Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Amerykanie znów powiększają ogromny już deficyt

0
Podziel się

Całe zadłużenie wyniesie 14,3 bln dolarów. To rekord wszech czasów.

Amerykanie znów powiększają ogromny już deficyt
(PAP/EPA)
bEhHjseZ

Senatorzy z Partii Demokratycznej zaproponowali zwiększenie zadłużenia publicznego o dodatkowe 1,9 biliona dolarów. Tylko tak da się utrzymać płynność finansową. W razie uchwalenia tego projektu dług publiczny osiągnąłby wysokość 14,3 biliona dolarów.

Rekordowe zwiększenie długu publicznego stało się niezbędne. bo deficyt budżetowy wymknął się spod kontroli w rezultacie recesji, która spowodowała zmniejszenie wpływów z podatków.

Niepopularny projekt pociągnie za sobą debatę w wyjątkowo niefortunnym dla Demokratów momencie bezpośrednio - czyli po zwycięstwie w wyborach do Senatu, w stanie Massachusetts, Republikanina Scotta Browna. Republikanie będą mogli obarczać Demokratów odpowiedzialnością za stale wzrastający deficyt budżetowy i dług publiczny. Chociaż w rzeczywistości odpowiedzialność za ten stan rzeczy ponoszą obie partie.

bEhHjsfb

Biały Dom w opublikowanym oświadczeniu zaapelował do Kongresu o uchwalenie projektu. - _ Administracja zdecydowanie popiera uchwalenie zwiększenie (zadłużenia). Jest ono niezbędne aby zapewnić nieprzerwane finansowanie działań rządu federalnego oraz niedopuszczenie do kwestionowania wiarygodności kredytowej Stanów Zjednoczonych _ - głosi oświadczenie.

Projekt będzie musiał uzyskać większość 60 głosów w 100-osobowym Senacie co oznacza, że demokratycznych senatorów musi obowiązywać ścisła dyscyplina partyjna. Co więcej, liderzy Demokratów w Senacie nie są pewni lojalności senatora Evana Bayha, który jest przeciwny zwiększeniu pułapu długu publicznego i może głosować przeciwko projektowi.

Aby projekt miał szanse uchwalenia, głosowanie musi odbyć się przed formalnym objęciem fotela senatorskiego przez Scotta Browna i utratą przez Demokratów większości 60 głosów. Republikański senator John Thune niezwłocznie zgłosił poprawkę przewidującą natychmiastową likwidację rządowego programu pomocy dla banków obarczonych tzw. _ złymi _ kredytami (Troubled Asset Relief Program). Według niego, banki powinny zwrócić otrzymane pieniądze, które posłużyłyby do zmniejszenia długu publicznego.

W 2009 roku deficyt budżetowy osiągnął rekordową wysokość 1,4 bln dolarów. W tym roku może być równie wysoki, lub wyższy. Ekonomiści podkreślają, że jeszcze niespełna 10 lat temu suma 1,9 bln dolarów wystarczyłaby na sfinansowanie działalności rządu federalnego przez cały rok finansowy. Obecnie może wystarczyć jedynie do listopadowych wyborów do Kongresu.

bEhHjsfh

W przeszłości Kongres zawsze zgadzał się w końcu na zwiększenie długu publicznego.

ZOBACZ TAKŻE:

bEhHjsfC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)