Notowania

izabela leszczyna
24.07.2014 11:20

Akcyza w Polsce. Bez podwyżek na wyroby tytoniowe i alkohol w 2015 r.

- Nie planujemy w pracach nad budżetem na 2015 rok żadnych ruchów jeśli chodzi o akcyzę na alkohol - powiedział wiceminister finansów Jacek Kapica.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Dafin /Dreamstime)

Ministerstwo Finansów nie planuje w 2015 roku podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe - poinformowała w Sejmie wiceminister finansów Izabela Leszczyna. A wiceminister finansów Jacek Kapica dodał, że MF nie zamierza zmieniać stawek akcyzy na alkohol.

_ - W 2015 roku akcyza na wyroby tytoniowe pozostanie na obecnym poziomie _ - powiedziała.

_ - Nie planujemy w pracach nad budżetem na 2015 rok żadnych ruchów jeśli chodzi o akcyzę na alkohol _ - powiedział dziennikarzom wiceminister finansów Jacek Kapica.

Do 2018 roku Polska musiała osiągnąć minimum wymagane przepisami UE. Zgodnie z nimi do tego czasu akcyza ma stanowić 60 proc. średniej ważonej ceny papierosów, nie mniej jednak niż 90 euro za tysiąc sztuk.

W 2014 roku akcyza na wyroby tytoniowe i susz tytoniowy wzrosła o 5 proc., co miało dać budżetowi ok. 345 mln zł dodatkowych wpływów w skali roku.

Z kolei podwyższona od 1 stycznia 2014 roku akcyza na alkohol etylowy o 15 proc. miała spowodować, że cena butelki wódki (1/2 litra, 40 proc. mocy) wzrośnie o ok. 1,80 zł z VAT-em. Ma to dać budżetowi dodatkowy dochód na poziomie ok. 780 mln zł w skali roku.

Resort finansów argumentował, że stawka akcyzy na alkohol etylowy nie była w Polsce zmieniana od 2009 roku, kiedy to podniesiono ją o 9 proc. Tymczasem inflacja od tamtej pory wyniosła ok. 15 proc.

Czytaj więcej w Money.pl
Tak budżet zarobi 780 mln zł. Naszym kosztem Akcyza na wyroby tytoniowe będzie wyższa około 5 procent, a na alkohol 15 procent.
Opozycja za słaba. Papierosy i alkohol będą droższe Zmiana ma dać budżetowi 780 mln zł. Przedstawiciele branży tytoniowej ostrzegają przed szarą strefą.
Rząd uratuje mentole? Będzie skarga Cała sprawa ma duże znaczenie nie tylko dla polskich producentów, przetwórców czy sprzedawców tytoniu, ale i budżetu.
Tagi: izabela leszczyna, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, podatki, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz