Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
tłum. Robert Susło
|

Amerykanie stawiają na Made in Germany

0
Podziel się:

Niemcy nadal są atrakcyjne. Firmy zza oceanu osiągają tam miliardowe zyski i zatrudniają setki tysięcy ludzi.

Amerykanie stawiają na Made in Germany
(PAP / EPA)

Dla amerykańskich firm Niemcy nadal stanowią atrakcyjną lokalizację. Firmy zza oceanu osiągają tam miliardowe zyski i zatrudniają setki tysięcy ludzi.

Dowodem tego są duże inwestycje, jak np. amerykańskiego producenta procesorów AMD, który otworzył fabrykę w Dreźnie oraz stosunkowo młodej firmy, eBay. Internetowy dom aukcyjny właśnie w Niemczech odnotowuje największe obroty po rynku amerykańskim.

Na przedstawionej przez Amerykańską Izbę Handlową w Niemczech (AmCham Germany) liście, eBay znalazł się na 48. pozycji, w roku 2005 firma osiągnęła obrót wielkości 578 milionów euro.

Na czele największych amerykańskich firm w Niemczech znajduje się, podobnie jak w roku poprzednim, należący do koncernu General Motors producent samochodów – Opel, z szacowanym obrotem rocznym wielkości 16 miliardów euro.

Drugą pozycję zajmuje koncern paliwowy Exxon Mobil (Esso) wyprzedzając Forda. O kilka miejsc do przodu przesunął się także General Electric z szacowanym obrotem rocznym wielkości 9 miliardów euro.

Po raz pierwszy w pierwszej dziesiątce znalazł się koncern Procter & Gamble, który pozycje tą zawdzięcza jednak przejęciu firm Gillette oraz Wella. Jedyną, jak do tej pory, amerykańską deinwestycją w Niemczech jest Wal Mart. Firma, z powodu osiąganych wysokich strat, wycofała się z rynku niemieckiego odsprzedając swoje placówki handlowe grupie Metro.

Według AmCham Germany, do Niemiec amerykańskich inwestorów przyciągają wysokie kwalifikacje pracowników, innowatywność przedsiębiorstw a także doskonała infrastruktura. Punktem krytycznym jest brak reform podatkowych dla przedsiębiorstw. Wysokość amerykańskich inwestycji w Niemczech szacuje się na 120 miliardów euro. Bezpośrednio z nimi związanych jest 850 000 miejsc pracy.

Do największych amerykańskich pracodawców w Niemczech należy McDonald's. Firma wraz z franczyzobiorcami zatrudnia ponad 52 000 pracowników. Na drugim miejscu plasuje się Ford z 25 000 pracowników, zaraz za nim Opel z 24 000 pracowników. Dziesięć największych amerykańskich firm w Niemczech zatrudnia łącznie 200 000 osób.

wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(0)