach.

- _ Akcyza na węgiel, gaz ziemny i energię elektryczną to podatek zharmonizowany w UE. W tej chwili stawki na gaz ziemny oraz węgiel mamy na minimalnych unijnych poziomach, więc trudno sobie wyobrazić, abyśmy mogli je jeszcze obniżyć _ - poinformował Cichoń.

Zaznaczył, że stawka na energię elektryczną obowiązuje od 2002 roku i od tamtej pory nie była zmieniana nawet o wskaźnik inflacji. - _ Relatywnie zatem jest ona co roku niższa. Ewentualne obniżenie akcyzy na energię nie pomogłoby górnictwu, a mogło by jedynie przeszkodzić w wyjściu z procedury nadmiernego deficytu _ - dodał wiceminister.

W informacji przekazanej PAP resort finansów podał, że opodatkowanie akcyzą wyrobów węglowych, gazowych jak również energii elektrycznej wynika z wdrożenia unijnej dyrektywy Rady 2003/96/WE.

- _ Przepisy unijne określają między innymi stawkę minimalną podatku akcyzowego, poniżej której państwa członkowskie nie mogą opodatkować tych wyrobów, jak również określają zasady opodatkowania oraz zakres zwolnień obligatoryjnych oraz fakultatywnych _ - wyjaśniono.

MF poinformowało, że minimalna stawka akcyzy na gaz ziemny o zastosowaniu gospodarczym wynosi 0,15 euro/GJ, a na gaz ziemny o zastosowaniu niegospodarczym 0,3 euro/GJ. Minimalna stawka akcyzy na węgiel i koks o zastosowaniu gospodarczym to 0,15 euro/GJ, a na węgiel i koks o zastosowaniu niegospodarczym - 0,3 euro/GJ. W przypadku energii elektrycznej o zastosowaniu gospodarczym najniższa stawka jest na poziomie 0,5 euro/MWh, a energii elektrycznej o zastosowaniu niegospodarczym - 1 euro/MWh.

W przypadku węgla i gazu ziemnego przeznaczonych dla celów opałowych ustanowiono stawkę podatku akcyzowego na poziomie 1,28 zł/GJ, a na energię elektryczną - 20 zł/MWh.

- _ W przepisach krajowych dla węgla i gazu ziemnego wprowadzono wszystkie przewidziane w prawie unijnym zwolnienia od podatku akcyzowego dla tych wyrobów przeznaczonych dla celów opałowych - zarówno obligatoryjne, jak i fakultatywne. Zwolnieniu podlegają m.in. wyroby zużywane przez gospodarstwa domowe, szkoły, przedszkola, ośrodki pomocy społecznej, podmioty lecznicze, zakłady energochłonne, przemysł metalurgiczny, rolnictwo, w procesie produkcji energii elektrycznej i wyrobów energetycznych _ - zaznaczyło MF.

Wskazano ponadto, że podatkiem od nieruchomości objęte są urządzenia budowlane znajdujące się w wyrobiskach górniczych, a ewentualne zwolnienie z tego podatku leży w gestii samorządów.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)