Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Andrzej Sadowski: Pozbawienie naukowców i twórców ulg jest bez sensu

0
Podziel się:
Andrzej Sadowski: Pozbawienie naukowców i twórców ulg jest bez sensu

Money. pl: Czy naukowcy słusznie się oburzają w związku zapowiedziami, że stracą przywileje podatkowe?

Andrzej Sadowski, wiceprezydent Centrum im. Adama Smitha: Zmiany zmierzające do uproszczenia systemu podatkowego są pozytywne, ale w tym przypadku mamy do czynienia z ruchem jednokierunkowym. Przy każdym

działaniu politycznym system się upraszcza, ale przez to następuje podwyższenie podatków. Stąd można zrozumieć twórców i pracowników naukowych. Z drugiej strony należałoby nie tyle postulować o ochronę tej ulgi, a o uproszczenie systemu podatkowego i obniżanie podatków, ale dla wszystkich, a nie wybranych grup społecznych. Samo pozbawienie ulg nie załatwia problemu.

Money.pl: Czy pracownicy naukowcy mają rację, gdy twierdzą, że próba zabrania im ulg to dowód na deprecjonowanie ich zawodu przez rządzących?

*A.S.: *To nie jest działanie, które by tę grupę szczególnie postponowało. Jest to działanie, które ma wyłącznie jeden cel: zwiększenie wpływów do budżetu państwa, niezależnie od skutków społecznych, medialnych i ekonomicznych. Ale o ile takie działania były podejmowane wobec innych grup społecznych, to niestety nikt z elity akademickiej nie podnosił stanowczego sprzeciwu. Dopiero, teraz, gdy takie działania dotyczą środowisk naukowych, dostrzegły one problem, który trwa od wielu lat.

Money.pl: Rozumiem, że tu chodzi o zwiększenie wpływów poprzez odebranie ulg, które właściwie – jakby *patrzeć na to *z boku – są nieuzasadnione. Mówię to przeciwko sobie – bo dziennikarzy także te ulgi dotyczą. I Pana też. Widzi Pan jakiś powód, abyśmy mieli te ulgi?

*A.S.: *Nie ma żadnego powodu, aby ulgę mieli naukowiec, czy samotna matka z dzieckiem. Nie można za pomocą podatków świadczyć pomocy społecznej. Bez wątpienia samotnie wychowująca dziecko matka ma prawo do pomocy społecznej, natomiast bez wątpienia nie należy mieszać elementów socjalnych z systemem podatkowym. Aby system podatkowy był dobry, musi być uproszczony i zbyt nie obciążać ludzkiej aktywności, bo inaczej przeniesie się ona do szarej strefy. Inaczej co aktywniejsi obywatele naszego kraju wyjadą za granicę, co jak widzimy, nie jest już większym problemem.

podatki
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)