Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Algieria: Nakaz aresztowania byłego ministra energetyki

0
Podziel się

Władze Algierii powiadomiły o wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania byłego ministra energetyki i górnictwa Szakiba Chelila. Nakaz jest związany ze skandalem korupcyjnym.

Algieria: Nakaz aresztowania byłego ministra energetyki
(jinga80 - Fotolia.com)
bErMxHTV

Władze Algierii powiadomiły o wydaniu międzynarodowego nakazu aresztowania byłego ministra energetyki i górnictwa Szakiba Chelila. Nakaz jest związany ze skandalem korupcyjnym, w który zamieszane jest państwowe przedsiębiorstwo Sonatrach.

Łącznie poszukiwanych jest w tej sprawie dziewięć osób, w tych żona Chelila i ich dwoje dzieci, były szef gabinetu ministra i jeden z jego współpracowników Farid Bedżawi - poinformowała prokuratura.

Według doniesień mediów algierskich i włoskich właśnie Bedżawi miał pośredniczyć w płaceniu prowizji za kontrakty gazowe w Algierii na korzyść włoskiej firmy Saipem, spółki należącej do giganta energetycznego ENI.

bErMxHTX

Nakaz aresztowania Bedżawiego wydała również prokuratura w Mediolanie. Jak podała włoska prasa, Saipem uzyskał siedem kontraktów w Algierii o łącznej wartości ośmiu miliardów euro. By je otrzymać, firma zapłaciła łapówki w wysokości 197 mln dolarów.

Cytowani przez prasę przedstawiciele Saipem twierdzili w sądzie, iż Bedżawi _ powiedział wyraźnie, że dał pieniądze ministrowi energetyki _.

Na początku lipca ministerstwo sprawiedliwości Algierii poinformowało, że śledztwo w sprawie praktyk w Sonatrach, głównym państwowym koncernie paliwowym Algierii i jednym z ważniejszych na świecie, ujawniło _ prawdziwą międzynarodową siatkę korupcyjną _.

Chelil był w przeszłości dyrektorem Sonatrach, a przez dziesięć lat ministrem energetyki Algierii, do maja 2010 roku, kiedy został zdymisjonowany z powodu podejrzeń o korupcję w jego zespole.

bErMxHUd
Czytaj więcej w Money.pl
Lider islamistów chce zobaczyć prezydenta Przywódca głównej algierskiej partii islamistycznej zażądał, by chory prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika wystąpił w telewizji i rozwiał w ten sposób plotki na temat stanu swego zdrowia.
Zginęło 67 osób. Prezydent podziękował wojsku Prezydent Algierii Abdelaziz Buteflika podziękował wojsku za rolę, jaką odegrało w rozwiązaniu kryzysu z zakładnikami na polu gazowym In Amenas.
FBI zbada tragedię zakładników. "Pełen obraz" Amerykańskie FBI włączyło się do śledztwa w sprawie napadu terrorystów na rafinerię gazu we wschodniej Algierii.
bErMxHUy
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)