Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Anglicy jako pierwsi znaleźli gaz łupkowy

0
Podziel się:

Przemysłowe wydobycie nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

Anglicy jako pierwsi znaleźli gaz łupkowy
(PAP/Leszek Szymański)

Firma 3Legs Resources przeprowadziła w okolicach Łebienia odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego i odnalazła surowiec. _ - To pierwszy odwiert poziomy w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce _ - podkreśla dyrektor naczelny przedsiębiorstwa Resources Peter Clutterbuck.

Jak podała spółka, poziomy odwiert liczy około 1 tys. metrów i został wydrążony z tej samej lokalizacji, co wcześniejszy testowy odwiert pionowy (liczący 4 tys. 80 metrów). Firma poinformowała również, że stwierdzono wysokie nasycenie gazu w całym poziomym korytarzu.

3Legs Resources ma zamiar prowadzić badania i testy odwiertu w trzecim kwartale tego roku. Urządzenia wiertnicze, którymi przeprowadzono odwiert, będą użyte do kolejnego odwiertu poziomego w okolicach miejscowości Warblino na koncesji Damnica, który planowany jest na trzeci kwartał 2011 roku.

_ [ ( http://static1.money.pl/i/h/113/t94065.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/winiecki;dla;money;pl;kto;z;kogo;robi;lupka,197,0,840389.html) Winiecki dla Money.pl: Kto z kogo robi łupka? - Cieszymy się, że zakończyliśmy odwiert, który, według naszej wiedzy, jest pierwszym horyzontalnym przeprowadzonym w Polsce w poszukiwaniu gazu łupkowego. Jesteśmy zachęceni odnalezieniem gazu i czekamy na wyniki testów jeszcze w tym roku _ - zaznaczył Clutterbuck.

Firma 3Legs Resources jest inwestorem na 6 koncesjach Lane Energy Poland i 3 Lane Resources Poland. Została założona w 2007 roku, zajmuje się poszukiwaniami i eksploracją niekonwencjonalnych pokładów gazu i ropy naftowej. W Polsce - jak dotąd - wydano 87 koncesji na poszukiwanie złóż gazu niekonwencjonalnego, m.in.: amerykańskim Exxon Mobil, Chevron, Maraton, ConocoPhillips i kanadyjskiej Lane Energy.

W Polsce pierwsze wiercenia w poszukiwaniu niekonwencjonalnego gazu wykonało PGNiG w Markowoli na Lubelszczyźnie (jego wynik okazał się jednak negatywny). Planowane są prace w kolejnych miejscach - głównie w pasie od wybrzeża Bałtyku w kierunku południowo-wschodnim, do Lubelszczyzny. Drugi obszar potencjalnych poszukiwań to zachodnia część Polski, głównie województwa wielkopolskie i dolnośląskie.

Jak mówił w maju w Sejmie wiceminister środowiska i Główny Geolog Kraju Henryk Jezierski, polski rząd jest zdeterminowany, by gaz łupkowy w Polsce znaleźć, a potem rozpocząć jego eksploatację. Przemysłowe wydobycie gazu łupkowego nie rozpocznie się w Polsce jednak wcześniej, niż za 10-15 lat.

W kwietniu amerykańska Agencja ds. Energii (EIA) poinformowała, że Polska ma 5,3 bln m sześciennych możliwego do eksploatacji gazu łupkowego, czyli najwięcej ze wszystkich państw europejskich, w których przeprowadzono badania (raport EIA dotyczył 32 krajów). Ta ilość gazu - podkreśliła Agencja - powinna zaspokoić zapotrzebowanie Polski na gaz przez najbliższe 300 lat.

W pozyskiwaniu gazu ze złóż niekonwencjonalnych przodują Stany Zjednoczone, gdzie około 10 procent wydobycia gazu pochodzi właśnie z tego rodzaju złóż. Amerykanie zakładają zwiększanie wydobycia, bo udokumentowane zasoby gazu z takich złóż są znacznie większe od złóż konwencjonalnych.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/216/t89048.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/kandydat;o;gazie;z;lupkow;to;moze;byc;wielki;interes,132,0,637060.html) Kandydat o gazie z łupków: "to może być wielki interes" Prezes PiS podkreśla znaczenie poszukiwań nowych złóż.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/1/t111361.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/na;twojej;dzialce;jest;gaz;mozesz;zarobic,111,0,853615.html) Na twojej działce jest gaz? Możesz zarobić Firmy wydobywające gaz powinny porozumieć się z właścicielem i zapłacić za korzystanie z terenu.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/61/t109373.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/wielkie;inwestycje;w;gaz;lupkowy;w;polsce,77,0,838221.html) Wielkie inwestycje w gaz łupkowy w Polsce? Polska liczy na idące w setki milionów dolarów inwestycje amerykańskich firm w wydobycie w Polsce gazu ze złóż niekonwencjonalnych.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)