Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
27.08.2010 15:35

Analitycy: Polska gospodarka rozwija się coraz szybciej

Ich zdaniem w II kwartale wzrost gospodarczy wyniósł 3,3 procent.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Fiat Auto Poland)

Ich zdaniem wzrost gospodarczy przyspieszył w drugim kwartale 2010 r. do około 3,3 procent z 3,0 procent odnotowanych kwartał wcześniej.

Wyraźnie lepszy wynik od poprzednich kwartałów to głównie efekt poprawy w przemyśle i przetwórstwie, odbudowy zapasów, nadal wysokiej konsumpcji oraz bardzo dobrego wyniku eksportu.

Zgodnie z oczekiwaniami drugi kwartał 2010 r. był znów lepszym okresem dla polskiej gospodarki niż kwartał poprzedni, a także najlepszym od III kwartału 2008 r., gdy wzrost wyniósł 5,1 procent. Można więc teraz zdecydowanie powiedzieć, że okres spowolnienia mamy już definitywnie za sobą i solidne wzrosty PKB w kolejnych kwartałach są nadal możliwe.

Nawet mimo zagrożenia drugą falą kryzysu na świecie, co wieszczą niektórzy, bardziej pesymistyczni eksperci. Wynika to z faktu, że nie tylko eksport – choć on zdecydowanie najmocniej z powodu poprawy globalnej koniunktury – ciągnął do przodu rodzimą gospodarkę w II kwartale 2010 roku.

Takimi czynnikami były w tym okresie kontynuacja procesu odbudowy zapasów przez przedsiębiorstwa - co dowodzi, że także one z dużym optymizmem oczekują kolejnych kwartałów - oraz inwestycje. Po bardzo słabych danych za I kwartale, co oczywiście było efektem bardzo ostrej zimy, w II kwartale prawdopodobnie mocno nadganiane były powstałe wówczas opóźnienia. To, jak pokazują dane GUS, przełożyło się na wzrost produkcji, także budowlano-montażowej i na pewno pozytywnie odbiło się na dynamice PKB.

W identyczny sposób na poprawę wyniku tego wskaźnika odbiła się majowa powódź, ponieważ odbudowa zalanych terenów i wpompowanie tam dodatkowych 2 mld zł przez rząd musiało pozytywnie wpłynąć na gospodarkę. Oczywiście statystycznie, ponieważ utrata majątku trwałego i ruchomego na tych terenach jest wielokrotnie większa od pomocy rządu, ale te czynniki nie są przy szacunku PKB uwzględniane. Podsumowując II kw. pod względem wzrostu należy także pamiętać o korzystnym efekcie statystycznym czyli tylko 1,2-proc. bazie z 2009 roku.

Nieco mniejszy niż w pierwszym kwartale wkład w dynamikę PKB może mieć tym razem konsumpcja prywatna. Przy dość powolnej poprawie sytuacji na rynku pracy, wolno rosnącym wynagrodzeniom oraz nadal restrykcyjnej polityce banków przy udzielaniu kredytu konsumpcyjnego sukcesem wydaje się utrzymanie poziomu konsumpcji w poprzedniego kwartału. Tym bardziej, że w II kwartale na wysokim poziomie utrzymywała się inflacja, więc nastroje Polaków nie były przesadnie optymistyczne. Dodając do tego wydarzenia jednorazowe jak powódź czy okres żałoby narodowej nie należy oczekiwać wysokiej tym razem kontrybucji konsumpcji do wyniku PKB.

Główny Urząd Statystyczny (GUS) poda dane o PKB za II kw. w poniedziałek, 30 sierpnia, o godz. 10:00.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/68/t15428.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/ciecie;wydatkow;nie;pomoze;trzeba;podniesc;podatki,221,0,645597.html) Cięcie wydatków nie pomoże, trzeba podnieść podatki Oszczędności dadzą najwyżej kilkaset milionów złotych. A my potrzebujemy miliardów, by zredukować deficyt finansów publicznych - przekonuje w rozmowie z Money.pl profesor Dariusz Filar.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/223/t49375.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/rzad;znow;sprawdza;nastroje;chce;zamrozic;pensje,220,0,644316.html) Rząd znów sprawdza nastroje. Chce zamrozić pensje? Minister Rostowski chce, by w przyszłym roku pensje urzędników, policjantów i wojskowych nie były zwiększane. Szacowane oszczędności to 1,3 mld zł. Ale czy rząd je wprowadzi? To zależy jak zareagują zainteresowani.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/16/t83728.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/raporty/artykul/budzet;dostanie;w;tym;roku;4;mld;zl;z;dywidend,169,0,641961.html) Budżet dostanie w tym roku 4 mld zł z dywidend Aleksander Grad zdecydowanie bardziej woli sprzedawać spółki niż drenować je z zysków, by ratować budżet.
Tagi: gospodarka, wzrost pkb, wiadomości, wiadmomości, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz