Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
merkel
16.08.2005 16:05

Angela Merkel: Koniec z porozumieniami Paryż-Berlin-Moskwa ponad głowami Polaków

Angela Merkel zadeklarowała w Warszawie wolę prowadzenia jednolitej polityki Unii wobec jej wschodnich sąsiadów.

Podziel się
Dodaj komentarz

Lider Platformy Obywatelskiej, Donald Tusk, na którego zaproszenie Merkel przyjechała z jednodniową wizytą do Warszawy, z zadowoleniem przyjął deklarację kandydatki CDU/CSU na kanclerza Niemiec, iż Polska winna być traktowana w Unii na równi z Francją i Niemcami.

Podczas rozmów z prezydentem, premierem oraz liderem Platformy Obywatelskiej - partii, która z CDU ściśle współpracuje, Angela Merkel zadeklarowała, że koniec z porozumieniem Paryż-Berlin-Moskwa ponad głowami Polaków. Jak podkreśliła, Polska jest członkiem Unii Europejskiej i NATO, więc takie kwestie jak polityka wschodnia lub budowa gazociągu pod dnem Bałtyku muszą być z Polską uzgadniane.

Angela Merkel mówiła też o roszczeniach niemieckich wypędzonych. Kandydatka na kanclerza podkreśliła, że jest przeciwna indywidualnym roszczeniom oraz żądaniom Powiernictwa Pruskiego. Merkel poparła natomiast ideę stworzenia Centrum Przeciwko Wypędzeniom. Jednak, jak zaznaczyła, jest przeciwna relatywizowaniu historii przez to centrum. Jej zdaniem, centrum powinno być częścią większej europejskiej całości.

Tagi: merkel, wiadomości, gospodarka, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz