Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Apel szefa Państwa Islamskiego do muzumłanów

0
Podziel się:

Abu Bakr al-Bagdadi, zwrócił się w nagraniu wideo do wszystkich
muzułmanów. To pierwsze nagranie pokazujące przywódce islamistów.

Apel szefa Państwa Islamskiego do muzumłanów
(PAP/EPA)

Przywódca Państwa Islamskiego Abu Bakr al-Bagdadi, którego dżihadyści w Iraku obwołali kalifem, zwrócił się w opublikowanym nagraniu wideo do wszystkich muzułmanów, by mu się podporządkowali. Jest to pierwsze nagranie pokazujące Bagdadiego.

Wideo zostało zamieszczone na stronie internetowej używanej przez Państwo Islamskie. Jednak, jak zastrzega agencja Associated Press, nie jest możliwe zweryfikowanie, czy osoba widoczna na nagraniu to rzeczywiście Bagdadi. Dotąd niemal nigdy nie pokazywał się on publicznie, znanych jest zaledwie kilka jego zdjęć.

Według nagrania Bagdadi wystosował swój apel podczas piątkowej modlitwy w meczecie w Mosulu na północy Iraku.

_ Jestem przywódcą wyznaczonym do kierowania wami, ale nie jestem lepszy od was. Jeśli sądzicie, że mam rację, pomagajcie mi, a jeśli sądzicie, że jestem w błędzie, doradźcie mi i skierujcie mnie na słuszną drogę _ - apeluje na nagraniu mówca w czarnym turbanie i tradycyjnej długiej szacie. Wzywa on słuchaczy: _ Podporządkowujcie się mnie tak długo, dopóki podporządkowujecie się Bogu, który jest w was _.

Zobacz także: ZOBACZ FILM:

1 lipca Bagdadi wystosował oświadczenie audio, w którym wezwał muzułmanów, by przybywali do Iraku i Syrii i pomagali w budowaniu Państwa Islamskiego.

Sunniccy dżihadyści z ugrupowania Państwo Islamskie, które pod nazwą Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL) oderwało się od Al-Kaidy, a teraz jest z nią skonfliktowane, od czerwca prowadzą ofensywę przeciw zdominowanemu przez szyitów rządowi w Bagdadzie.

Dotąd zajęli znaczne obszary w północnej i zachodniej części Iraku i zagrozili marszem na stolicę. Zmieniając nazwę z ISIL na Państwo Islamskie dżihadyści pod koniec czerwca ogłosili utworzenie kalifatu; według nich Bagdadi jest _ kalifem _, a więc _ przywódcą muzułmanów wszędzie na świecie _.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)