Notowania

amazon
20.08.2014 21:59

Amazon skrytykowany przez niemiecką władzę

Sekretarz stanu ds. kultury Monika Gruetters poparła protest ponad 1100 niemieckojęzycznych pisarzy, oskarżających koncern o wymuszanie na wydawnictwach obniżki cen.

Podziel się
Dodaj komentarz
(tumpikuja/iStockphoto)

Sekretarz stanu ds. kultury Monika Gruetters ostro skrytykowała amerykańską księgarnię internetową Amazon, popierając protest ponad 1100 niemieckojęzycznych pisarzy, oskarżających koncern o wymuszanie na wydawnictwach obniżki cen.

_ - Silna pozycja na rynku i panowanie nad centralnymi drogami dystrybucji nie mogą prowadzić do naruszenia naszej kulturowej różnorodności _ - powiedziała Gruetters. Za _ nie do zaakceptowania _ uznała sytuację, gdy spór e-księgarni z wydawnictwami odbija się niekorzystnie na autorach i ich czytelnikach.

_ - Nie zgodzimy się na to, żeby tytuły książkowe były skreślane z listy lektur polecanych, a terminy ich doręczenia opóźniane w celu zmuszenia wydawnictw do zaakceptowania obniżek cen _ - oświadczyła działaczka rządzącej CDU. Gruetters koordynuje niemiecką politykę kulturalną w ramach urzędu kanclerskiego. W Niemczech nie ma centralnego ministerstwa kultury, ponieważ ta dziedzina jest w gestii każdego z 16 krajów związkowych tworzących Republikę Federalną Niemiec.

Pisarze z Niemiec, Austrii i Szwajcarii, wśród nich tak znani jak noblistka Elfriede Jelinek, Guenter Wallraff, Christoph Hein, Doris Doerrie, Gaby Hauptmann czy Ingrid Noll, wystosowali list otwarty do kierownictwa Amazona, zarzucając mu _ szantaż _. Domagają się _ zaprzestania traktowania książek i ich autorów jak zakładników _.

Protest poparł też prezes niemieckiego PEN-Klubu Josef Haslinger. W wywiadzie dla agencji dpa powiedział, że list z pewnością zostanie potraktowany poważnie przez kierownictwo Amazona. W przeciwnym razie autorzy mogą sięgnąć po inne metody - ostrzegł.

Sygnatariusze listu zarzucają Amazonowi, że próbuje wymusić na grupie wydawniczej Bonnier obniżkę cen, manipulując listami polecającymi wybrane pozycje. Do szwedzkiej grupy medialnej należą tak znane niemieckie wydawnictwa jak Ullstein i Pieper.

Na początku października we Frankfurcie nad Menem rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki. W USA ponad 900 autorów, wśród nich John Grisham i Stephen King, podpisało list protestacyjny przeciwko metodom stosowanym przez Amazon w sporze z wydawnictwem Hachette.

Amazon to amerykańska spółka z siedzibą w Seattle, która prowadzi sieć sprzedaży wysyłkowej. Zatrudnia na całym świecie ponad 117 tys. osób. Na początku swej działalności Amazon był księgarnią internetową. Potem jego asortyment poszerzył się m.in. o takie artykuły jak DVD, muzyka, sprzęt komputerowy, elektronika, meble, produkty spożywcze i wiele innych.

Czytaj więcej w Money.pl
Strajk w Amazonie. Chcą wyższych pensji Związkowcy niemieckiego Amazona żądają nowego układu zbiorowego.
Niemieccy pisarze walczą z Amazonem Po wydawnictwie Hachette, przyszedł czas na Bonnier Group.
Tak wygląda rekrutacja dla Amazona od kuchni Jak zatrudnia się 8,5 tysiąca ludzi w trzy miesiące tłumaczy Marta Dworowska, senior HR manager amerykańskiego koncernu w Polsce.
Tagi: amazon, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz