Notowania

wojna w libii
30.08.2011 11:50

Amerykanie krytycznie o europejskich wojskach w Libii

Interwencja w Libii ujawniła poważne problemy w NATO, a zdolności europejskich wojsk były dalece niewystarczające nawet podczas tak ograniczonych walk - ocenia New York Times.

Podziel się
Dodaj komentarz
(celesteh/CC/Flickr)

Interwencja w Libii ujawniła poważne problemy w NATO, a zdolności europejskich wojsk były dalece niewystarczające nawet podczas tak ograniczonych walk - ocenia _ New York Times _ i apeluje do europejskich członków Sojuszu, by zainwestowali w armie.

_ - Zachodni sojusznicy, przede wszystkim brytyjscy i francuscy żołnierze wspierani przez USA, mogą być dumni _ z roli, jaką odegrali w Libii, ale _ błędem byłoby pominięcie poważnych problemów, które ujawniła ta sześciomiesięczna kampania _ - ocenia _ NYT _.

_ - Była to pierwsza próba prowadzenia przez NATO długotrwałych działań bojowych, jedynie wspieranych przez Stany Zjednoczone. Europejskie zdolności wojskowe były dalekie od tego, co było wymagane nawet podczas tak ograniczonych walk _ - pisze dziennik.

Zdaniem _ NYT _, prezydent Barack Obama słusznie naciskał na Europę i Kanadę, by objęły dowodzenie. - _ Założenie, że bogate kraje europejskie z łatwością poradzą sobie z ograniczoną misją na własnym podwórku, która nie wymagała zaangażowania wojsk lądowych, jest uzasadnione. Uzasadnione, ale jak się okazało, także nierealistyczne _ - pisze _ NYT _.

Operacje NATO utrudniał _ brak wyspecjalizowanych samolotów, bomb i specjalistów od namierzania celów _, a _ rezultaty byłyby jeszcze bardziej szkodliwe _, gdyby USA nie zapewniły koniecznej pomocy - wskazuje nowojorska gazeta.

_ - Z wyjątkiem Wielkiej Brytanii i Francji większość europejskich wojsk nie nadążała za rozwojem technologii zarządzania polem walki i (rozwojem technologii) komunikacyjnych _ - zauważa _ NYT _. Podkreśla, że europejskie armie _ szkolą żołnierzy, by chronili swoje zazwyczaj niezagrożone granice _, co sprawia, że wojskowi nie chcą ani nie są przygotowani do ochrony wspólnych interesów za granicą, _ od Afganistanu po Libię _.

_ - Przez lata europejskie kraje liczyły na hojny Pentagon _, który obecnie jest pod presją ochrony amerykańskiego bezpieczeństwa _ w bardziej oszczędny sposób i nie może już dać zamożnym sojusznikiem darmowego biletu _ - zwraca uwagę _ NYT _.

Dziennik przypomina czerwcowy apel byłego ministra obrony USA Roberta Gatesa, który wezwał europejskich członków NATO, że ich wojska mogą przestać się liczyć, jeśli nie zainwestują w żołnierzy i wyposażenie. Następca Gatesa, Leon Panetta, _ musi powtórzyć to w stanowczy sposób _ - pisze dziennik.

_ - Europejscy liderzy muszą zadać sobie fundamentalne pytanie: jeśli tak trudno było pokonać zaniedbane wojsko Kaddafiego, to jak wyglądałaby walka z prawdziwym wrogiem? _ - konkluduje gazeta.

Czytaj więcej na temat operacji NATO w Libii
[ ( http://static1.money.pl/i/h/206/t75214.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/wojna;w;libii;wielka;brytania;wysyla;nowe;samoloty,97,0,873569.html) Tornado i Typhoon uderzą w armię dyktatora Władze Wielkiej Brytanii zdecydowały się na powiększenie kontyngentu lotniczego o 50 procent.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t80882.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kaddafi;straszy;europe;wysle;meczennikow,38,0,869926.html) Kaddafi straszy Europę. Wyśle męczenników? Libijski dyktator chce zemścić się za naloty wojsk NATO. Grozi zamachami w krajach europejskich.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t80044.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nato;przyjmie;delegacje;libijskich;rebeliantow,72,0,867144.html) NATO przyjmie delegację libijskich rebeliantów Sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen poinformował , że delegacja libijskich powstańców z Bengazi zostanie przyjęta 13 lipca przez Radę NATO w siedzibie tej organizacji.
Tagi: wojna w libii, armia, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz