Notowania

Przejdź na
offset
25.05.2011 13:46

Amerykanie zainwestowali u nas 5,5 mld dol.

Umowa offsetowa opiewa w sumie na 6 miliardów dolarów i kończy się w 2013 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JoshuaDavisPhotography.CO M<br />CC/Flickr)

*Umowa offsetowa, zawarta w 2003 r. z koncernem Lockheed Martin przy okazji zakupu samolotów F-16 opiewała na 6,028 mld dol., czyli ok. 170 proc. wartości dostawy. Tyle amerykańskie firmy miały zainwestować w naszym kraju. Po ośmiu latach ministerstwo gospodarki określa stopień wykonania umowy jako satysfakcjonujący. *

Czas realizacji offsetu określono na 10 lat, czyli do 2013 r. Jak podało MG, w umowie obecnie ujętych jest ok. 30 projektów, skierowanych m.in. do: Zakładów Metalowych Mesko S.A., Instytutu Lotnictwa, Zakładów Metalowych Dezamet S.A, WSK-PZL Rzeszów S.A., Wojskowych Zakładów Lotniczych Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych (ITWL) w Warszawie.

Jak dodaje resort gospodarki, do offsetu zaliczono dotychczas projekty za ponad 5,46 mld dol. Najważniejsze - według MG - realizowane obecnie przedsięwzięcia to np. utworzenie przez firmę Pratt&Whitney Centrum Badań Materiałowych w Instytucie Lotnictwa w Warszawie. Amerykanie dali kapitał i sprzęt na utworzenie laboratoriów do testowania materiałów oraz do prac niezbędnych przy projektowaniu silników lotniczych.

Kolejny projekt to uruchomienie w ZM Mesko produkcji środków bojowych w oparciu o otrzymane z norweskiej firmy Nammo AS technologie oraz pakiety danych technicznych. Projekt ten obejmuje również inwestycje kapitałowe w modernizację i restrukturyzację zakładów oraz uruchomienie instalacji do bezpiecznej utylizacji przeterminowanych środków bojowych.

MG wymienia też transfer technologii i wiedzy do WZL Nr 2 S.A. w Bydgoszczy, tak by mogły obsługiwać i prowadzić naprawy polskich F-16. M.in. zakłady dostały technologię suchego usuwania powłok lakierniczych z samolotów. Resort podkreśla, że bez możliwości świadczenia tych usług MON musiałby je zlecać za granicą.

Z kolei ITWL otrzymał technologię i know-how do opracowania, wdrożenia i utrzymania Systemu Informatycznego Wsparcia Eksploatacji Samolotów F-16 (SIWESF-16). W wyniku tego programu Instytut ma stać się dostawcą najnowocześniejszych systemów wsparcia logistyki, a przekazywana technologia dotychczas nie była w Polsce stosowana.

Zgodnie z tzw. ustawą offsetową, zawarcie umowy offsetowej jest wymagane dla dostawy uzbrojenia lub sprzętu wojskowego o wartości przekraczającej równowartość 5 mln euro. W każdej umowie ujęte są projekty realizowane pomiędzy podmiotem polskim a zagranicznym dostawcą.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/59/t139067.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/amerykanskie;bazy;w;polsce;negocjujemy,141,0,826765.html) Amerykańskie bazy w Polsce? Negocjujemy Sikorski: Polska prowadzi rozmowy z USA o warunkach stałego stacjonowania oddziału sił powietrznych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/48/t96560.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/67;mld;euro;przez;6;lat;tyle;da;polsce;ue,165,0,824485.html) 67 mld euro przez 6 lat. Tyle da Polsce UE? Będzie to prawdopodobnie podobna kwota dotacji, jak przyznana przez Brukselę na lata 20007-2013.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/25/t138009.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/chinczycy;skorzy;do;inwestowania;w;polsce,164,0,817060.html) Chińczycy skorzy do inwestowania w Polsce? Polska jest atrakcyjna dla chińskich inwestorów ze względu na przynależność do UE i strefy Schengen oraz na wykwalifikowaną kadrę i relatywnie niskie koszty pracy.
Tagi: offset, amerykanie, f-16, umowa, polska, inwestycje, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz