Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
arabia saudyjska
06.09.2014 21:00

Arabia Saudyjska odgrodziła się murem od Iraku

Ma to uniemożliwić przemyt broni i towarów oraz napływ niepożądanych gości do kraju.

Podziel się
Dodaj komentarz
(action press/East News)

W Arabii Saudyjskiej zakończono budowę liczącego 900 kilometrów długości muru, którym królestwo odgrodziło się od Iraku. Ma to uniemożliwić przemyt broni i towarów oraz napływ niepożądanych gości do kraju - podała dziś saudyjska agencja SPA.

900-kilometrowy mur to początek większej, liczącej 9 tys. km konstrukcji, która ma otoczyć cały kraj ścianą skonstruowaną przy użyciu zaawansowanych technologii - podaje SPA, nie precyzując, jakie nowoczesne technologie będą zastosowane.

Ukończony właśnie mur ciągnie się od strefy w pobliżu miasta Harf al-Batin na północnym wschodzie kraju aż do granicy z Jordanią na północnym zachodzie.

Mur zostanie wyposażony w wieżyczki obserwacyjne, kamery na podczerwień i około 50 radarów, co "powinno zredukować do zera liczbę ludzi, którzy są w stanie dostać się na terytorium królestwa" - dodaje saudyjska agencja.

Relacje sunnickiej Arabii Saudyjskiej z sąsiednim Irakiem pogorszyły się znacznie za rządów byłego premiera Nuriego al-Malikiego, szyity, którego Saudowie oskarżali o marginalizowanie ludności sunnickiej w Iraku. Maliki oskarżał zaś Arabię o wspieranie terroryzmu na terenie jego kraju.

Rijad podjął decyzję o budowie muru w roku 2006, gdy Irak pogrążony był w szczególnie krwawych konfliktach etnicznych i religijnych. Projekt następnie rozszerzono na wszystkie granice królestwa.

Czytaj więcej w Money.pl
"Arabia Saudyjska i Katar to podpory terroru" Premier Iraku twierdzi, że Rijad i Dauha zapewniają rebeliantom wsparcie polityczne, finansowe i medialne,.
Iracka milicja ostrzelała Arabię Saudyjską Do wystrzelenia pocisków moździerzowych przyznała się milicja zwana Armią Mukhtara.
USA znów bombarduje Irak Zniszczone zostały cztery wielozadaniowe pojazdy kołowe Humvee, transporter opancerzony i dwa pojazdy należące do bojowników Państwa Islamskiego.
Tagi: arabia saudyjska, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, prawo, wiadmości, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz