Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Aresztowania podczas protestu "Okupuj Chicago"

0
Podziel się:

W Chicago masowe zatrzymania uczestników protestu przeciwko instytucjom finansowym. 130 osób za kratkami.

Aresztowania podczas protestu "Okupuj Chicago"
(PAP/EPA)

W Chicago ponownie doszło do masowych zatrzymań uczestników protestu przeciwko instytucjom finansowym. W Parku Granta położonym w centrum miasta w nocy z soboty na niedzielę policja aresztowała 130 osób z ruchu _ Okupuj Chicago _.

Protestujący nie chcieli opuścić parku po jego zamknięciu. Tydzień temu doszło to podobnej sytuacji. Wtedy aresztowano 175 osób.

Z szacunków organizatorów wynika, że w sobotnim marszu wzięło udział ponad 2,5 tys. osób. Demonstracja miał pokojowy przebieg do czasy przejścia jej uczestników do Parku Granta, gdzie ludzie chcieli pozostać całą noc.

Policja wielokrotnie wzywała protestujących do opuszczenia terenu parku po jego oficjalnym zamknięciu, czyli po godz. 23. Ponieważ większość ludzi nie reagowała, policja rozpoczęła aresztowania. Zatrzymano 130 osób, którym zostaną postawione zarzuty zakłócenia porządku publicznego.

Dokładnie tydzień temu, 16 października, doszło do podobnej sytuacji. Wtedy uczestnicy protestu rozbili w parku 24 namioty. Demonstracja zakończyła się aresztowaniem 175 osób.

_ - Wolność słowa, a nie godzina policyjna _ - krzyczał jeden uczestników protestu _ Okupuj Chicago _ James Cox. _ - Ruch ten rozrasta się codziennie i jego głos jest silniejszy. Dopóki nie usłyszą nas ludzie na górze, będziemy protestować _ - dodał.

Rzecznik prasowy ruchu _ Okupuj Chicago _ Joshua Kaunert zapowiedział, że protest będzie kontynuowany. Zwolennicy ruchu koczują od 23 września przed siedzibą chicagowskiego oddziału Rezerwy Federalnej (FED) w centrum. Jak mówią, sprzeciwiają się wpływom bankierów na politykę, ale walczą także o reformę systemu podatkowego, opieki zdrowotnej i edukacji.

Protestujący, w większości młodzi ludzie, mają ze sobą transparenty z napisami: _ Naprawcie szkoły _, _ Podatek dla bogatych _ i _ Jesteśmy 99 procentami _. Podobne protesty inspirowane nowojorskim ruchem _ Okupuj Wall Street _ odbywają się w innych amerykańskich miastach.

Czytaj więcej o Ruchu Oburzonych
[ ( http://static1.money.pl/i/h/147/t176531.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/oburzeni;utworzyli;drugi;oboz;w;londynskim;city,192,0,947392.html) "Oburzeni" uderzyli w sercu finansjery Antykapitaliści utworzyli nowy obóz namiotowy w sercu City, londyńskiej dzielnicy finansjery.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/138/t176522.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/nalot;na;obozowisko;oburzonych;w;sydney,56,0,947256.html) Nalot na kolejne obozowisko "oburzonych" Policja rozpędziła protestujących przeciwko chciwości wielkich korporacji finansowych i nierównościom społecznym.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/163/t163491.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/za;okupacje;wall;street;dostali;setki;tysiecy,169,0,940969.html) Za okupację Wall Street dostali setki tysięcy Każdego dnia tylko do puszek wystawionych w parku Zuccotti na Manhattanie, obok Wall Street, trafia 8 tys. dolarów.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)