Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Armia do reformy. Chcą ukrócić biurokrację

0
Podziel się:

- Wojska w Warszawie jest za dużo i to wojska za biurkami, a nie wojska na poligonie - podkreśla szef MON, Tomasz Siemoniak

Armia do reformy. Chcą ukrócić biurokrację
(Bartosz KRUPA/East News)

_ - Wojska w Warszawie jest za dużo i to wojska za biurkami, a nie wojska na poligonie _ - podkreśla szef MON, Tomasz Siemoniak

Jeszcze w tym roku ma być gotowa reforma struktury dowódczej armii. Będzie ona we wtorek jednym z tematów dorocznej odprawy kierowniczej kadry MON. Minister Tomasz Siemoniak zapowiada zmiany nie tylko w dowództwach, ale i instytucjach podległych MON.

_ - Chcemy, żeby te reformie dowodzenia i szkolnictwa towarzyszyło dostosowanie struktury ministerstwa. Myślę, że efekty tych działań będą obiecujące i proporcja wojska w wojsku, jak cukru w cukrze, będzie zupełnie inna _ - podkreśla szef MON.

POSŁUCHAJ TOMASZA SIEMONIAKA:

źródło: IAR

Chodzi o szczegółowe propozycje zmian dotyczących konsolidacji dowództw i pozostawienia Sztabowi Generalnemu przede wszystkim funkcji planistycznych. Takie zmiany, postulowane przez prezydenta i zaakceptowane przez premiera i MON, mają wejść w życie z początkiem 2014 r. Szef MON Tomasz Siemoniak pytany, czy ten temat będzie poruszony na wtorkowej odprawie, powiedział PAP: _ Prezydent będzie miał wystąpienie i z pewnością się do tej kwestii odniesie _. Dodał, że spodziewa się, iż prezydent oraz premier Donald Tusk _ potwierdzą swoje wsparcie _ dla pomysłu zmian.

Kierujący zespołem przygotowującym dotychczasowe prace. _ - Dokonaliśmy identyfikacji problemu, miejsca i zadań poszczególnych instytucji, oceniliśmy dotychczasowy system, identyfikując dublujące się kompetencje różnych instytucji, wskazując te instytucje, które mając kompetencje za nic nie odpowiadały _ - powiedział były dowódca Wojsk Lądowych, generał Waldemar Skrzypczak.

Skrzypczak nie chciał ujawniać detali proponowanych zmian dotyczących centralnych dowództw. - _ Sztab Generalny będzie organem planistycznym, przedwcześnie byłoby mówić, czy będzie mniejszy czy większy; to wyjdzie w procesie uszczegóławiania _ - powiedział. _ _

_ - Na odprawie kierowniczej kadry MON prezydent i premier zidentyfikują kierunek zmian, wtedy rozpoczniemy etap uszczegóławiający struktury zarządzania i dowodzenia siłami zbrojnymi _ - dodał Skrzypczak.

Podkreślił też, że _ przez lata zmiany dotyczyły jednostek operacyjnych, a sztaby unikały reform _. _ - Biurokracja się nieprawdopodobnie rozrosła. W stosunkowo małej armii mamy sztaby przerośnięte i zbyt liczne _ - ocenił. Dodał, że myślą przewodnią reformy jest sprawniejsze funkcjonowanie dowództw, których będzie mniej.

_ - Przez szereg lat zmiany dotyczyły tylko jednostek operacyjnych, sztaby unikały wszelkich reform. Miały one charakter co najwyżej kosmetyczny i biurokracja się nieprawdopodobnie rozrosła _ - uważa Skrzypczak.

POSŁUCHAJ WALDEMARA SKRZYPCZAKA:

źródło: IAR

Oprócz reformy dowodzenia MON pracuje nad zmianami w samym resorcie. Tym ostatnim zadaniem zajmuje się zespół pod kierunkiem innego doradcy Siemoniaka, gen. Bogusława Packa. - _ Są takie projekty, jak np. - co bardzo mi odpowiada - połączenie Agencji Mienia Wojskowego z Wojskową Agencją Mieszkaniową. Myślę, że ta sprawa jest praktycznie przesądzona _ - powiedział Siemoniak.

Dodał, że sytuacja, w której wojskową infrastrukturą zajmują się cztery instytucje - prócz AMW i WAM, także departament infrastruktury MON i rejonowe zarządy infrastruktury podległe Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych - _ jest daleka od zasad organizacji i zarządzania _.

Szef MON Powiedział też, że zespoły Skrzypczaka i Packa przedstawiły już pierwsze rezultaty prac, a teraz do rozstrzygnięcia są kwestie szczegółowe, np. sposób zorganizowania służb informatycznych (IT) w wojsku. Potem trzeba będzie jeszcze dopasować koncepcje przygotowane przez oba zespoły. - _ To będzie jak operacja połączenie statków Sojuz - Apollo _ - powiedział szef MON.

O sytuacji w polskiej armii czytaj w Money.pl
Kobiety do armii! Ochotniczek nie brakuje Ministerstwo Obrony Narodowej chce, aby kobiety stanowiły nawet 5 proc. polskiej armii
Tylko oni będą pracować do pięćdziesiątki Służby mundurowe pomysły ministerstwa uważają za niedorzeczne i żądają zmian.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)