Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Al Kaida grozi, że nadejdą "czarne dni"

0
Podziel się:

Terroryści zaprzeczają, jakoby z rąk Francuzów zginąć miał jeden z ich przywódców i grożą Francji.

Mapa, pokazująca rozkład sił w Mali
Mapa, pokazująca rozkład sił w Mali (Orionist/CC/Wikipedia)

Al-Kaida Islamskiego Maghrebu zaprzeczyła na stronie internetowej informacji - podanej przez Francję - o śmierci jednego z jej z dowódców regionalnych - podał ośrodek monitorujący działalność islamistów w internecie SITE.

AQIM w oświadczeniu w internecie nie podała nazwiska tego dowódcy, lecz najprawdopodobniej chodzi o Abdelhamida Abu Zeida, o którego śmierci mówił 23 marca prezydent Francois Hollande. W oświadczeniu zagrożono też, że w północnej i zachodniej Afryce nadejdą teraz dla Francji _ ciemne dni _.

Według strony francuskiej terrorysta zginął w Mali w czasie walk z wojskami francuskimi podczas operacji w masywie górskim Ifoghas przy granicy z Algierią, gdzie dżihadyści mają kryjówki.

Uznawana za dobrze poinformowaną algierska telewizja Ennahar poinformowała, że Al-Kaida wyznaczyła następcę Abu Zeida - został nim 34-letni Algierczyk Dżamel Okasza.

Mali pogrążyło się w chaosie po obaleniu w marcu 2012 r. w wojskowym zamachu stanu demokratycznie wybranego prezydenta Amadou Toure. Kilka tygodni później islamscy rebelianci zdołali opanować na północy kraju pustynny teren o powierzchni równej Francji.

Według ekspertów od spraw bezpieczeństwa islamiści chcieli utworzyć tam własne państwo i przekształcić je w ośrodek ekstremizmu zagrażający sąsiednim krajom, w tym europejskim. Dzięki trwającej od 11 stycznia interwencji Francji udało się jednak wyprzeć dżihadystów z większych ośrodków.

Czytaj więcej w Money.pl
Zabili zakładnika. Francja się wycofa, albo... Wszyscy pozostali zakładnicy żyją. Nie możemy jednak trwale agwarantować im życia - przekazała Al-Kaida.
"Francja uzbroiła tych z którymi walczy" Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ujawnił, że Paryż walczy z rebeliantami, których zbroił w Libii przeciwko Muammarowi Kadafiemu.
"Hollande ściął drzewo, ale trzeba je wyrwać" -_ Francja nie zakończyła jeszcze operacji w Mali, ale wkrótce pałeczkę przejmą kraje afrykańskie _- oświadczył Francois Hollande.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)