Notowania

grad
24.06.2010 10:22

Ambitny plan Grada: Warszawa finansowym centrum regionu

Taką wizję minister snuje w rozmowie z FAZ.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Celem polskiego rządu jest, by warszawska giełda i sama Warszawa stały się centrum finansowym Europy Środkowej i Wschodniej - powiedział minister skarbuAleksander Gradw rozmowie z niemieckim dziennikiem _ Frankfurter Allgemeine Zeitung _.

_ - Z jednej strony staramy się zachęcić największe instytucje finansowe świata do otwierania swych biur w Warszawie, a z drugiej - wzmacniamy naszą giełdę _ - dodał Grad.

Jak powiedział minister, prywatyzacja Giełdy Papierów Wartościowych ma być ukoronowaniem całego programu prywatyzacyjnego w Polsce. _ - Jej znaczenie nie wynika z oczekiwanej wysokości dochodu z emisji akcji, ale z symboliki _ - podkreśla Grad. Jego zdaniem byłby to symbol _ udanej transformacji naszej gospodarki z centralnie sterowanej w kierunku rynkowej _.

[

Zawadzki: Grad odkrył receptę na prywatyzacyjny sukces? ]( http://www.money.pl/archiwum/felieton/artykul/zawadzki;grad;odkryl;recepte;na;prywatyzacyjny;sukces,190,0,619454.html )
_ - Jeśli wszystko pójdzie dobrze, GPW powinna wejść na giełdę w listopadzie. Byłoby to także bardzo ważne dla dalszego rozwoju naszego rynku kapitałowego _ - powiedział Grad.

Bronił on decyzji o prywatyzacji przedsiębiorstw przez giełdę. _ - Jesteśmy przekonani, że sprzedaż państwowych przedsiębiorstw przynosi dobre efekty dla naszej gospodarki, bo z nowymi inwestorami przychodzą nie tylko pieniądze, ale też wiedza _ - powiedział Grad.

_ - Kierujemy się jednak regułą: tak dla prywatyzacji, ale nie za wszelką cenę. Czasem z powodu słabego popytu działamy wolniej, niż planowano. Gdy oferty nie spełniają naszych oczekiwań, wolimy chwilę poczekać. Przy odpowiednim nastawieniu udają nam się dobre transakcje, jak np. przeprowadzone teraz wejście na giełdę spółki Tauronoraz PZU w maju.To były wyniki o światowym znaczeniu _- dodał.

Według Grada, do końca 2011 r. sprywatyzowanych ma być około 800 przedsiębiorstw. Celem jest osiągnięcie w tym roku 25 mld zł przychodów z tytułu prywatyzacji, a w przyszłym roku - ok. 7 mld zł. Dotychczas w 2010 r. polskie państwo zarobiło na prywatyzacji 1,8 mld euro.

Minister skarbu potwierdził, że jesienią wyznaczony zostanie bank inwestycyjny, który ma mieć główną rolę w dalszych prywatyzacjach. _ - Ten tzw. global coordinator nie będzie mieć jednak pozycji monopolisty wśród banków _ - zapewnił Grad.

Tagi: grad, giełda, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska, pap, giełda na żywo
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz