Notowania

plichta
08.08.2012 17:05

Amber Gold ujawnił swój majątek. Zobacz, ile mają milionów

Firma posiada między innymi kamienice w centrum Gdańska oraz kilka samochodów wartych 8 milionów złotych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Adam Guz/Reporter)

Firma Amber Gold ujawniła dziś swój majątek. Mimo wcześniejszych zapowiedzi, na razie nie wiadomo, czy klienci gdańskiej spółki zdołają odzyskać swoje pieniądze. Co jednak pewne - Amber Gold może jeszcze zarobić na wcześniejszym zrywaniu kontraktów przez klientów.

Spółka dziś na swojej stronie internetowej podała komunikat informujący o majątku firmy. Zrobiła to zgodnie z zapowiedzią z konferencji prasowej, która odbyła się przedwczoraj. _ Informujemy, że spółka Amber Gold posiada wystarczający majątek do zaspokojenia i spłaty wszystkich swoich zobowiązań. W skład majątku (aktywów) wchodzą: _ nieruchomości o wartości ok. 35 mln złotych, w tym kamienice w historycznym centrum Gdańska. Dodatkowo metale szlachetne o wartości ok. 60 mln złotych i flota samochodów o wartości rynkowej ok. 8 mln złotych.

Spółka posiada także sprzęt elektroniczny o wartości ok. 7 mln złotych, wyposażenie o wartości rynkowej ok. 4 mln złotych oraz wartości niematerialne i prawne, w tym licencje o wartości ok. 3 mln złotych. W skład majątku Amber Gold wchodzą również udzielone pożyczki o wartości ok. 15 mln złotych i środki na rachunku bankowym - ok. 17,5 mln złotych

Prokurator Wojciech Szelągowski z Prokuratury Okręgowej w Gdańsku powiedział PAP, że do środy do godz. 10.30 do prokuratury wpłynęło 27 zawiadomień od klientów spółki Amber Gold. Jak zaznaczył, dotyczą one podejrzenia popełnienia przestępstwa polegającego na doprowadzeniu do niekorzystnego rozporządzenia mieniem. Klienci uważają, że mogli paść ofiarą oszustwa.

Podał, że zawiadomienia wpływają z całego kraju. _ - Złożyły je zarówno osoby, którym termin lokat już upłynął, a pieniądze nie wpłynęły na ich konta, oraz klienci Amber Gold, którzy zerwali umowy z firmą _ - wyjaśnił. Zawiadomienia są rozpatrywane przez prokuraturę w ramach jednego postępowania przygotowawczego.

Spółka Amber Gold podała, że _ posiada wystarczający majątek do zaspokojenia i spłaty wszystkich swoich zobowiązań _. Firma twierdzi, że ma majątek o wartości 149,5 mln zł w postaci m.in. metali szlachetnych i nieruchomości.

W poniedziałek prezes Amber Gold Marcin Plichta informował, że depozyty ok. 7 tys. klientów firmy wynoszą ok. 80 mln zł.

Amber Gold Sp. z o.o. poinformowała na swojej stronie internetowej, że dziś po godz. 12 rozpocznie realizację zaległych wypłat zakończonych lokat. Według wcześniejszych zapewnień wypłata miała się rozpocząć wczoraj.

Jak czytamy, _ cały proces (wypłat zakończonych lokat) potrwa około 3 dni roboczych _. _ Zgodnie z obowiązującym regulaminem wypłaty dokonywane są tylko i wyłącznie na rachunki bankowe _ - podano na stronie Amber Gold.

Firma poinformowała, że odsetki karne z tytułu opóźnienia w wypłacie zostaną przelane osobnym przelewem w terminie 10 dni od daty wypłaty środków.

Wczoraj po południu Amber Gold na swojej stronie internetowej podał, że firma do poniedziałku nie miała rachunku bankowego, a we wtorek rachunek bankowy był zakładany.

Prezes Amber Gold Marcin Plichta informował przedwczoraj, że dziennie ok. 300 klientów zrywa umowy z Amber Gold.

Komisja Nadzoru Finansowego umieściła Amber Gold na tzw. liście ostrzeżeń publicznych, ponieważ ma wątpliwości, czy spółka nie wykonuje czynności bankowych bez licencji.

Amber Gold to firma inwestująca w złoto i inne kruszce, działająca od 2009 r. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji - przekraczającym nawet 10 proc. w skali roku, które znacznie przewyższało oprocentowanie lokat bankowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Posłowie wrócą z wakacji? Przez Amber Gold Jego zdaniem Donald Tusk powinien poinformować, co wiedział na temat sytuacji finansowej firmy Amber Gold.
Prezes Amber Gold w prokuraturze. Co dalej? Marcin Plichta był przez kilka godzin przesłuchiwany w prokuraturze w związku ze złożonym przez niego w piątek doniesieniem na Komisję Nadzoru Finansowego.
Amber Gold obiecał pieniądze. Już po terminie Pracownicy oddziału nie informowali, czy realizowane są wypłaty z tytułu zakończonych już lokat.
Tagi: plichta, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, najważniejsze, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz