Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Apteki protestują - między 13 a 14

0
Podziel się

Aptekarze zapowiedzieli, że będą realizować recepty tylko prawidłowo wypisane, a więc bez pieczątek refundacja do decyzji NFZ.

Apteki protestują - między 13 a 14
(sjlocke/iStockphoto)
bDBuSrrF

Aptekarze rozpoczynają dziś protest polegający na godzinnej przerwie w pracy między godziną 13 a 14. Takie są zapowiedzi Naczelnej Rady Aptekarskiej. W Warszawie niektóre apteki umieściły na drzwiach komunikat dotyczący protestu, inne jeszcze nie wiedzą, czy będą protestować.

Nowelizacja ustawy refundacyjnej, która w piątek przyjął Sejm, nie spełniła postulatu farmaceutów dotyczącego zniesienia kar za realizację recept zawierających błędy. Aptekarze zapowiedzieli, że będą realizować recepty tylko prawidłowo wypisane, a więc bez pieczątek _ refundacja do decyzji NFZ _.

Dziś Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy zdecyduje o dalszych losach protestu. Od początku stycznia protestujący lekarze stawiają na receptach pieczątki _ refundacja do decyzji NFZ _ i nie wpisują poziomu odpłatności za leki refundowane. Zarząd krajowy związku zbierze się w Warszawie o godzinie 16 na nadzwyczajnym posiedzeniu, po tym jak Sejm uchwalił nowelizację ustawy o refundacji leków.

bDBuSrrH

Doktor Piotr Watoła z zarządu krajowego OZZL powiedział, że na nadzwyczajnym posiedzeniu może zapaść decyzja o złagodzeniu protestu, czyli o zaprzestaniu stawiania pieczątek _ refundacja do decyzji NFZ _. Według niego, konieczne jest dalsze utrzymania protestu bo kary dla medyków zostały przesunięte do umów refundacyjnych lekarzy z NFZ, a obowiązek wpisywania uprawnień pacjenta - do ustawy o zawodzie lekarza.

- _ Nowelizacja była dwutorowa, z jednej strony usunięto nam to, co chcieliśmy, a z drugiej strony wprowadzono to tylnymi drzwiami w inne ustawy lub umowy _ - mówi dr Watoła.

Doktor Piotr Watoła powiedział, że lekarze prawdopodobnie będą wpisywać na recepty nazwy międzynarodowe leków. Protest będzie polegał na tym, że pieczątka protestacyjna będzie umieszczana w dokumentacji pacjenta, a na receptę będzie wypisywany numer oddziału NFZ oraz międzynarodowa nazwa leku - tak, aby uniknąć wskazań refundacyjnych do stosowania danych preparatów - wyjaśnił doktor Watoła.

Czytaj więcej o proteście pieczątkowym w Money.pl
Będzie kłopot z lekami. Godzinę każdego dnia NRA zaapelowała do aptekarzy, by od godz. 13 do 14 leki były wydawane tylko w nagłych przypadkach, zagrażających życiu.
Aptekarze nie będą przyjmować recept Naczelna Rada Aptekarska wezwała farmaceutów, by nie realizowali recept z jakimikolwiek błędami formalnymi, ani z dodatkowymi znakami.
Twierdzi, że ratują rząd. Nie wyklucza strajku Aptekarze mają nadzieję na rozmowy ostatniej szansy w kwestii zmian w ustawie refundacyjnej.
bDBuSrrN
bDBuSrsi
KOMENTARZE
(0)