Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy ostrzegają: Kryzys jeszcze się nie skończył

0
Podziel się:

Oczekują bardzo słabej dynamiki PKB w II i III kwartale.

Analitycy ostrzegają: Kryzys jeszcze się nie skończył
(PAP/Krzysztof Świderski)

W pierwszym kwartale 2009 roku polska gospodarka rozwijała się w tempie 0,8 proc. w skali roku. Także w porównaniu do ostatniego kwartału 2008 roku zanotowano wzrost o 0,4 procent. Według GUS głównym czynnikiem wzrostu PKB pozostaje popyt krajowy.

Wyniki opublikowane w piątek są lepsze od wcześniejszych oczekiwań większości analityków. Według nich w pierwszych trzech miesiącach roku PKB w Polsce miało wzrosnąć co najwyżej o 0,7 procent. Jeszcze bardziej pesymistyczne szacunki przedstawiali premier Donald Tusk oraz minister finansów Jacek Rostowski. Spodziewali się oni, iż w pierwszym kwartale wzrost PKB wyniesie nieco ponad zero procent.

Obaj nie kryli więc zadowolenia podczas konferencji prasowej w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych. Premier wyjaśnił jednak, że aspiracje rządu sięgały wyżej od opublikowanych w piątek wskaźników. Donald Tusk podkreślił, że owe oczekiwania były kształtowane w czasach znakomitej koniunktury gospodarczej na świecie.

POSŁUCHAJ PREMIERA:

Według Tuska wynik 0,8 proc. wzrostu PKB zawdzięczamy realizowaniu przyjętej przez rząd polityce odpowiedzialności i rozsądku.

_ - Polityka odpowiedzialności, przede wszystkim za pieniądz publiczny, nieulegania namowom histeryków, panikarzy, ale także lobbystów przyniosła naprawdę dobre efekty _ - ocenił premier.

Premier wskazał na mapę Europy, na której na zielono zaznaczono kraje, w których w I kw. był wzrost PKB i na czerwono państwa, w których nastąpił spadek. Podkreślił, że wzrost gospodarczy odnotowały w Europie jedynie Cypr, Grecja i Polska - w porównaniu do I kwartału 2008 r.

Kraj Wzrost PKB w I kwartale w ujęciu rocznym [proc.]
Cypr 1,4
Polska 0,8
Francja -3,1
Hiszpania -3,3
Austria -3,6
Holandia -4,5
Słowacja -5,4
Węgry -6,4
Niemcy -6,7
Litwa -12,6

Żródło: Eurostat

_ - W przypadku Polski jest to 0,8 proc. Czy chcielibyśmy więcej? Oczywiście tak. Czy było to możliwe? Dzisiaj, kiedy porównujemy to z danymi z innych państw, możemy powiedzieć, że ten wynik jest i tak wynikiem rekordowym _ - zaznaczył premier.

Słuszność obranej przez rząd drogi podkreślał także minister finansów Jacek Rostowski.

_ - Te wyniki pokazują, że nasza odpowiedzialna polityka, polegająca na tym, że nie chcieliśmy pochopnie zwiększać deficytu finansów publicznych, zadłużać Polaków w strachu przed katastrofą była słuszna - zaznaczył Rostowski . _

POSŁUCHAJ MINISTRA FINANSÓW:_ _

Równocześnie minister finansów zapowiedział, że pomimo _ ogromnej odporności polskiej gospodarki czekają nas trudne miesiące _.

_ - Przed nami bardzo trudne miesiące i te trudne miesiące, tak jak widzimy, są wynikiem tego, co dzieje się wokół nas. Prawie 10 proc. spadku PKB w Rosji, olbrzymie załamanie na Ukrainie, prawie 7 proc. spadku PKB w Niemczech, znaczące spadki w Czechach i wśród wszystkich naszych sąsiadów _ - powiedział minister.

Analitycy: Recesja się jeszcze nie skończyła

Obawy ministra o najbliższą przyszłość podzielają analitycy. Według nich trochę lepszy od oczekiwań wzrost PKB w pierwszych trzech miesiącach roku na poziomie to głównie zasługa niewielkiego spadku popytu oraz nakładów inwestycyjnych.

Opublikowany w piątek wstępny szacunek wzrostu gospodarczego nie pozwala jednak z optymizmem oczekiwać danych za kolejne kwartały i zdecydowana większość z nich oczekuje bardzo słabych odczytów tego wskaźnika w II i III kwartale. Lekkiego odbicia możemy spodziewać się dopiero pod koniec roku.

WIĘCEJ INFORMACJI O PROGNOZACH PKB DLA POLSKI
*PKB w przyszłym roku wzrośnie o 5 procent? * Wzrost PKB w 2010 roku powinien się zbliżać do poziomu 4,5-5 procent - uważa Maciej Krzak, szef Zespołu Makroekonomicznego z Centrum Analiz Społeczno-Ekonomicznych CASE.
*Polska gospodarka wśród najsilniejszych w UE * Według Eurostatu w IV kw. 2008 roku PKB w Polsce wzrosło o 3,1 procent.
*Wzrost PKB najniższy od 2001 roku? * Według GUS, w IV kwartale 2008 roku wzrost gospodarczy wyniósł 2,9 procent w skali roku
*Nie ma szans na wzrost PKB powyżej 2 procent * Ministerstwo Gospodarki podtrzymało szacunek, według którego Polska gospodarka wzrośnie w tym roku o nie wi

_ - Pogłębiające się spowolnienie wzrostu gospodarczego jest przede wszystkim konsekwencją problemów całej gospodarki światowej, które w Polsce uwidaczniają się z pewnym opóźnieniem _ _ - powiedziała ekonomistka Banku BPH Monika Kurtek. _ W jej ocenie kolejne kwartały przyniosą dalsze hamowanie polskiej gospodarki. Wskazują na to pogłębiające się negatywne tendencje jak np. spadki produkcji przemysłowej, wyhamowywanie sprzedaży detalicznej. W świetle danych dotyczących konsumpcji oraz inwestycji wciąż nie można wykluczyć, że w całym roku Polska gospodarka wykaże dodatni wzrost PKB.
_ _- _ Równocześnie utrzymanie się popytu konsumpcyjnego może być dla RPP argumentem za ograniczeniem skali obniżek stopy referencyjnej. W scenariuszu bazowym zakładamy jeszcze jedną obniżkę w tym roku o 25 pb _ - podsumowała Monika Kurtek.

Pozytywny wkład konsumpcji oraz niewielki spadek inwestycji podkreślają również pozostali eksperci, ale dodają od razu, że struktura PKB nie daje raczej nadziei na szybki powrót do wysokiego tempa rozwoju. Zaznaczają jednak, że dobry I kw. 2009 r. może znacząco poprawić nastroje i przyspieszyć moment nadejścia odbicia.

_ - Dane pokazują, słabszą od naszych oczekiwań kondycję popytu wewnętrznego, co może skłaniać Radę Polityki Pieniężnej do dalszych cięć stóp procentowych. Jednocześnie dobre dane o eksporcie pozwalają liczyć, że w II połowie roku, kiedy oczekiwane jest odbicie w głównych światowych gospodarkach, eksport stanie się motorem napędzającym gospodarkę do wyjścia z recesji. Nadal uważamy jednak, że kolejne dwa kwartały mogą przynieść ujemne tempo wzrostu gospodarczego _ - przekonuje ekonomistka Banku Raiffeisen, Marta Petka-Zagajewska.

Opublikowane przez GUS dane pozytywnie oceniają również eksperci Banku Millennium. Szczególnie cieszy ich dodatnia dynamika inwestycji, choć zaznaczają, iż są to dane wstępne, które w kolejnych okresach mogą być rewidowane. Niemniej pomimo relatywnie pozytywnych danych, oczekiwania na najbliższą przyszłość pozostają raczej pesymistyczne.

Zdaniem ekonomisty Banku Millennium, Grzegorza Maliszewskiego czynnikiem, który może podtrzymywać inwestycje będą niewątpliwie inwestycje infrastrukturalne współfinansowane ze środków unijnych. Gwałtowne pogorszenie sytuacji na rynku pracy może negatywnie wpłynąć na tendencje w zakresie konsumpcji prywatnej, która powinna stanowić główny filar wzrostu PKB.

PRZEBIEG RECESJI GOSPODARCZEJ NA ŚWIECIE
*Załamanie w niemieckim przemyśle * Produkcja przemysłowa w Niemczech zanotowała największy spadek od 1991 roku.
*Przemysł strefy euro w dramatycznym stanie * Przez cały 2008 rok liczba zamówień dla przemysłu w strefie euro spadła aż o 22,3 procent.
*Rosja: Dramatyczne załamanie produkcji * Produkcja przemysłowa Rosji spadła w styczniu o 16 procent.
*Japonia w ostrej recesji * Produkcja przemysłowa w grudniu spadła o ponad 20 procent w skali roku.

Pesymistyczne prognozy dotyczące przyszłości przedstawiają natomiast ekonomiści Banku BGŻ, którzy mimo zaskakująco dobrych piątkowych danych oczekują teraz dwóch słabszych kwartałów. Szanse na poprawę widzą dopiero pod koniec roku, co w ich przekonaniu pozwoli RPP na dalsze luzowanie polityki pieniężnej.

Według Mateusza Mokrogulskiego, ekonomisty BGŻ w II i III kwartale należy oczekiwać słabszych odczytów PKB, a ożywienie może przyjść dopiero pod koniec roku wraz ze wzmożonym popytem ze polski eksport, który z uwagi osłabienie złotego silnie zyskał na konkurencyjności.

_ - Dzisiejsze dane nie dają podstaw do wykluczenia kolejnych cięć stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej _ - zaznacza Mokrogulski.

kryzys
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)