Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Analitycy: RPP nie podniesie stóp procentowych

0
Podziel się:

Wpływ mają poprawiające się dane oraz coraz mocniejszy złoty.

Analitycy: RPP nie podniesie stóp procentowych
(Serkan Eldeleklioglu - <br />Bora Omerogullari - <br />Ozan Atasoy/CC/Flickr)

Analitycy twierdzą, że za taką prognozą przemawiają poprawiające się powoli dane makroekonomiczne za ostatnie miesiące oraz coraz mocniejszy złoty po raz kolejny okażą się decydującymi argumentami dla Rady Polityki Pieniężnej (RPP), by nie zmieniać polityki monetarnej w I połowie 2010 r.

na zdjęciu Sławomir Skrzypek prezes NBP i przewodniczący RPP* *

W marcu jest to tym pewniejsze, że nadal nie wyjaśniona jest sytuacja Grecji.

Żaden z dwunastu ankietowanych przez agencję ISB ekonomistów nie oczekuje poluzowania obecnie obowiązujących parametrów polityki pieniężnej w tym miesiącu. Zdaniem większości, kolejnym krokiem Rady będą podwyżki stóp procentowych, ale najwcześniej będzie to miało miejsce w połowie 2010 r. Natomiast ostatnie dane z gospodarki, w połączeniu z napiętą sytuacją w Grecji nie powinny także wpłynąć na zmianę nastawienia Rady na restrykcyjne, czego można było oczekiwać jeszcze miesiąc temu.

Utrzymująca się na plusie dynamika wzrostu wynagrodzeń, silny wzrost produkcji przemysłowej oraz stabilne ostatnio bezrobocie wskazują na systematyczną poprawę w polskiej gospodarce. Związane jest to przede wszystkim z powolnym wygasaniem negatywnych impulsów płynących z globalnych rynków, które przekładają się na coraz lepsze nastroje w naszym kraju. Wydaje się więc, że oczekiwania 3-proc. dynamiki wzrostu PKB w 2010 r. są w pełni uzasadnione. Podobnego zdania są także w przeważającej części członkowie RPP, szczególnie po lekturze lutowej projekcji inflacji, więc nie należy oczekiwać w marcu i później, w II kw. br. ingerencji w poziom stóp procentowych.

Jest to tym bardzie pewne, że stan największych gospodarek świata nie można jeszcze dobrym, a nakłada się na to bardzo trudna sytuacja Grecji, która mocno rzutuje na resztę nie tylko strefy euro, ale całej Europy. Dodatkowo równie trudne problemy mogą wkrótce dotknąć inne kraje południowej Europy - Hiszpanię oraz Portugalię. To może skutecznie ochłodzić optymizm i nieco spowolnić wychodzenie z kryzysu, co w oczywisty sposób spowolni także polski eksport i w konsekwencji całą gospodarkę.Dodając do tego prawdopodobnie niższe tempo spadku inflacji w 2010 r., władza pieniężna nie może w środę podjąć innej decyzji, jak pozostawić stopy procentowy na obecnym poziomie. A w kontekście zawirowań na południu naszego kontynentu mało prawdopodobna wydaje się także zmiana nastawienia RPP z neutralnego na restrykcyjne, czego jeszcze miesiąc temu oczekiwali niektórzy analitycy, a co i sama Rada w komunikacie po lutowym posiedzeniu delikatnie zasugerowała.

[

Jeszcze w tym roku kredyty podrożeją ]( http://www.money.pl/banki/raporty/artykul/jeszcze;w;tym;roku;kredyty;podrozeja,18,0,603922.html )
Podczas marcowego posiedzenia Rada szczególną uwagę zwróci na pewno na problem kursu walutowego, a ewentualne konsekwencje dalszego umacniania się złotego będą szeroko i dogłębnie analizowane. Dalsza aprecjacja złotego może bowiem odbić się niekorzystnie na wzroście gospodarczym, więc jasna i stanowcza opinia RPP w tej kwestii będzie bardzo ważnym głosem w tej sprawie.

Posiedzenie RPP odbywa się w dniach 30-31 marca, a decyzja zostanie ogłoszona w środę, 31 marca, we wczesnych godzinach popołudniowych.

W listopadzie 2008 r. nastąpiła pierwsza - od lutego 2006 r. - 25-pkt. obniżka stóp procentowych, a grudzień, styczeń, luty, marzec oraz czerwiec przyniosły cztery kolejne cięcia i obecnie główna stopa wynosi 3,50 proc.. Od czerwca 2009 r. weszła też w życie 50-pkt. obniżka stopy rezerwy obowiązkowej dla banków do 3,0 proc.. Natomiast na grudniowym posiedzeniu RPP zdecydowała o wprowadzeniu od 1 stycznia 2010 r. nowej stopy - dyskontowej weksli, a jej poziom ustalono na 4,0 proc. w skali roku.

Najciekawsze opinie ekspertów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

wiadomości
waluty
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)