Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arabia Saudyjska rozważa zmianę dni weekendu

0
Podziel się:

W islamie dniem świątecznym w tygodniu jest piątek. Niektórzy saudyjscy przedsiębiorcy i ekonomiści tłumaczą, że czwartkowo-piątkowy weekend, obowiązujący przede wszystkim sektor państwowy.

Arabia Saudyjska rozważa zmianę dni weekendu
(Cherie A. Thurlby/public domain/defenseimagery.mil)

Organ doradczy króla Arabii Saudyjskiej zasugerował rządowi w poniedziałek, by weekend przypadał na piątek i sobotę, co ma ożywić gospodarkę królestwa. Obecnie wolnymi dniami są czwartek i piątek, a to ogranicza możliwość współpracy z partnerami z zagranicy (na zdjęciu król Arabii Saudyjskiej).

W islamie dniem świątecznym w tygodniu jest piątek. Niektórzy saudyjscy przedsiębiorcy i ekonomiści tłumaczą, że czwartkowo-piątkowy weekend, obowiązujący przede wszystkim sektor państwowy, ogranicza liczbę dni, w których firmy z tego kraju mogą współpracować z zagranicznymi partnerami.

Wszelkie zmiany dni weekendu mogą mieć istotne znaczenie dla giełdy w Arabii Saudyjskiej, na którą duży wpływ mają międzynarodowe ceny energii i rynki akcji - oceniają media. Z większością partnerów na świecie Saudyjczyków łączą tylko trzy dni robocze w tygodniu.

Saudyjski biznes od lat lobbuje na rzecz zmiany oficjalnego tygodnia pracy, żeby dopasować się do regionalnych trendów w tej kwestii.

Sąsiadujący z Arabią Saudyjską Oman oficjalnie zatwierdził w kwietniu zamianę dni weekendu na piątek i sobotę; prawo wejdzie w życie od 1 maja. Jeżeli wniosek rady w Arabii Saudyjskiej nie zostanie zatwierdzony, kraj ten pozostanie jedynym państwem Zatoki Perskiej, w którym obowiązuje weekend czwartkowo-piątkowy.

Znaczna część propozycji zmiany prawa pochodzi od Rady Konsultacyjnej (150-osobowego organu doradczego powoływanego przez króla). Sama rekomendacja rady nie oznacza wcale, że propozycja stanie się obowiązującym prawem. Wniosek musi zatwierdzić rząd i saudyjski sąd królewski. W 2007 roku podobny wniosek został odrzucony.

Arabia Saudyjska jest absolutną monarchią dziedziczną; głową państwa jest król, do którego należy najwyższa władza wykonawcza, ustawodawcza i sądownicza.

Czytaj więcej w Money.pl
Koniunktura w przemyśle. W kwietniu nadal źle W kwietniu nadal przeważają negatywne oceny koniunktury w przemyśle - podał GUS. Ogólny klimat koniunktury w przemyśle kształtuje się, podobnie jak w marcu, na poziomie minus 6.
Kaczyński o 40 mld złotych. Rozerwą je między siebie Prezes PiS: - _ Nie będę wymieniał nazwisk, bo zaraz się do mnie przyczepią i będą procesy wytaczać. _
Sukces Brukseli. Będzie ożywienie i praca? Umowa ma ożywić gospodarkę Europy poprzez wyższy wzrost gospodarczy i stworzenie 400 tys. nowych miejsc pracy.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)