Notowania

kryzys w grecji
09.10.2012 13:27

Angela Merkel w Grecji. Krwawi jej serce

To pierwsza od wybuchu kryzysu, wizyta kanclerz Niemiec w Atenach. Każą jej się wynosić.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Kanclerz Niemiec Angela Merkel jest już w Atenach. Szefowa niemieckiego rządu składa pierwszą oficjalną wizytę w Grecji od czasu wybuchu w tym kraju kryzysu gospodarczego.

Wizyta Angeli Merkel w Atenach ma przede wszystkim symboliczny wymiar. Szefowa niemieckiego rządu, chce okazać solidarność z Grekami, którzy cierpią z powodu kryzysu. Niemieccy komentatorzy podkreślają, że to ważny gest ze strony niemieckiej kanclerz i kolejny dowód na złagodzenie tonu wobec Aten.

Niedawno Merkel powiedziała nawet, że krwawi jej serce kiedy myśli o trudnej sytuacji wielu Greków. Ale podczas dzisiejszej wizyty, Grecy nie mogą liczyć na nic więcej niż tylko przyjazne gesty. Otoczenie Angeli Merkel podkreślało w ostatnich dniach, że kanclerz nie zawiezie do Aten żadnych prezentów w postaci nowej pomocy finansowej, ani ustępstw w sprawie reform.

Wizycie Angeli Merkel w Atenach towarzyszą protesty. Dla wielu Greków Merkel jest bowiem symbolem znienawidzonych oszczędności i upokarzających negocjacji w sprawie pomocy dla ich kraju. Bezpieczeństwa szefowej niemieckiego rządu pilnuje w Atenach blisko 7 tys. policjantów.

Wizyta gestem wobec GrekówWizyta kanclerz Angeli Merkel w Atenach będzie ważnym gestem empatii wobec Greków - ocenia niemiecka prasa. Według _ Sueddeutsche Zeitung _ Merkel pokazuje też, że mimo kryzysu Europejczycy nie mogą bać się siebie nawzajem._ Wizyta Merkel w Atenach nie może być niczym więcej, jak tylko gestem. Gestem, który może wzbogacić słowami otuchy i współczucia dla Greków, nawet jeśli tym razem nie powie o sercu, które jej ponoć krwawi. Taka podniosłość nie pasuje do rzeczowej osoby, takiej jak Merkel _ - ocenia _ Sueddeutsche Zeitung _.

_ W obecnej chwili właściwe przesłanie może brzmieć jedynie tak, że żaden kryzys Europy nie może być tak ciężki, by Europejczycy zaczęli bać się siebie nawzajem _ - dodaje.

Według gazety wizyta niemieckiej kanclerz w Grecji ma sens też dlatego, że pozwoli _ przeżyć kryzys Europy również tym, którzy jak na razie nie odczuwają jego gospodarczych skutków _.

_ Fatalne wrażenie, wywołane tym, że kilka tysięcy policjantów musi ochraniać wizytę szefa rządu z kraju UE w innym kraju UE, pomoże przynajmniej przełamać dotychczas bardzo jednostronny obraz kryzysu, skoncentrowany na jego finansowych aspektach. Kwestie pieniędzy, długów, funduszy ratunkowych, kredytów, poręczeń i warunków są ważne. Ich rozwiązanie jest bardzo trudne, ale ostatecznie możliwe. To zależy od woli politycznej. Jednak idea europejska, współpraca w ramach jedynej w swoim rodzaju i osiągającej sukcesy od dziesięcioleci wspólnocie państw może doznać nieodwracalnych szkód _ - dodaje _ SZ _.

Dziennik _ Die Welt _ ocenia, że udając się do Grecji Angela Merkel - _ podobno dzięki luce w swoim terminarzu - zdecydowała się na wielce symboliczny akt _.

_ Można dostrzec przynajmniej dwa motywy tej podróży. Po pierwsze wykazuje się nieustraszoną postawą. Gdyby Grecja nie była tak mała i ostatecznie mało znacząca dla grubej wielkiej UE, można by powiedzieć, że (Merkel) idzie w paszczę lwa. Po drugie, Merkel chce okazać empatię, udowodnić, że prawdą jest to, co niedawno powiedziała: że jej serce krwawi, gdy myśli o Grecji. Chce przekonać, że wie, jakich cierpień wymaga się od Greków. Mówiąc nieco patetycznie, chce ona być z ofiarami _ - pisze _ Welt _.

_ Financial Times Deutschland _ zauważa, że niemiecka kanclerz _ radykalnie zmieniła swoje zachowanie wobec Grecji _. _ Po niemal trzech latach greckiej tragedii Merkel uważa, że nastał korzystny klimat dla trudnej podróży na południe. Nie tylko Grecja, ale także ona (Merkel) może skorzystać dzięki tej krótkiej wizycie, będącej sygnałem solidarności. Wprawdzie lot rządową maszyną z Berlina do Aten trwa niecałe trzy godziny, ale dla Merkel ta droga jest dużo dłuższa: od szorstkich tonów, w które uderzała jeszcze na początku kryzysu, przeszła tego lata do pełnego współczucia wyznania, że serce jej krwawi na myśl o dotkniętych cięciami greckich emerytach _ - pisze _ FTD _.

Zdaniem gazety ta przemiana Merkel podyktowana jest przede wszystkim _ wewnątrzpolityczną kalkulacją _. _ Im bliżej wybory do Bundestagu, tym bardziej jasne jest, że jeśli Grecja jednak opuści strefę euro, to strategia ratunkowa Merkel poniesie klęskę. Dlatego też tego lata Merkel uderzyła w nowy, cieplejszy ton. Nie przedstawia już Grecji, jako krętacza, ale bardziej jako dziecko wymagające troski Niemiec _ - ocenia dziennik.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecy do Merkel: "Córko Hitlera, won z Grecji" Na ulice Aten wyszły tysiące ludzi oskarżając niemiecką kanclerz o obecną sytuację w kraju. _ Angela nie płacz. W lodówce nie ma już nic, co można by zabrać _ - głosiły transparenty.
Jest kandydat na kanclerza. Kto po Merkel? Kandydat na kanclerza uważa, że rząd Merkel _ to jeden z najgorszych, jeśli nie najgorszy rząd od powstania RFN _.
"Merkel zasłużyła na opaskę ze sfastyką" Helmut Schmidt: _ Jest częściowo sama sobie winna, jeżeli autorzy karykatur przedstawiają ją w opasce ze swastyką _.
Tagi: kryzys w grecji, ateny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz