Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ambasador na Białorusi. Mińsk się broni, a premier spóźniony

0
Podziel się:

Premiera broni Grzegorz Schetyna: To my najbardziej atakujemy reżim Łukaszenki

Ambasador na Białorusi. Mińsk się broni, a premier spóźniony
(Grzegorz Rogiński/KPRM)
bEJBnrkl

Donald Tusk nie wiedział, że białoruskie władze stosowały naciski wobec ambasadora w Mińsku.

[Aktualizacja: godz. 18:17]

_ - Dowiedziałem się o całej sprawie z mediów - _ przyznał szef rządu. _ - Nie zmieniamy stanowiska co do konieczności sankcji wobec Białorusi ze względów oczywistych. Do mnie natomiast żaden sygnał ze strony Mińska nie dotarł _- mówił Donald Tusk.

bEJBnrkn

POSŁUCHAJ DONALDA TUSKA:

(źródło: IAR)

Decyzja Białorusi to odpowiedź tego kraju na sankcje, jakie dziś nałożyła na Białoruś Unia Europejska. Kraje wspólnoty postanowiły miedzy innymi, że ponad 20 przedstawicieli władz reżimu Łukaszenki nie będzie miało wstępu na teren Unii.

_ - Decyzja Rady UE świadczy o tym, że Unia Europejska kontynuuje politykę jawnego nacisku. Niejednokrotnie na wszystkich szczeblach wyjaśnialiśmy, że polityka taka w stosunkach z Republiką Białoruś nie ma perspektyw - _napisał w oświadczeniu rzecznik białoruskiego MSZ Andrej Sawinych.

bEJBnrkt

_ - W odpowiedzi strona białoruska zabroni wjazdu na Białoruś tym osobom z Unii Europejskiej, które przyczyniły się do wprowadzenia posunięć ograniczających - _zapowiedział.

Po tych sankcjach władze Białorusi nakazały ambasadorowi Polski w Mińsku , opuszczenie kraju. Podobne wezwanie skierowały do przedstawiciela Unii Europejskiej. Jednocześnie wezwały _ na konsultacje _do Mińska swojego ambasadora w Warszawie.

_ - Polska jest wyróżniony jako kraj, który próbuje zachwiać reżimem Łukaszenki. Jestem z tego dumny. Tak jak my jesteśmy solidarni z wszystkimi Białorusinami, tak Unia Europejska powinna być solidarna z ambasadorem Polski i Polską - _ powiedział Grzegorz Schetyna.

Czytaj o sankcjach wobec Białorusi w Money.pl
Tak karzą biznesmenów za poparcie dla reżimu Ministrowie ds. europejskich państw UE formalnie zatwierdzili sankcje w postaci zakazu wizowego oraz zamrożenia aktywów wobec 21 kolejnych przedstawicieli reżimu białoruskiego.
UE sięga po broń ostateczną? Groźne sankcje Zamrożone konta Banku Centralnego, kolejni ministrowie na czarnej liście. To już nie przelewki.
Prezydent grozi Unii. Może być bardzo ostro Łukaszenka ostrzegł, że liczenie na zmianę postawy Białorusi poprzez sankcje, zarzuty czy żądania jest drogą donikąd.
bEJBnrkO
KOMENTARZE
(0)