Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Amerykańska sonda doleciała na orbitę Księżyca

0
Podziel się:

Głównym zadaniem sondy będzie dokładny pomiar księżycowej grawitacji, co pozwoli na poznanie wewnętrznej struktury Księżyca.

Amerykańska sonda doleciała na orbitę Księżyca
(Cybertrone /Dreamstime)

Pierwsza z dwóch bliźniaczych sond księżycowych Grail dotarła wczoraj, po ponad trzech miesiącach lotu, do celu. Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, sonda Grail-A, zgodnie z planem, weszła na orbitę Księżyca.

Dzisiaj ma to uczynić druga z sond, Grail-B. Głównym zadaniem obu sond będzie dokładny pomiar księżycowej grawitacji, co - jak spodziewają się amerykańscy astronomowie - pozwoli na poznanie wewnętrznej struktury Księżyca, a przez to także na uzyskanie odpowiedzi na pytania dotyczące jego narodzin i ewolucji.

Obie sondy będą orbitowały wokół Srebrnego Globu na wysokości ponad 50 kilometrów. Ich misja, która kosztowała blisko 500 mln dolarów, potrwa około 4 miesięcy. Po jej zakończeniu Grail A i B spadną na powierzchnię Księżyca.

O podboju kosmosu czytaj w Money.pl
"Ciekawość" zbada, czy na Marsie jest woda Sonda doleci na miejsce w sierpniu przyszłego roku. Pokona 570 milionów kilometrów.
Rosyjska porażka. Spadnie na Ziemię? Rosyjska sonda Fobos-Grunt, która miała przywieźć na Ziemię próbki z powierzchni marsjańskiego księżyca Fobos, nie może opuścić orbity okołoziemskiej ponieważ nie zadziałały jej silniki służące do skierowania jej na trajektorię w kierunku Marsa.
Sąsiad Polski wystrzeli w kosmos własną rakietę Przyspieszenie jego realizacji uzgodnili prezydenci obu krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)