Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Arłukowicz: Chcę uspokoić pacjentów po przeszczepach

0
Podziel się:

- Będzie ryczałt na paski cukrzycowe dla najbardziej potrzebujących - powiedział minister zdrowia. Złożył też deklarację w sprawie recept z pieczątkami Refundacja leku do decyzji NFZ.

Arłukowicz: Chcę uspokoić pacjentów po przeszczepach
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)

Od lat próbuje się w Polsce zmienić system polityki lekowej. Od wielu miesięcy próbujemy naruszyć interesy koncernów. Kiedy próbuje się zmienić skostniały system polityki lekowej, to ten system będzie próbował się bronić - powiedział Bartosz Arłukowicz, minister zdrowia. Minister oświadczył też, że recepty z pieczątką: _ Refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane w aptekach.

Aktualizacja 14:29

- _ Żeby przeprowadzić zmiany w tak trudnej części rynku jakim są leki trzeba determinacji i konsekwencji _- zaznaczył na początku konferencji prasowej minister Arłukowicz. Przypomniał też, że wiele ekip rządzących próbowało zmienić system leków w Polsce.

- _ Ta ustawa (refundacyjna) jest bardzo trudna. Wprowadza elementarny porządek w sektorze leków i refundacji w Polsce. Wprowadza klarowną politykę wobec koncernów farmaceutycznych. Ta ustawa wprowadza sztywne ceny i marże. Komplikuje życie tym, którzy kreują rynek, a ułatwia życie pacjentom _ - powiedział Arłukowicz.

Kontrowersyjna ustawę, która wywołała opór środowisk lekarskich i aptekarskich minister nazwał _ swoistą konstytucją leków _.

- _ Kończy się etap dzikiego zachodu w polityce lekowej w Polsce. Nie ugnę się przed niczym - zreformujemy rynek leków w Polsce _- zapowiedział Arłukowocz.

Podkreślił, że choć nowa lista leków refundowanych jeszcze nie obowiązuje, cały czas trwają negocjacje po to żeby zapewnić maksymalne bezpieczeństwo pacjentów.

- _ Chcę uspokoić ludzi chorujących na cukrzycę. Ryczałt na paski cukrzycowe wyniesie 3,20 zł _ d_ la najbardziej potrzebujących, czyli chorych na cukrzyce typu pierwszego, chorych wymagających intensywnej insulinoterapii, oraz chorujące na cukrzyce kobiety w ciąży, oraz dzieci _ - zapowiedział minister.

POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA:

Minister dodał, że w wyborze sześciu rodzaju pasków, które trafią na listę kierowano się przede wszystkim dobrem pacjentów. Jak wyjaśnił, priorytetem przy wyborze były: nowoczesność technologiczna i skuteczność, bezpieczeństwo pacjenta i łatwość stosowania.

Szef resortu zdrowia dodał, że rozmowy ministerstwa umożliwiły także wprowadzenie na listę leków z opłatą ryczałtową preparatów pozwalających funkcjonować pacjentom po przeszczepie oraz przeciwbólowych w formie plastrów dla chorych na nowotwory. Zryczałtowane będą również leki na tzw. ból przebijający u chorych na nowotwory.

*POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA: *

Jak zaznaczył, po negocjacjach, na listę wprowadzono też drogi lek leczący i łagodzący neutropenię po cyklach chemioterapii, a także lek na astmę dla dzieci, oraz specyfik potrzebny w leczeniu schizofrenii.

*POSŁUCHAJ BARTOSZA ARŁUKOWICZA: *

Natomiast wiceminister zdrowia Andrzej Włodarczyk podkreślił, że Europejska Agencja Leków (EMA) w pierwszym kwartale 2012 r. ma opublikować wyniki badań dotyczących długo działających analogów insulin. _ Wtedy minister zdrowia rozważy ich refundację - zapowiedział. Zaznaczył, że obecnie pojawia się wiele opinii, iż analogi _nie są do końca bezpieczne dla osób, które je zażywają".

Arłukowicz zapewnił, że recepty wypisywane do 31 grudnia 2011 r. nie stracą - jak to określił - _ swojej wartości merytorycznej _ po 1 stycznia, ale będą realizowane w oparciu o nowy system refundacji. Zaznaczył, że jest on korzystny dla pacjenta.

Minister oświadczył, że recepty z pieczątką: _ Refundacja do decyzji NFZ _ będą realizowane w aptekach. Wcześniej lekarze z Porozumienia Zielonogórskiego zdecydowali, że rozpoczną akcję protestacyjną przeciw przepisom ws. recept. Zapowiedzieli, że przestaną określać uprawnienia pacjentów do refundacji leków i od 2 stycznia będą stawiać na receptach pieczątki: _ Refundacja leku do decyzji NFZ _.

Arłukowicz poinformował, że prezes NFZ Jacek Paszkiewicz wydał polecenie dyrektorom oddziałów wojewódzkich Funduszu, by takie recepty były także finansowane. Minister zdrowia dodał, że _ wierzy w odpowiedzialność lekarzy _ i ma nadzieję, że nie będą oni sprawiać pacjentom problemów z dostępem do leków refundowanych.

Z kolei Naczelna Rada Aptekarska nie podjęła jeszcze decyzji w sprawie realizacji recept z pieczątką: _ Refundacja do decyzji NFZ _. Rada podkreśla, że obecnie nie ma jasnych przepisów w tej sprawie. Aptekarze obawiają się, że po realizacji takich recept mogą zostać obciążeni karami umownymi.

Posłowie PiS domagają się, by na następnym posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia, minister Bartosz Arłukowicz odpowiedział na pytania posłów związane z ustawą refundacyjną. Posiedzenie odbędzie się jutro w południe.

Na nowej liście refundacyjnej znalazły się m.in. mykofenolan mofetilu (CellCept) - lek immunosupresyjny stosowany u pacjentów po przeszczepach oraz walgancyklowir (Valcyte) - lek stosowany w prewencji zakażenia cytomegalowirusem. Ich wprowadzenie postulowali specjaliści i pacjenci.

Refundowane będą też paski do glukometrów dla wszystkich pacjentów z intensywną insulinoterapią, wymagającą co najmniej trzech wstrzyknięć insuliny na dobę - będą dostępne za odpłatnością ryczałtową. Oznacza to, że z 12 rodzajów pasków połowa będzie dostępna za opłatą ryczałtową wynoszącą 3,20 zł. Będą one dostępne m.in. dla dzieci, pacjentów z cukrzycą typu I, kobiet ciężarnych z cukrzycą oraz dla pacjentów używających pomp insulinowych. Pozostałe paski będą dostępne dla pacjentów za niewielką dopłatą, wynoszącą maksymalnie 6,16 zł.

Ministerstwo zdrowia zapewnia, że pacjenci będą mieli dostęp do leków zawierających fentanyl, stosowanych w leczeniu bólu - za niską odpłatnością, w tym za odpłatnością ryczałtową (3,20 zł). Fentanyl transdermalny (w plastrach) będzie dostępny dla pacjentów w cenie od 3,20 zł do 4,55 zł. Pacjenci będą mieli dostęp do pełnej refundacji leku Neulasta za opłatą ryczałtową (3,20 zł).

Na liście znalazły się także m.in. leki wziewne używane w leczeniu astmy oskrzelowej u dzieci. Będą dostępne za odpłatnością ryczałtową, niezależnie od dawki. Refundowany będzie też lek zawierający aripiprazol (Abilify) stosowany w schizofrenii i chorobie afektywnej dwubiegunowej, także u dzieci i młodzieży. Pacjenci zapłacą za niego opłatę ryczałtową (3,20 zł).

Refundowane będą też: lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz w neutropenii - po chemioterapii u chorych na nowotwory. Minister zdrowia podkreślił także, że spadły ceny 32 z 38 insulin. _ Gwarantujemy bezpieczeństwo polskich pacjentów z cukrzycą _ - powiedział.

O kontrowersjach wokół ustawy refundacyjnej czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/32/t142112.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/spor;wokol;listy;lekow;refundowanych;minister;sie;ugnie,213,0,998101.html) _ To podłe, skandaliczne _. Minister się ugnie? Eksperci wytykają błędy ustawy refundacyjnej, lekarze odmawiają wypisywania recept na nowych zasadach, opozycja krytykuje.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/172/t136108.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/wielu;chorych;czeka;dramat;wszystko;przez;,46,0,997934.html) Wielu chorych czeka dramat, wszystko przez.... Były wiceminister zdrowia komentuje bałagan wokół listy leków refundowanych.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/190/t125118.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/recepty;z;grudnia;-;w;aptekach;na;starych;zasadach,119,0,998263.html) Recepty z grudnia - będą honorowane w styczniu? Eksperci uważają, że recepty wystawione do końca roku będzie można realizować w styczniu, ale...
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)