Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Aleksandr Łukaszenka proponuje pomoc Ukrainie

0
Podziel się:

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył wczoraj, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić.

Aleksandr Łukaszenka proponuje pomoc Ukrainie
(ASSOCIATED PRESS/FOTOLINK/East News)
bELnGtkl

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oświadczył wczoraj, że sytuacja na Ukrainie jest bardzo poważna i zarówno Zachód, jak i Rosja powinny się uspokoić, by nie dopuścić do zniszczenia tego państwa.

_ - I Zachód, i Rosja powinny się uspokoić i zrozumieć jedno: spoczywa na nas ogromna odpowiedzialność za ten kawałek ziemi, bo żyje tam unikalny naród: nasi ludzie, Słowianie. Odpowiadamy za ten naród, za jego kulturę i jego rozwój. Nie wolno działać na rzecz zniszczenia państwa i tego narodu _ - oznajmił Łukaszenka na spotkaniu z mieszkańcami Klimowicz w obwodzie mohylewskim (wschód Białorusi).

Państwowa agencja białoruska BiełTA poinformowała, że w czwartek Łukaszenka rozmawiał z p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandrem Turczynowem. _ Zaniepokojenie jest ogromne - oznajmił Łukaszenka. - Oni (Ukraińcy) oczywiście mają za złe naciski z zewnątrz. Mówią, że poradziliby sobie w kraju, ale trwa presja, sami wiecie z czyjej strony _.

bELnGtkn

_ - Nie chcielibyśmy bratobójczej wojny na Ukrainie, nie chcielibyśmy, żeby tam ginęli ludzie. Bo to nasi ludzie _ - zaznaczył białoruski prezydent.

Dodał, że w ciągu ostatnich miesięcy na Białoruś przyjechało z Ukrainy prawie 2 tys. Ukraińców._ - Unia Europejska proponuje im integrację, Rosja federalizację, a oni nie rozumieją, o co chodzi. Trwa tam (na Ukrainie) walka między dwiema siłami, a ludzie trafili w ten chaos, do tego kotła i ogłupieni przez nas wszystkich, przez polityków, ludzie zaczynają uciekać _ - oświadczył.

Łukaszenka podkreślił, że Białoruś jest bardzo zaniepokojona sytuacją na Ukrainie. - _ Oczywiście nie chcemy niepotrzebnie się mieszać w te ukraińskie problemy, ale to się dzieje na naszym progu. Dlatego tak jak wy patrzę na to z bólem. Wczoraj powiedziałem prezydentowi Ukrainy: powiedz, jeśli czegoś potrzebujesz od Białorusi, w czym mogę pomóc. Jak będzie trzeba, bierz telefon i mów, a my przyjdziemy i pomożemy _ - zadeklarował.

bELnGtkO
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)