Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Arłukowicz: W tym proteście chodzi o 4 proc. lekarzy

0
Podziel się:

- Prawo mówi jasno, że ten kto ma podpisaną umowę z NFZ jest zobowiązana do skutecznego wypisania recepty.

Arłukowicz: W tym proteście chodzi o 4 proc. lekarzy
(Jan Bielecki/East News)

- _ Środowisko lekarskie, reprezentowane przez związki zawodowe, walczy o zniesienie odpowiedzialności. Zastanawiające jest dlaczego oni dążą do zniesienia odpowiedzialności za recepty wypisywane dla samych siebie i członków swoich rodzin, bo tego dotyczą te umowy _ - powiedział minister zdrowia, Bartosz Arłukowicz, komentując kolejne postulaty środowiska lekarskiego. Dodał, że spełnione zostały wszystkie dotychczasowe postulaty środowiska lekarskiego, m.in. uchylono kontrowersyjny artykuł ustawy refundacyjnej, umożliwiający NFZ nałożenie na lekarza kary za nieprawidłowe wypisania recepty oraz zniesiono obowiązek wpisania na recepcie poziomu refundacji.

Aktualizacja 13:48

Wypowiadając się na antenie Radia ZET minister powiedział, że obecny protest dotyczy umów na recepty wypisywane w prywatnych gabinetach. - _ Te recepty w 2011 roku stanowiły 7 procent, a połowa z tych lekarzy już umowy podpisała. Zatem chodzi o 3,5-4 procent, a w zeszłym roku wypisano 170 milionów recept _- wylicza Arłukowicz. Zastrzegł, że nie pozwoli na to, żeby na pacjentów publicznych szpitali oddziaływała walka lekarzy o prawo do wypisywania w prywatnych w gabinetach refundowanych ze środków publicznych recept bez żadnej kontroli.

Odpowiadając na pytanie, co robić gdy lekarz nie będzie chciał wypisać recepty Arłukowicz stwierdził, że pacjent ma prawo domagać się recepty i trzeba zwrócić lekarzowi uwagę, że jesteśmy w jednostce publicznej, która ma podpisaną umowę z NFZ. Jeśli lekarz zaprotestuje, wtedy zdaniem ministra należy powiadomić dyrektora jednostki, ponieważ ta jednostka przyjmuje dość duże środki finansowe za to, żeby pacjenci byli zaopatrywani.

- _ Prawo mówi jasno, że jednostka, która ma podpisaną umowę z NFZ jest zobowiązana do świadczenia usług medycznych pacjentowi i porady lekarskiej zakończonej skutecznym wypisaniem recepty _ - podkreślił Arłukowicz.

Dodał, że na 170 milionów recept wypisanych w 2011 roku przeprowadzono sto dwie kontrole, które prowadzone są tylko w przypadku niepokojącego zachowania lekarza.

Rzecznik Praw Pacjenta do gody. 12.00 otrzymała dzisiaj dwie skargi o wypisaniu recept pełnopłatnych. Barbara Kozłowska powiedziała, że jedna skarga pochodziła od pacjenta z Warszawy, druga z województwa łódzkiego.

Czytaj więcej w Money.pl
"Protest lekarzy to kolejna eskalacja żądań" Protest lekarzy to kolejna eskalacja żądań, zmierzająca do całkowitego zniesienia odpowiedzialności - ocenił minister zdrowia Bartosz Arłukowicz. Podkreślił, że pacjenci w placówkach, które podpisały umowy z NFZ mają prawo do otrzymania recepty na lek refundowany.
Coraz większe kolejki u lekarzy. Oto powód Samorząd lekarski i związki zawodowe zrzeszające lekarzy od dziś rozpoczynają protest.
Protest lekarzy. Tak odpowiedzieli szefowej NFZ Ocenili propozycje Agnieszki Pachciarz w sprawie surowych karach za niewłaściwe wypisywanie leków. Co czeka pacjentów?
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)