Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska proponuje Rosji transakcję w związku z Syrią

0
Podziel się:

Arabia Saudyjska zaoferowała Rosji korzyści gospodarcze, w tym duży kontrakt na broń, pod warunkiem, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada.

Arabia Saudyjska proponuje Rosji transakcję w związku z Syrią
(kremlin.ru/CC/Wikipedia)

Arabia Saudyjska zaoferowała Rosji pewne korzyści gospodarcze, w tym duży kontrakt na broń, pod warunkiem, że Moskwa przestanie wspierać syryjskiego prezydenta Baszara el-Asada - poinformowała agencja Reuters.

Agencja powołuje się na źródła na Bliskim Wschodzie i na zachodnich dyplomatów. Według nich propozycję złożył w ubiegłym tygodniu w Moskwie na spotkaniu z prezydentem Władimirem Putinem sekretarz generalny saudyjskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i zarazem szef wywiadu książę Bandar bin Sultan.

Zbliżone do Arabii Saudyjskiej źródła opozycji syryjskiej powiedziały, że książę Bandar zaproponował zakup rosyjskiej broni za sumę do 15 mld dolarów i złożył obietnicę, że Rijad nie będzie konkurował z Moskwą w dostawach gazu do Europy w zamian za zaprzestanie przez Rosję wpierania Asada i zgodę na nieblokowanie żadnej przyszłej rezolucji Rady Bezpieczeństwa w sprawie Syrii. (Rosja wraz z Chinami uczyniła to już trzykrotnie).

Inne dobrze poinformowane źródło z regionu Zatoki potwierdziło, że książę Bandar złożył ofertę zakupu dużej ilości rosyjskiej broni, lecz zaznaczyło, że koszt zakupu nie był wymieniany podczas rozmów w Moskwie.

Cytowany przez Reutersa anonimowo libański polityk powiedział, że spotkanie Bandara z Putinem trwało cztery godziny, a Saudyjczycy byli po nim _ podekscytowani i zadowoleni _.

Dyplomaci, na których powołuje się Reuters, utrzymują, że wstępna odpowiedź Putina na ofertę Bandara nie była rozstrzygająca. Jeden z dyplomatów podkreśla, że jest mało prawdopodobne, by _ rosyjski przywódca przedłożył kontrakt o broni, choćby najbardziej korzystny, nad obecny wizerunek Moskwy w tym regionie _.

Reuters pisze, że nie udało się uzyskać komentarza w sprawie spotkania od rzecznika Putina ani od saudyjskiego MSZ.

Trwający ponad dwa lata konflikt w Syrii podsycił napięcie między sunnitami a szyitami w regionie. Arabia Saudyjska i inne państwa sunnickie wspierają rebeliantów - głównie sunnitów - zwalczających Asada, który wywodzi się z mniejszości alawickiej. Alawici to wyznawcy skrajnego odłamu szyizmu. Rosja wspiera władze w Damaszku, nie przerwała dostaw broni do Syrii podczas konfliktu, w którym zginęło ponad 100 tysięcy ludzi.

Czytaj więcej w Money.pl
Wielki sukces syryjskich rebeliantów Po miesiącach walk partyzanci zdobyli ważną bazę sił powietrznych przy granicy z Turcją.
Oskarżają Asada o użycie broni chemicznej Kilkudziesięciu mieszkańcom miejscowości Adra i co najmniej 30 bojownikom udzielono pomocy medycznej, bo mieli poważne problemy z oddychaniem.
"Syrii i Iranu nie ruszy żadna siła na świecie" Prezydent Iranu powiedział, że żadna siła na świecie nie będzie zdolna do naruszenia sojuszu obu krajów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)