Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Amerykanie grożą Chinom karnymi cłami

0
Podziel się:

Waszyngton oskarża Pekin o zaniżanie kursu juana.

Amerykanie grożą Chinom karnymi cłami
(PAP/EPA)

Kongres Stanów Zjednoczonych grozi Chinom wprowadzeniem karnych ceł, jeżeli Chiny nie zrewaloryzują swojej waluty wobec dolara. Odpowiedni ponadpartyjny projekt ustawy został wczoraj przedłożony w Senacie.

Projekt przewiduje, że _ nieprawidłowa wycena _ walut narodowych może być powodem do nałożenia karnych ceł przez amerykańskie Ministerstwo Handlu. Już od dłuższego czasu Amerykanie zarzucają Chinom, że stały kurs krajowego juana wobec dolara jest zbyt niski. Potania to chiński eksport towarów do USA.

Demokratyczny senator Charles Schumer i jego republikański kolega Lindsey Graham próbują już od lat przeforsować karne cła na towary z Chin, zarzucając Państwu Środka manipulacje walutowe.

ZOBACZ TAKŻE: Powstała największa strefa wolnego handlu
Także prezydent Barack Obama zarzucał Chinom podczas swojej walki wyborczej, że osiągane przez kraj korzyści handlowe wskutek manipulacji walutowych są nie fair. Złożony Projekt ustawy zakłada, że _ nieprawidłowa wycena _ walut umożliwiłaby nałożenia karnych ceł, nawet bez konieczności udowadniania danemu państwu umyślnych manipulacji kursem walut.

Cel Waszyngtonu, czyli podwojenie amerykańskiego eksportu w celu przezwyciężenia kryzysu, jest nie do osiągnięcia bez rozwiązania problematyki walutowej z Chinami, powiedział demokratyczny senator Sherrod Brown. Amerykańskie Ministerstwo Finansów chce rozstrzygnąć 15 kwietnia, czy Chiny _ manipulują _ swoją walutą.

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)