Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Argentyna: Protest związków zawodowych sparaliżował stolicę

0
Podziel się

Protest związków zawodowych przeciwnych polityce prezydent Argentyny
Cristiny Fernandez sparaliżował w środę Buenos Aires.

Argentyna: Protest związków zawodowych sparaliżował stolicę
(PAP/EPA)
bDAyrpKJ

Związkowcy z Centrali Pracowników Argentyny (CTA), do której należy wielu zatrudnionych w sektorze publicznym, rozpoczęli 36-godzinny strajk i zorganizowali demonstrację, która zablokowała główne arterie Buenos Aires.

Protestowali przeciw polityce fiskalnej rządu, skarżyli się na niskie płace i koszty życia. Członkowie CTA zaapelowali też do władz o wstrzymanie zwolnień w sektorze prywatnym. Z powodu protestu zamknięto wiele urzędów w Buenos Aires i okolicznych miastach.

Media przewidują, że skutki strajku będą jeszcze bardziej odczuwalne w czwartek, ponieważ do protestu mają włączyć się zawodowi kierowcy, pracownicy gastronomii i część personelu szkolnictwa.

bDAyrpKL

Szef gabinetu ministrów Jorge Capitanich skrytykował związki za blokowanie ruchu i handlu w sposób _ totalitarny _ i uznał ich działania za motywowane _ politycznie _.

CTA jest uważana za jedną z bardziej radykalnych organizacji pracowniczych w Argentynie. Krytykowała działania prezydent, nawołując do większych wydatków socjalnych.

Protest zorganizowano w okresie pogłębiających się problemów gospodarczych. Argentyńska gospodarka jest w recesji, inflacja sięga 40 proc.

Z końcem lipca kraj znalazł się w stanie technicznej niewypłacalności, gdyż upłynęła dozwolona miesięczna zwłoka w przekazaniu posiadaczom obligacji państwowych należnych im odsetek.

bDAyrpKR

W 2001 roku masowe protesty i zamieszki doprowadziły do upadku rządu ówczesnego prezydenta Fernando del la Rua.

bDAyrpLm
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
KOMENTARZE
(0)