Notowania

obama
30.03.2009 18:19

Amerykanie uratują swój przemysł motoryzacyjny?

Obama odrzucił plany restrukturyzacji GM i Chryslera. Zapowiada ulgi na nowe auta.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Prezydent Barack Obama odrzucił plany restrukturyzacji przedstawione przez GM i Chryslera. Jednocześnie zapowiedział, że jego rząd wprowadzi ulgi podatkowe dla kupujących nowe samochody. Jest to jeden z elementów amerykańskiego planu walki z kryzysem.

Barack Obama oświadczył, że przygotowane przez General Motors i Chrysler plany restrukturyzacji są za mało ambitne. Koncerny te nie dostaną więc na razie rządowej pomocy w wysokości ponad 20 miliardów dolarów. _ Nasz przemysł motoryzacyjny zmienia się zbyt wolno by odnieść sukces w trudnych warunkach _.

Obama dał firmie General Motors dodatkowe dwa miesiące na poprawienie planów restrukturyzacji. Z kolei Chrysler dostał 30 dni na sfinalizowanie umowy z włoskim Fiatem, który ma przejąć większościowy pakiet akcji amerykańskiego koncernu. Barack Obama ostrzegł, że jeśli szefowie GM i Chryslera oraz związki zawodowe, wierzyciele i akcjonariusze nie wypracują wiarygodnych planów restrukturyzacji, konieczne będzie kontrolowane bankructwo. _ Nie możemy uzależniać przyszłości naszego przemysłu motoryzacyjnego od nieskończonego dopływu pieniędzy podatników _.

Prezydent USA zapewnił, że ewentualne bankructwo będzie oznaczać inną formę restrukturyzacji General Motors i Chryslera a nie ich likwidację.

Zdaniem prezydenta wprowadzenie ulg pozwoli poprawić sytuację na lokalnym rynku motoryzacyjnym, który jego zdaniem należy do głównych filarów amerykańskiej gospodarki.

*POSŁUCHAJ BARACKA OBAMĘ (ang): *

Tłumaczenie: _ Nie możemy pozwolić, by nasz przemysł samochodowy znikł. To jest symbol Stanów Zjednoczonych, amerykańskiego sukcesu. Stworzył on amerykańską klasę średnią dwudziestego wieku. To źródło dumy dla pokoleń robotników, dzięki którym mamy jeden z najlepszych przemysłów motoryzacyjnych na świecie _.

* [ Prezes GM odchodzi. Tak chciał Biały Dom ]( http://manager.money.pl/news/artykul/prezes;gm;odchodzi;tak;chcial;bialy;dom,239,0,439535.html )
* [ AwtoWAZ dostanie 20 miliardów rubli pomocy ]( http://moto.money.pl/wiadomosci/aktualnosci/artykul/awtowaz;dostanie;20;miliardow;rubli;pomocy,96,0,439648.html )
* [ Szef Peugeot Citroen traci stołek. Przez trudności ]( http://manager.money.pl/news/artykul/szef;peugeot;citroen;traci;stolek;przez;trudnosci,10,0,439562.html )

Barack Obama podkreślił, że amerykański przemysł motoryzacyjny jak najszybciej potrzebuje skutecznego pakietu pomocowego. Przywódca Stanów Zjednoczonych zapewnił, że rząd będzie walczyć, by amerykańska motoryzacja przetrwała trudne czasy, chroniąc jak najwięcej miejsc pracy.

* [ Wskaźniki inflacji i bezrobocia ]( http://www.money.pl/gospodarka/inflacjabezrobocie/ )
* [ Wskaźniki makroekonomiczne w Money.pl ]( http://www.money.pl/gospodarka/wskazniki/pkb/ )
* [ O kryzysie finansowym czytaj w serwisie specjalnym Money.pl ]( http://www.money.pl/kryzys/ )
Tagi: obama, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz