Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska chce szerszego porozumienia w sprawie Syrii

0
Podziel się:

Międzynarodowa wspólnota powinna podjąć kroki prowadzące do natychmiastowego przerwania walk w Syrii - oświadczył rząd Arabii Saudyjskiej.

Arabia Saudyjska chce szerszego porozumienia w sprawie Syrii
(CHINE NOUVELLE/SIPA/EAST NEWS)

Nie należy ograniczać porozumienia w sprawie Syrii do kwestii broni chemicznej. Międzynarodowa wspólnota powinna podjąć kroki prowadzące do natychmiastowego przerwania walk w Syrii - oświadczył rząd Arabii Saudyjskiej.

_ - Kryzysu w Syrii nie należy redukować do konsekwencji użycia broni chemicznej _ - uważają władze w Rijadzie, domagając się międzynarodowych ustaleń, które doprowadzą do natychmiastowego zakończenia wojny domowej w Syrii.

Saudyjska monarchia wzywa też do _ zwiększenia międzynarodowego wsparcia dla syryjskiej opozycji, aby pomóc jej w walce z reżimem, którego zawziętość służy teraz interesom ruchów ekstremistycznych _.

Apel Rijadu, który jest sojusznikiem syryjskiej opozycji, to _ nieznacznie zawoalowana krytyka _ porozumienia między USA i Rosją zawartego w sobotę w Genewie, na mocy którego Damaszek odda pod międzynarodową kontrolę swój arsenał chemiczny, a następnie broń ta zostanie zniszczona - komentuje AFP.

Agencja przypomina też, że wezwanie Arabii Saudyjskiej do uzbrojenia grup opozycyjnych w Syrii zbiegło się w czasie z opublikowaniem raportu IHS Jane's, brytyjskiej grupy konsultingowej specjalizującej się w zagadnieniach militarnych, z którego wynika, że blisko połowa sił walczących z reżimem syryjskim to dżihadyści lub mniej lub bardziej radykalni islamiści. Partyzanci podzieleni są na blisko 1000 grup zrzeszających łącznie 100 tys. ludzi.

Porozumienie z Genewy jak na razie zapobiega interwencji zbrojnej w Syrii, którą chciały podjąć USA i Francja, by ukarać reżim prezydenta Baszara el-Asada za użycie gazów bojowych. 21 sierpnia na przedmieściach Damaszku doszło do ataku chemicznego, w którym zginęło blisko 1500 osób. Zachód oskarża reżim Asada o użycie tej broni przeciw powstańcom.

Czytaj więcej w Money.pl
Są "klarowne i przekonywujące dowody" w sprawie Syrii Według władz Stanów Zjednoczonych w ataku zginęło ponad 1,4 tysiąca osób.
Połowa rebeliantów w Syrii to dżihadyści Blisko połowa sił walczących z reżimem syryjskim to islamiści o różnym stopniu radykalizacji - ocenia brytyjska grupa konsultingowa do spraw obronności IHS Jane's.
Problem broni chemicznej został rozwiązany? Porozumienie zawarte wczoraj w Genewie między USA a Rosją w sprawie chemicznego arsenału Syrii stwarza szanse na rozwiązanie tego problemu i całkowite zniszczenie broni chemicznej.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)