Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Apel w sprawie amerykańskiego gazu. To uderzy w Rosję

0
Podziel się:

Amerykański Departament do spraw Energii wydał 6 pozwoleń na eksport gazu naturalnego. Kilkanaście kolejnych wniosków jest w trakcie rozpatrywania.

Apel w sprawie amerykańskiego gazu. To uderzy w Rosję
(Christian Lagereek.<br> Fahraeus/Dreamstime.com)

Kraje Grupy Wyszehradzkiej apelują do Stanów Zjednoczonych o zniesienie barier w eksporcie amerykańskiego gazu naturalnego do Europy środkowej. List w tej sprawie skierowali do Kongresu USA ambasadorowie Polski, Węgier, Czech i Słowacji.

Ambasadorowie Polski, Węgier, Czech i Słowacji piszą, że wydarzenia na Ukrainie przywołują wspomnienia Zimnej Wojny. Zwracają też uwagę na ogromne znaczenie zapewnienia Europie Wschodniej i Środkowej pewnych dostaw gazu naturalnego.

Ambasador RP w Waszyngtonie Ryszard Schnepf powiedział Polskiemu Radiu, że skala produkcji gazu łupkowego w USA umożliwia rozpoczęcie eksportu tego surowca.

_ - Prawo amerykańskie ogranicza eksport gazu do krajów, które mają podpisane z USA umowy o wolnym handlu a do tej grupy Polska nie należy. Popieramy inicjatywę zniesienia tego ograniczenia bo od dostaw gazu zależy bezpieczeństwo naszego regionu _ - mówi Ryszard Schnepf. Jego zdaniem gaz naturalny z USA nie powinien być droższy od rosyjskiego.

_ - Na rynku amerykańskim ceny są niższe więc nawet uwzględniając koszty transportu nie powinien on być droższy. A przede wszystkim nie będzie narzędziem politycznym _ - dodaje ambasador.

Według Białego Domu jeśli teraz zostaną zniesione bariery w eksporcie gazu naturalnego z USA to ruszy on szerszym strumieniem w roku 2015. Jak dotąd amerykański Departament do spraw Energii wydał 6 pozwoleń na eksport gazu naturalnego z USA. Kilkanaście kolejnych wniosków jest w trakcie rozpatrywania.

Rosjanie straszą zakręceniem kurków z gazem

Gazprom w piątek dał do zrozumienia, że może zakręcić Ukrainie kurek z gazem, gdyż ta zalega z płatnościami za odebrane paliwo. Rosyjski koncern ostrzegł, że może to doprowadzić do kryzysu z tranzytem surowca przez ukraińskie terytorium. 7 marca przypadał ostateczny termin opłaty za lutowe dostawy gazu na Ukrainę. Płatności tytułem spłaty długu Gazprom nie otrzymał. Z uwzględnieniem zniżki, która obowiązuje w pierwszym kwartale, przeterminowane zadłużenie znacznie wzrosło i wynosi 1 miliard 890 milionów dolarów - poinformował prezes Gazpromu Aleksiej Miller.

Oznajmił, że wzrost ukraińskiego zadłużenia w praktyce oznacza, że Ukraina przestała płacić za gaz. Podkreślił też, że Gazprom nie może dostarczać gazu bezpłatnie. Albo Ukraina spłaci zadłużenie i opłaci bieżące dostawy, albo pojawi się ryzyko powrotu do sytuacji z początku 2009 roku - ostrzegł.

1 stycznia 2009 roku Gazprom wstrzymał dostawy gazu na Ukrainę, uzasadniając to brakiem kontraktu na ten rok i długami ukraińskiego Naftohazu za paliwo dostarczone w 2008 roku.

7 stycznia rosyjski koncern przerwał tranzyt gazu przez terytorium Ukrainy do innych krajów Europy, co z kolei uzasadnił bezprawnym przejmowaniem tego surowca przez stronę ukraińską i wyłączeniem przez nią rurociągów, którymi transportowane było rosyjskie paliwo. Ukraina zaprzeczyła, by kradła gaz przeznaczony dla innych odbiorców europejskich, a odpowiedzialnością za przerwanie tranzytu rosyjskiego paliwa obarczyła Gazprom.

W konsekwencji kraje Europy w środku zimy przez 20 dni były odcięte od dostaw gazu z Rosji. Agencja Interfax odnotowuje, że po raz pierwszy w ciągu ostatnich pięciu lat w stosunkach rosyjsko-ukraińskich w sferze gazowej pojawiło się porównanie z kryzysem z początku 2009 roku.

We wtorek Miller podczas spotkania z premierem Dmitrijem Miedwiediewem poinformował, że Gazprom podjął decyzję o cofnięciu z dniem 1 kwietnia zniżki na gaz, przyznanej Ukrainie w grudniu 2013 roku.

Jako powód tej decyzji podał niespłacenie przez Naftohaz długu za surowiec odebrany w ubiegłym roku i nieregulowanie przez ukraiński koncern płatności za tegoroczne dostawy. Miedwiediew uznał decyzję Gazpromu za absolutnie słuszną. Zaproponował też przyznanie Ukrainie kredytu w wysokości 2-3 mld dolarów na spłacenie długu wobec rosyjskiego koncernu.

Ministerstwo Energetyki Rosji w poprzednią sobotę oświadczyło, że w związku z niedotrzymaniem przez Ukrainę zobowiązań dotyczących regulowania należności za gaz nie ma sensu przedłużania na II kwartał porozumienia o obniżeniu ceny surowca. Resort energetyki przypomniał, że umowa o obniżeniu ceny powinna być przedłużana co kwartał.

W grudniu 2013 roku podczas spotkania z ówczesnym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem w Moskwie, do którego doszło po odstąpieniu przez Kijów od podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską, prezydent Władimir Putin zgodził się na obniżenie o jedną trzecią ceny rosyjskiego gazu dla Ukrainy i przedłużenie terminu płatności za błękitne paliwo odebrane przez stronę ukraińską w 2013 roku.

Zgodnie z ustaleniami Putina i Janukowycza od stycznia Ukraina płaci za surowiec 268,5 dolara za 1000 metrów sześciennych. Wcześniej płaciła 410 dolarów. Uzgodniono wówczas, że obniżka ceny nie będzie stała; że Gazprom będzie ją co kwartał potwierdzać, co oznaczało, że w każdej chwili mógł zażądać wyższej ceny.

Zadłużenie ukraińskiego Naftohazu za rosyjski gaz otrzymany od października do grudnia ubiegłego roku wynosiło 2,7 mld dolarów. W myśl grudniowych ustaleń prezydentów Kijów miał je spłacić do 25 stycznia, ale tego nie zrobił. W styczniu zadłużenie Naftohazu za odebrany surowiec wzrosło o 650 mln dolarów i osiągnęło 3,35 mld dolarów. W lutym ukraiński koncern uregulował część należności.

Czytaj więcej w Money.pl

  • [ ( http://static1.money.pl/i/h/152/m115352.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rosja;boi;sie;zakrecic;kurek;z;gazem,192,0,1491904.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Rosja boi się zakręcić kurek z gazem"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/61/m300349.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/gaz;z;rosji;niemcy;sa;na;niego;skazane,211,0,1490899.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) "Niemcy są skazane na rosyjski gaz"
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/24/m75544.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/unia;musi;zmniejszyc;zaleznosc;od;gazu;z;rosji,50,0,1489202.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Unia musi zmniejszyć zależność od gazu z Rosji
    • [ ( http://static1.money.pl/i/h/123/m85627.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/szef;gazpromu;mowi;o;dominacji;w;europie,212,0,1488084.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Szef Gazpromu mówi o dominacji w Europie
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)