Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Amerykański fundusz poskarżył się na Polskę

0
Podziel się:

Trybunał Sprawiedliwości UE bada, czy zagraniczne fundusze inwestycyjne powinny płacić w Polsce podatek od dywidendy.

Amerykański fundusz poskarżył się na Polskę
(ETS mat.pras.)

Pytanie zadał Trybunałowi bydgoski sąd, a sprawa dotyczy amerykańskiego Emerging Markets Series of DFA Investment Trust Company.

Fundusz ten ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych, ale inwestuje m.in. w akcje polskich spółek. Spółki, wypłacając mu dywidendę, potrącały od niej i odprowadzały do urzędu skarbowego podatek dochodowy w wysokości 15 proc. Fundusz uznał, że powinien być zwolniony z podatku tak samo, jak fundusze z Unii Europejskiej i dlatego zażądał zwrotu podatku od dywidendy. Urząd skarbowy odmówił zwrotu, podobnie - Izba Skarbowa w Bydgoszczy.

Fundusz zaskarżył decyzję izby do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ale ten nie rozstrzygnął sporu, tylko w kwietniu ub.r. zwrócił się z pytaniem do unijnego Trybunału Sprawiedliwości. Spytał, czy takie odmienne traktowanie funduszy z państw spoza UE oraz funduszy mających siedzibę w jednym z państw Unii Europejskiej faktycznie - jak twierdził fundusz - narusza Traktat o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.

Traktat ten zakazuje wszelkich ograniczeń w przepływie kapitału między państwami unijnymi a państwami tzw. trzecimi, czyli spoza Unii Europejskiej. Podobny zakaz był przewidziany we wcześniejszym Traktacie ustanawiającym Wspólnotę Europejską.

Z drugiej strony inne przepisy traktatu pozwalają państwom unijnym odmiennie traktować podatników, w zależności od ich miejsca zamieszkania lub inwestowania kapitału. Ważne, by państwa unijne arbitralnie nie dyskryminowały ani nie wprowadzały ukrytego ograniczenia w swobodnym przepływie kapitału.

W czwartek przed Trybunałem odbyła się rozprawa w tej sprawie, ale nie zapadł jeszcze wyrok. Zostanie wydany w późniejszym terminie (sygn. C-190/12).

Z początkiem 2011 r. rozszerzono w polskiej ustawie zakres zwolnienia podatkowego, obejmując nim zagraniczne fundusze inwestycyjne i emerytalne, nadal jednak zwolnienie to nie dotyczy funduszy spoza UE bądź spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Z drugiej strony fundusze z tzw. państw trzecich nie są zobowiązane do przestrzegania unijnych dyrektyw regulujących prowadzenie działalności przez fundusze inwestycyjne. Nie są też objęte w Polsce takim nadzorem, jak fundusze polskie czy unijne. Są bowiem poddane prawu obcemu, w tym wypadku - amerykańskiemu.

Czytaj więcej w Money.pl
Ostatnie 100 mln zł dotacji na e-biznesy Aby umożliwić zdobycie dofinansowania mniej doświadczonym firmom, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego znacznie obniżyło wymagania. Zobacz, czy masz szansę na dotację.
Parabanki na celowniku Komisji Europejskiej Szacuje się, że instytucje, które prowadzą działalność finansową, ale nie są zarejestrowane jako banki, stanowią połowę wartości regulowanego sektora bankowego.
Przegrają geopolityczną wojnę z UE o Ukrainę? Rząd Ukrainy miał złudną nadzieję, że można mieć pogłębione relacje z Unią Europejską i jednocześnie dobre stosunki z Rosją.
fundusze
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)